Separacja małżeńska. Czy może uratować związek?

Separacja małżeńska. Czy może uratować związek?

Na pytanie o to, czy separacja może pomóc ocalić małżeństwo lub związek nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego w jakim celu została podjęta decyzja o separacji i czemu ma właściwie ona służyć. Czy separacja to dobry krok w celu ratowania związku?

Porównywanie dzieci do innych – jakie niesie konsekwencje?

Porównywanie dzieci do innych – jakie niesie konsekwencje?

Dzieci są różne, każde rozwija się w sposób indywidualny. Dlaczego zatem rodzice tak często porównują dzieci z innymi rówieśnikami, rodzeństwem? Jakie to niesie konsekwencje?

Nauczmy się żyć razem. Jak zadbać o podział obowiązków w małżeństwie?

Nauczmy się żyć razem. Jak zadbać o podział obowiązków w małżeństwie?

Dlaczego dla wielu z nas podział obowiązków w małżeństwie to taki trudny temat? Każdy z partnerów wchodząc w małżeństwo wnosi do niego zwyczaje, tradycje i nawyki wypracowane w swoim domu rodzinnym. I tu właśnie może kryć się odpowiedź na zadane pytanie.

Czym są uzależnienia behawioralne? Rodzaje i leczenie

Czym są uzależnienia behawioralne? Rodzaje i leczenie

W niniejszym artykule zajmiemy się uzależnieniami behawioralnymi, czyli właśnie uzależnieniami od czynności. Możemy je inaczej nazwać zaburzeniami nawyków i popędów. Dotyczą one najczęściej akceptowalnych i powszechnie obecnych w życiu społecznym obszarów: korzystania z komputerów, gier czy Internetu, oglądania TV, robienia zakupów, seksu.

Brak samodzielności u dorosłych dzieci, czyli o problemie rodziców "niedojrzałych dzieci 30+"

Brak samodzielności u dorosłych dzieci, czyli o problemie rodziców “niedojrzałych dzieci 30+”

Problem 30-letnich niesamodzielnych dzieci staje się coraz bardziej powszechny. Brak samodzielności może przybierać różne formy. Wspólne mieszkanie z rodzicami, brak pracy, nie partycypowanie we wspólnych wydatkach, pożyczanie pieniędzy czy brak umiejętności w podejmowaniu decyzji. Dlaczego dziecko nie jest w stanie wydorośleć?

Problemy ze współżyciem w małżeństwie. Czym spowodowany jest brak seksu?

Problemy ze współżyciem w małżeństwie. Czym spowodowany jest brak seksu?

Pary, które zgłaszają się do poradni z powodu kryzysu w związku często mówią, że brak seksu jest jednym z problemów, z którymi się borykają. Często jest konsekwencją innych problemów, które wywołują nieporozumienia, kłótnie czy awantury. Bywa, że przez wiele miesięcy a nawet lat nie dochodzi do zbliżenia. Dlaczego coraz więcej par doświadcza problemów ze współżyciem w związku?

Syndrom sztokholmski w związku - jak go rozpoznać?

Syndrom sztokholmski w związku – jak go rozpoznać?

Choć ofiara może sobie nawet zdawać sprawę z kierowanej wobec niej przemocy fizycznej i/lub psychicznej nie podejmuje działań dążących do zmiany tej sytuacji, a co więcej przemocowego partnera usprawiedliwia. Dlaczego tak się dzieje? Jak rozpoznać syndrom sztokholmkami w związku i gdzie szukać pomocy?

Konflikt dorosłych dzieci z rodzicami - szacunek a mentalne niewolnictwo

Konflikt dorosłych dzieci z rodzicami – szacunek a mentalne niewolnictwo

W życiu możemy doświadczyć różnych trudnych sytuacji, które mogą wywierać na nas bardzo silny wpływ. Mogą odcisnąć tak duże piętno, że w pewnym sensie stajemy się ich niewolnikami, ale też niewolnikami relacji, których doświadczyliśmy. Jaka jest zatem różnica między szacunkiem do rodziców a mentalnym niewolnictwem?

Zmiana pracy, wybór zawodu - na czym polega doradztwo zawodowe?

Zmiana pracy, wybór zawodu – na czym polega doradztwo zawodowe?

Dlaczego świadomy wybór pracy jest taki ważny? Ponieważ niezależnie czy tego chcemy czy nie, praca zajmuje ogromną część naszego życia. I byłoby dobrze, żeby była źródłem satysfakcji, a nie frustracji. Dlatego tak pomocne jest doradztwo zawodowe. Sprawdź, na czym polega i gdzie szukać odpowiedniego wsparcia.

"Nie mam na nic czasu!" Czy to tylko wymówka?

“Nie mam na nic czasu!” Czy to tylko wymówka?

Dlaczego brakuje nam czasu na drobne przyjemności, na zadbanie o siebie samego, o relacje? Jak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz brak czasu to tylko wymówka?