Psychoterapia online – jak to działa?

Spotkanie online w 4 krokach

Spotkanie z terapeutą online jest w bardzo proste. Nie musisz nic instalować.

Po umówieniu sesji terapeutycznej online, w mailu z potwierdzeniem otrzymasz link do “wirtualnego pokoju”, w którym odbędzie się spotkanie (jeśli rezerwujesz wizytę poza godzinami pracy recepcji, link otrzymasz w pierwszym dniu roboczym). O ustalonej godzinie kliknij odnośnik i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Sprawdź też: często zadawane pytania (FAQ) na temat spotkań online.

1. Przedstaw się

Wpisz swoje imię. Jeśli jesteście we dwoje, wpisz też imię partnera.

Dzięki temu terapeuta będzie wiedział kto puka do jego pokoju. ;)

2. Kamera i mikrofon

Kamera i mikrofon będą potrzebne żeby przeprowadzić sesję online.

 1. kliknij Request permisions,
 2. następnie kliknij Zezwalaj w okienku wyżej.

W zależności od używanej przeglądarki komunikaty mogą trochę się różnić.

3. Puk, puk

Wygląda na to, że wszystko gotowe! Kamera i mikrofon działają. Czas zapukać do pokoju.

Kliknij Knock.

4. Poczekalnia

Czasem zdarza się, że poprzednia sesja się przedłuża. Nie denerwuj się. Terapeuta wie, że czekasz. Jeszcze chwilka cierpliwości. Spotkanie zaraz się rozpocznie.

W Sensity na co dzień pracujemy z Pacjentami z wielu zakątków świata.

 • osobami spoza Warszawy,
 • Polakami przebywającymi na emigracji,
 • osobami przebywającymi w delegacji lub na placówkach,
 • partnerami różnych narodowości tworzących jedną rodzinę.

Jesteśmy dumni, że udało nam się wdrożyć wygodne narzędzia, dzięki którym możemy skutecznie pomagać nawet tym, którzy są daleko.

Często zadawane pytania (FAQ)

Aby odbyć sesję online potrzebujesz kamery i mikrofonu.

Spokojnie jednak, praktycznie każde urządzenie wyprodukowane w ostatnim dziesięcioleciu, bez problemu sobie poradzi. Ponadto, zanim zapukasz do wirtualnego pokoju terapeuty, przeglądarka internetowa (np. Google Chrome / Firefox) poprosi Cię o zgodę na użycie tych urządzeń, a następnie zweryfikuje ich prawidłowe działanie – wyświetli Ci obraz z Twojej kamery i pokaże czy działa mikrofon (por. pkt 2 i 3 w instrukcji powyżej).

Taki test swojego sprzętu możesz przeprowadzić w każdej chwili klikając link do wirtualnego pokoju, ale nie pukając do niego w ostatnim kroku.

Aby odbyć sesję online w Sensity możesz użyć praktycznie każdego urządzenia. Jednak nasze doświadczenie pokazuje, że najlepiej sprawdza się komputer, ze względu na wielkość ekranu. Ponadto zdarza się, że sesja która odbywa się na telefonie Pacjenta jest przerywana przychodzącym połączeniem telefonicznym, SMSem lub powiadomieniem z innej aplikacji. Wystarczy wówczas ponownie kliknąć link pokoju, aby połączyć się z terapeutą, ale taka sytuacja wprowadza niepotrzebny stres i zamieszanie.

Najlepiej jest używać najnowszych wersji oprogramowania jednak wszytko powinno zadziałać jeśli Twoje urządzenie spełnia następujące wymagania:

Komputer stacjonarny/laptop:

System operacyjny

 • Windows: Windows 7 lub nowszy
 • Mac: MacOS 10.10 lub nowszy
 • Linux: Każdy oparty na x64

Przeglądarka internetowa

Najbezpieczniej skorzystać z następujących przeglądarek – posiadają pełną obsługę wideokonferencji:

 • Google Chrome
 • Firefox
 • Opera
 • Vivaldi

Przeglądarki Edge i Safari dla Windows mogę sprawiać kłopoty. Jeśli to możliwe, użyj jednej z powyższych.

Jeśli używasz systemu Apple upewnij się, że Twoja przeglądarka Safarii jest w wersji 11 lub nowszej, wówczas wszytko powinno być OK.

Smartphone/telefon lub tablet

Na aktualnych urządzeniach mobilnych nie powinno być żadnych kłopotów z odbyciem sesji online. Możesz po prostu kliknąć otrzymany link do wirtualnego pokoju i otworzyć go w przeglądarce, a nawet pobrać i użyć aplikacji:

Tak, możesz być spokojny/a

Komunikacja między Twoją przeglądarką, a wirtualnym pokojem (w serwisie Whereby) jest przesyłana za pomocą szyfrowanego połączenia (HTTPS przy użyciu TLS). Zarówno obraz wideo jak i dźwięk przesyłane są bezpośrednio między uczestnikami pokoju i są szyfrowane (DTLS-SRTP) za pomocą kluczy szyfrowania generowanych przez klienta. Na serwerach nie są przechowywane żadne pliki audio lub wideo.

System używany w Sensity nie ma wielkich wymagań odnośnie przepustowości łącza. Zlecane minimalne to 2,5 Mbps prędkości pobierania i 2 Mbps prędkości wysyłania – zdecydowana większość łączy internetowych jest dużo szybsza.

Absolutnie nie!

Wirtualne pokoje spotkań z terapeutami są “zamknięte”. Dlatego łącząc się z pokojem przed rozpoczęciem swojej sesji, musisz “zapukać” (przycisk Knock) i poczekać aż terapeuta wyrazi zgodę na Twoje dołączenie do spotkania. Dzięki temu nie ma ryzyka, że ktoś niepożądany dołączy do spotkania i zakłóci sesję terapeutyczną.

W przypadku sesji dla pary, partnerzy nie muszą znajdować się fizycznie w tej samej lokalizacji.

Wykorzystywany w Sensity system spotkań online (Whereby) umożliwia spotkanie kilku uczestników łączących się z różnych lokalizacji. Nie musicie znajdować się w jednym pokoju, aby odbyć sesję online. Spotkanie może się odbyć nawet jeśli jedno z Was znajduje się aktualnie na drugim krańcu świata. Każde z Was powinno niezależnie połączyć z wirtualnym pokojem terapeuty zgodnie z powyższą instrukcją.

Absolutnie nie :)

System do prowadzenia sesji online nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania, dodatków do przeglądarki czy aplikacji. Klikasz w link i gotowe!

To faktycznie problem, który dotyczy wielu naszych Pacjentów w okresie kwarantanny. Wcześniej wiele osób łączyło się z nami w przerwie na lunch, z biura, z domu, gdy dzieci były w szkole/przedszkolu. Teraz, gdy cała rodzina jest w domu, sprawa znalezienia miejsca na odbycie spotkania z psychoterapeutą może być wyzwaniem.

Obserwujemy jednak, że wiele osób z determinacją godną podziwu radzi sobie ze znalezieniem miejsca, w którym odbędą sesję. Ostatnio widzimy osoby, które łączą się z nami np.:

 • z samochodu (oby był zaparkowany!),
 • z piwnicy (jeśli jest internet, to super!),
 • z ogrodu/lasu (w tych czasach można powiedzieć, że to opcja lux! ;) )
 • z klatki schodowej (jeśli można rozmawiać swobodnie, ok!),
 • z łazienki (jeśli tylko tam masz odpowiednie warunki, to nam to nie przeszkadza),
 • z szafy (takich osób jest więcej niż sądzisz…. :) )

Każde miejsce, w którym jest stabilny internet, jest bardzo dobre. Wybierając miejsca na spotkanie poszukaj takiego, które w największym stopniu:

 1. zaoferuje Ci swobodę i poufność rozmowy z terapeutą,
 2. w którym będziesz mieć choćby podstawowy komfort,
 3. gdzie przez 60 minut nikt Ci nie będzie przeszkadzał.

Gorąco prosimy, aby wszystkie pary, które opiekują się dziećmi zadbały o swój i ich komfort. Dzieci nie mogą uczestniczyć w sesjach terapeutycznych dorosłych.

Call Now Button