Depresja poporodowa

Depresja poporodowa – wymysł naszych czasów?

Depresja poporodowa często w odbiorze społeczny postrzegana jest jako wymysł. Nie rozumiemy, nie akceptujemy, nie wspieramy. Objawy depresji poporodowej pojawiają u 17 % mam  i wymagają pomocy specjalistycznej.

manipulacja

Manipulacja – czym jest i jak się przed nią chronić?

W codzienności często słyszymy o manipulacji, głównie odnosząc ją do polityki czy reklamy. Coraz częściej również odnosimy ten termin do opisu czyichś zachowań lub sposobów komunikacji. Czym tak właściwie jest manipulacja i jak się przed nią chronić?

Syndrom Piotrusia Pana

Syndrom Piotrusia Pana – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Piotruś Pan wciąż trzyma się chłopięcej fazy rozwoju: unika odpowiedzialności, jest lekkomyślny, impulsywny, składa obietnice bez pokrycia, zapomina o obowiązkach, przejawia skrajne emocje – wybucha gniewem, po czym nagle łagodnieje i jest zadowolony. Czym jest syndrom Piotrusia Pana?

Depresja w ciąży

Depresja w ciąży – jak ją rozpoznać i leczyć?

Ciąża powszechnie postrzegana jest jako czas pełen nadziei i szczęścia. Dlatego też, rzadko słyszymy o depresji u kobiet w ciąży, w przeciwieństwie do depresji poporodowej. Warto jednak podkreślić, że chociaż dla wielu jest to nieprawdopodobne, to problem ten dotyczy około 10% przyszłych mam. Jakie są objawy depresji w ciąży i jak je leczyć?

Choroba afektywna dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa – czym jest, objawy, leczenie

Choroba afektywna dwubiegunowa jest chorobą psychiczną, która dotyka często stosunkowo młodych ludzi i może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie w życiu. Jednak wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie pomaga opanować tę chorobą. Czym dokładnie jest choroba afektywna dwubiegunowa i jak można ją leczyć?

Dziecko sposobem na kryzys w związku

Dziecko sposobem na kryzys w związku?

„Ostatnio w naszym związku nie najlepiej się dzieje, ale teraz jestem w ciąży, więc, gdy pojawi się dziecko to na pewno jakoś wszystko się poukłada” – niestety jest to błędne założenie, często ciągnące za sobą negatywne konsekwencje zarówno dla związku, jak i dla dziecka.

Rozwód – koniec problemów? Wręcz przeciwnie!

Rozwód nie jest końcem problemów, a zapewnieniem ich kontynuacji, tylko w bardziej skomplikowanej formie. Pacjenci odwiedzający naszą poradnię z powodu problemów rodzinnych po rozwodzie relacjonują, że zamiast upragnionego wytchnienia od dotychczasowej trudnej sytuacji, muszą mierzyć się z nowymi problemami.

„Nie przestaniesz jeść ciastek.” - czyli jak zmienić się bez większego wysiłku?

„Nie przestaniesz jeść ciastek.” – czyli jak zmienić się bez większego wysiłku?

Zapewne każdy z nas próbował motywować się do zmiany niepożądanych nawyków. Łatwiej jest podążać starą sprawdzoną drogą niż włożyć wysiłek w coś nowego. W tym celu, warto zapoznać się z zasadą Heisenberga “Nie przestaniesz jeść ciastek”. Wszystko dzieje się bez wysiłku, nie musisz walczyć.

Kastrujące żony. Jaki mają wpływ na relacje małżeńskie?

W pierwszym etapie trwania związku kobiety przejmują większość obowiązków domowych, coraz częściej decydują w ważnych sprawach rodzinnych, w końcu okazuje się, że rola mężczyzny ogranicza się do zasilania budżetu domowego, którym oczywiście zarządza kobieta.

Depresja czym jest ta choroba i jak ją leczyć

Depresja – czym jest ta choroba i jak ją leczyć?

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego z Nas. Potrafi całkowicie przytłoczyć człowieka i sprawia, że nie potrafi on normalnie żyć. Czym właściwie jest ta choroba i jaką ją leczyć?