Czy zazdrość utrudnia Ci życie Sensity.pl

Jak poradzić sobie z zazdrością w związku? Oto 5 kroków, które mogą pomóc

Wiele osób doświadcza zazdrości w swoim związku. Powoduje ją strach przed utratą najbliższej osoby. Nie jest groźna dopóki wiemy z czego wynika i potrafimy sobie z nią radzić. Natomiast chorobliwa zazdrość może mieć destrukcyjny wpływ na każdy związek. Terapeuci małżeńscy przyznają, że jedna trzecia par, które przychodzą po pomoc, zgłasza problem zazdrości.

Co zrobić, gdy zazdrość ma negatywny wpływ na małżeństwo?

Jeśli zazdrość stoi na drodze do szczęścia w Twoim związku, to najwyższy czas, abyś przemyślał swoje zachowanie i nauczył się nad nią panować. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem:

  1. Zrozum, co kryje się za zazdrością

Dużo łatwiej będzie Ci przezwyciężyć zazdrość, gdy zrozumiesz, co się za nią kryje, zidentyfikujesz powód swoich negatywnych emocji. Być może wynika z Twojej niskiej samooceny, kompleksów, niepewności, obawy, że nie jesteś wystarczająco dobry dla swojego małżonka, itp.  Zrozumienie, znalezienie przyczyn i wyzwalaczy zazdrości, będzie dla Ciebie punktem wyjścia do refleksji, oceny sytuacji i wreszcie zmiany swojego postępowania, co przyczyni się do poprawy kondycji Twojego związku. Pomocne mogą okazać się spotkania z terapeutą, które ułatwią zidentyfikowanie problemu, zrozumienie go i wprowadzenie zmiany w Twoim funkcjonowaniu.

  1. Bądź odpowiedzialny za swoje zachowanie

Akceptacja jest pierwszym krokiem, aby wyeliminować problem. Jeśli zazdrość pochodzi z Twojej własnej niepewności, a nie działań partnera, zaakceptuj to. Nie obarczaj małżonka winą za swoje uczucia, bądź odpowiedzialny za swoje zachowanie. W innym wypadku nie uda Ci się przezwyciężyć negatywnych emocji, ani poprawić relacji w związku.

  1. Popracuj nad poprawą samooceny

Praca nad poczuciem własnej wartości sprawi, że poczujesz się lepiej sam ze sobą. Pomocne w chwilach niepewności może okazać się przygotowanie listy Twoich pozytywnych cech, mocnych stron albo Waszych wspólnych osiągnięć. Spisz rzeczy, które przypomną Ci dlaczego partner Cię kocha lub ile razem dokonaliście. Możesz także poprosić drugą osobę o pomoc w przygotowaniu takiej listy.

  1. Rozmawiaj z małżonkiem o swoich uczuciach

Poproś małżonka, aby był Twoim sojusznikiem w walce z nadmierną zazdrością. Bądź szczery i otwarty, gdy czujesz się zazdrosny i nie bój się poprosić o pomoc w przezwyciężeniu tej sytuacji. Spokojnie wyjaśnij swoje uczucia i zastanówcie się razem, jak znaleźć rozwiązanie. Warto również powiedzieć partnerowi, że zdajesz sobie sprawę, że Twoje negatywne uczucia mogą być nieracjonalne i starasz się zrozumieć, co się za nimi kryje. Trochę otuchy ze strony bliskiej osoby na pewno Ci pomoże Ci. Właściwa komunikacja jest w małżeństwie bardzo ważna. Możesz przeczytać o tym w artykule Komunikacja w związku: jak ją poprawić? skąd się biorą błędy i zakłócenia?

  1. Unikaj sytuacji, które mogą wzbudzać fałszywe podejrzenia

Naukowcy udowodnili, że im bardziej monitorujesz i śledzisz aktywności swojego partnera, to tym bardziej martwisz się, że znajdziesz dowody jego niewierności. Takim zachowaniem wyrządzasz sobie sam krzywdę tworząc błędne koło wzmożonej kontroli i zazdrości.

Pamiętaj, aby uczyć się na swoich błędach, wykorzystać dotychczasowe doświadczenia i prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz. Powodzenia!

__

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułów:  Overcoming jealousy, thecoupleconnection.com, Lisa Firestone, Are You the Cause of Your Jealousy?, psychalive.org, Gwendolyn Seidman, What’s Really Behind Jealousy, and What to Do About It, psychologytoday.com

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *