Wypalenie zawodowe i życiowe - przyczyny, zapobieganie

Wypalenie zawodowe i życiowe – przyczyny, zapobieganie

Wypalenie zawodowe i życiowe to stan wyczerpania uczuciowego, duchowego i w konsekwencji cielesnego. To stan w którym nasza psychika i organizm straciły zdolność samoregulacji i zaczęły „nadużywać” same siebie. Sprawdź jak poradzić sobie z wypaleniem.

Ślub - czy jeste jeszcze komuś potrzebny?

Ślub – czy jest jeszcze komuś potrzebny?

„Ślub nie ma dla nas żadnego znaczenia, ślub nic nie zmienia”– niejednokrotnie słyszę zarówno w gabinecie, jak i w zwykłych rozmowach ze znajomymi. Skoro nie ma znaczenia i nic nie zmienia to dlaczego by go nie wziąć – pytam przewrotnie.

Czy potrafisz słuchać innych osób?

Nieumiejętne słuchanie = duży problem w komunikacji

Każdy z nas z pewnością miał w swoim życiu niejedną sytuację, kiedy mimo szczerych chęci, nie potrafił się porozumieć z jakąś bliską nam osobą. Powodów ku temu może być oczywiście wiele, dlatego warto zastanowić nad tym, jak usprawnić swoją komunikację? Co zrobić, żeby komunikacja była bardziej efektywna?

Czym jest szczerość w związku?

Czym jest szczerość w związku?

Jeśli chcemy budować satysfakcjonujący związek, to szczerość między partnerami powinna być jego głównym elementem. Szczerość w związku buduje zaufanie, bliskość, daje poczucie bezpieczeństwa i w konsekwencji tego tworzy więź. Jednak szczerość to nie to samo, co „rozmawianie o wszystkim”.

Leczenie nerwicy psycholog czy psychiatra leki czy psychoterapia

Leczenie nerwicy: psycholog czy psychiatra, leki czy psychoterapia?

Lekarze chętnie przepisują leki uspokajające, ale rzadko informują o problemach z ich odstawieniem a jeszcze rzadziej o tym, że bez psychoterapii objawy wrócą najprawdopodobniej w większym nasileniu niż poprzednio.

Czcij matkę swoją... do upadłego

Czcij matkę swoją… do upadłego

Matka od chwili poczęcia jest dla dziecka najważniejszą istotą na świecie. Dziecko zrobi wszystko, żeby zaskarbić sobie miłość i tym samym akceptację mamy. Bez chwili namysłu zrezygnuje ze swoich potrzeb, aby tylko ujrzeć w oczach matki akceptację. Niestety nie każda matka potrafi odpowiedzieć na tę potrzebę.  Jak to się objawia?

Przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna – czym jest, rodzaje, pomoc

Każdy z rodzajów przemocy niesie swoje drastyczne skutki. Jednak powszechnie wiadomo, że najtrudniej udowodnić coś, czego nie widać „gołym okiem”. I tak, o ile w przypadku przemocy fizycznej trudno ukryć siniaki, rany na ciele, tak zdecydowanie trudniej udowodnić przemoc psychiczną.

Jak przebiega nerwica

Skąd się bierze nerwica – przyczyny i objawy

Skąd się bierze nerwica i jakie są jej objawy? W jakim okresie naszego życia kształtuje się podatność na nerwicę i kto jest bardziej narażony?

Stres - jak wpływa na organizm człowieka?

Stres – jak wpływa na organizm człowieka?

Coraz częściej w naszej poradni pojawiają się osoby, które od dłuższego czasu cierpią na problemy zdrowotne, które mimo podjętego leczenia nawracają. Jedną z częściej pojawiających się dolegliwości jest ból pleców, któremu towarzyszy sztywność karku, a niekiedy nawet migreny.

Nerwica - mechanizmy i skutki nerwic

Skutki nerwicy – do czego może prowadzić nerwica?

Wtórnym skutkiem nerwicy może być zaniżone poczucie własnej wartości i dążenie do kompensowania niskiego poczucia wartości osiągnięciami, perfekcjonizmem, pracoholizmem, przesadnym okazywaniem zainteresowania oraz pomocy innym.