Komunikacja w związku: jak ją poprawić? skąd się biorą błędy i zakłócenia?
Komunikacja to sposób porozumiewania się pomiędzy ludźmi przy pomocy słów lub niewerbalnych wskaźników, takich jak: kontakt wzrokowy, gesty i postawa ciała, twarz i mimika, odległość i dystans, właściwości głosu i mowy. Komunikacja obejmuje dwa podstawowe procesy: przekazywanie, czyli kodowanie informacji przez nadawcę oraz odbieranie, czyli odkodowywanie tych informacji przez odbiorcę. W tych procesach dość często występują zakłócenia.
Co zakłóca skuteczną komunikację?
Nie zawsze odczytujemy wysłany komunikat tak, jak założył to nadawca. Przyczyny tych zakłóceń bywają różne, na przykład: hałas, zbyt duża odległość pomiędzy osobami, zmęczenie. Nie bez znaczenia pozostaje samopoczucie oraz stan zdrowia rozmówców, a także umiejętność przyjmowania przez nas perspektywy osoby, z którą prowadzimy rozmowę. Duży wpływ na jakość rozmowy mają stereotypy, różnice kulturowe oraz brak spójności pomiędzy komunikacją werbalną i niewerbalną.
Na blogu Sensity.pl znajdziemy takie tematy jak: 10 najczęściej popełnianych błędów w komunikacji między małżonkami, On nic nie rozumie, ona przesadza = problemy w komunikacji. Przekaz jest zaburzony również wtedy, gdy prowadzimy równocześnie kilka wątków rozmowy lub rozmawiamy jednocześnie z innymi osobami.
Jak prowadzić rozmowę, aby nasz komunikat został zrozumiany?
Świadomość czynników zakłócających oraz uważność na nie dają nam szansę na prowadzenie efektywnej, skutecznej rozmowy. Takiej, w której treść wypowiedzi jest zrozumiana zgodnie z naszymi intencjami. To szczególnie istotne, gdy ta sytuacja dotyczy osób, które są w związku – efektywność komunikacji może być znaczącym wyznacznikiem trwałości i satysfakcji z naszej relacji partnerskiej. Dobra komunikacja pozwala na skuteczne i sprawne osiągnięcie celów, które partnerzy sobie wyznaczyli, każdy z osobna bądź wspólnie.
Jak poprawić naszą komunikację?
Aby porozumiewanie się było satysfakcjonujące dla każdej ze stron, niezbędne jest przestrzeganie kilku zasad:
- Powinniśmy okazywać w stosunku do siebie aprobatę, szacunek i takt.
- Powinniśmy wyeliminować nadmierne krytykanctwo i obraźliwe przekazy.
- Ważne, abyśmy posiadali odpowiedni dystans do własnej osoby.
- Dobrze, abyśmy potrafili odnajdować wspólne stanowisko, wspólny punkt odniesienia w poruszanych kwestiach, pozwalający na uniknięcie nieporozumień.
- Przydatne bywa poczucie humoru, ale powinniśmy okazywać je w taki sposób, aby nie ranić uczuć rozmówcy.
- To ważne, abyśmy okazywali rozmówcy zainteresowanie tym, co on mówi. Istotnym elementem jest umiejętność uważnego i aktywnego słuchania (a nie tylko słyszenia).
- Aktywnie słuchajmy zarówno w formie werbalnej (np. parafrazowanie wypowiedzi rozmówcy), jak niewerbalnej (np. potakiwanie głową).
Dlaczego właściwa komunikacja jest tak ważna dla związku?
Komunikacja w związku dwojga ludzi odbywa się na wszystkich płaszczyznach życia i sprawia, że związek staje się jednością. Pozwala nam na zaistnienie takich procesów jak: kontrolowane przemiany, wprowadzanie nowych ról, norm, reguł. Jest nieodłącznym elementem tego, abyśmy jako para mogli równoważyć formy zachowania takie jak: intymność, bliskość, niezależność, autonomia, sposoby rozwiązywania konfliktów. Komunikacja uwarunkowana jest indywidualnie ukształtowanymi stylami i strategiami komunikacyjnymi pary, które nadają naszemu związkowi własną, niepowtarzalną specyfikę.
Szacunek i otwartość na drugą osobę są najważniejsze
Będąc w związku kształtujemy odrębny, indywidualny styl porozumiewania się. Jeśli jesteśmy świadomi swoich różnic oraz szanujemy siebie nawzajem, możemy bez obaw posiadać i wygłaszać odmienne stanowiska, a nasza relacja będzie się rozwijać i pogłębiać. Gdy jednak jesteśmy do siebie negatywnie nastawieni, nie rozumiemy wzajemne swoich potrzeb, to różnica poglądów będzie wpływać na nasz związek destrukcyjnie powodując konflikty i kryzysy.
Niezwykle cenna okazuje się postawa otwartości. Chęć szczerych rozmów z drugim człowiekiem, zwłaszcza tym, z którym tworzymy związek. To sprzyja budowaniu więzi i ułatwia pokonywanie przeszkód, których nie brakuje we współczesnym świecie.
W terapii par i małżeństw poprawa komunikacji poprzez uczenie się słuchania i dialogu z druga osobą jest zagadnieniem kluczowym. Jest narzędziem do budowania dobrej relacji oraz wyciągania związku z kryzysu.
Autor: Lidia Kowalska – Surowy
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!