Praca i małżeństwo_jak zachować równowagę Sensity.pl

Praca i małżeństwo – jak zachować równowagę?

Para zgłaszająca się po pomoc do psychologa jest przeważnie w kryzysie, który narastał od wielu lat w wyniku oddalania się od siebie małżonków. Mogło to nastąpić pod pretekstem m.in.: obowiązków w pracy, długoterminowych projektów, staży zagranicznych, romansów, nadużywania alkoholu i innych używek, które są głównym sposobem radzenia sobie z napięciem i przemęczeniem. Jeden z przypadków może wyglądać następująco:

Gdy małżonek czuje się w pracy lepiej niż w domu…

W zasadzie nie ma się do czego przyczepić – mówi żona – oprócz tego, że gdy mąż wraca do domu z pracy jest jakiś nieobecny, machinalnie oporządzi dzieci, ustalimy kto kogo następnego dnia odwozi/odbiera ze szkoły, coś przekąsimy, byle co obejrzymy (przeglądając przy okazji rachunki i nowości na Facebooku), po czym idziemy spać. Wydaje się, że w weekend będzie inaczej, że gdzieś wyjdziemy, ale on jest zmęczony, musi nadgonić pracę z tygodnia.

Sytuacja się zmienia, gdy szykuje się kolacja firmowa, wyjazd integracyjny. Wtedy mąż odzyskuje energię, jest zadowolony, wraca wcześniej z pracy, szykuje się jak na… randkę. Zatem cel kadrowców firmy został osiągnięty. W pracy mąż czuje się jak w domu, a nawet lepiej, bo inni go doceniają, są wyzwania, rośnie adrenalina, ma pozycję, wyjazdy są fantastyczne, a towarzystwo na kolacji jest rozrywkowe.

Małżonek (nierzadko to żona jest po tej stronie) angażując się w pracę zostaje wciągnięty w swoisty klimat, który nie kończy się w godzinach pracy, ale swoim zasięgiem zagarnia czas pierwotnie prywatny. I staje się dla czasu rodzinnego, życia małżeńskiego alternatywą zgoła atrakcyjniejszą, łatwą, bezkonfliktową.

… w domu narasta frustracja.

Tymczasem w domu narasta niezadowolenie i frustracja, bo trudno, aby wypełnienie obowiązków, załatwienie zakupów, czy opłacanie rachunków uszczęśliwiło żonę – będącą nadal tą samą dziewczyną, która zakochała się w Tobie i chce z Tobą spędzać czas, chodzić na spacery, do kina, na lody, rozmawiać o tym, co cieszy i co boli.

W tak zarysowanym problemie pomoc polega między innymi na odsłonięciu uczuć oraz kryjących się za pretensjami potrzeb małżonków, wypracowaniu nawyków dbania o związek i wygaszeniu zachowań raniących drugą stronę.

Jak zachować równowagę między pracą, a małżeństwem?

Praca nad związkiem jest nieustającym procesem. Pielęgnowanie związku, aby cały czas był atrakcyjny dla obojga małżonków, by wciąż odpowiadał na te same i na te zmieniające się potrzeby, jest niezbędne. Małżeństwo wymaga zaangażowania, wysiłku, pomysłowości obu stron, ustalania cały czas wspólnych dla obojga partnerów priorytetów. Dzięki temu będzie szansa na zachowanie równowagi w zaangażowaniu w dwie istotne sfery życia: zawodową i prywatną.

__

Jeśli zastanawiasz się czy umówić wizytę w poradni małżeńskiej, sprawdź 15 sygnałów, które świadczą, że czas zgłosić się na terapię pary. Zapraszamy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *