Gniew - jak sobie z nim radzić Sensity.pl

Nie potrafię sobie poradzić ze złością i negatywnymi emocjami.

Jak sobie poradzić ze złością? Jestem dorosłą osobą, która wychowywała się w rodzinie alkoholowej. Bardzo trudno jest mi poradzić sobie ze złością, agresją, negatywnymi emocjami. Nie znoszę sprzeciwów. Widzę, jak bardzo to komplikuje moje życie, ale nie wiem co robić, aby to zmienić. Proszę o poradę.

Dziękuję za odpowiedź, Zuzanna

 

Witam,

Złość jest emocją i  sama w sobie nie jest negatywna. Jest jednak sygnałem, że nie dzieje się tak, jak byśmy tego oczekiwali, że nasze potrzeby nie są zaspokojone, że ktoś przekracza nasze granice lub na coś nie chcemy się zgodzić. W tym kontekście bywa bardzo użyteczna. Złość ma w sobie także spory ładunek energetyczny, który można konstruktywnie spożytkować.

To ważne, aby Pani poznała co kryje się za odczuwaną złością: dlaczego tak trudno jest zaakceptować, że ktoś ma odmienne zdanie, co to oznacza dla Pani, jakie są tego źródła. Często tak się dzieje (zwłaszcza u osób, które wychowywały się w tzw. rodzinie alkoholowej), że „pod złością” kryje się lęk i zaniżona samoocena. W tym kontekście jest to swoistego rodzaju mechanizm obronny, który kiedyś np. w dzieciństwie pozwalał przetrwać, a w dorosłym życiu zaczyna przeszkadzać. Może to być także wynikiem obecności fałszywych przekonań (np. „inni mają się ze mną zgadzać”) i dopiero ich zmiana pozwoli osiągnąć spokój.

Wspomina Pani, że zaczyna się Pani agresywnie zachowywać, co utrudnia życie. Jak mogę przypuszczać jest trudne także dla bliskich. Musi być Pani świadoma, jakie są tego konsekwencje. Czy przypadkiem nie robi sobie Pani sama krzywdy? Agresja ma negatywny wpływ na własne zdrowie, relacje z ważnymi osobami, rodzinę…

W przypadku trudności z radzeniem sobie z wyrażeniem złości ważne jest wyuczenie się innego sposobu odreagowywania. Pomocne bywają: sport, muzyka, relaksacja, twórczość, praktyka mindfullnes, medytacja, modlitwa. Warto jest nauczyć się nowych, bardziej asertywnych, a nie agresywnych, sposobów komunikacji oraz zacząć panować nad krytyczną oceną innych osób. Jednak samemu trudno jest poradzić sobie z takimi problemami, dlatego zachęcam Panią do konsultacji  z psychologiem czy psychoterapeutą.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *