Psychoterapia humanistyczna – na czym polega?
O Podejściu
Psychoterapia humanistyczna mieści w sobie takie kierunki terapeutyczne jak: terapię zorientowaną na klienta, terapię Gestalt i terapię skoncentrowaną na doświadczeniu. Terapeuci humanistyczni podkreślają niepowtarzalność każdej jednostki i zwracają uwagę na typowo ludzkie aspekty takie jak: rozwój osobisty, ambicja, sens życia, możliwość stanowienia o sobie, niezależność i odpowiedzialność. Głównym założeniem podejścia jest akcent na „tu i teraz” oznacza to, że terapeuta koncentruje się na aktualnym stanie klienta, na jego obecnych działaniach i decyzjach.
Tak jakby słuchał, a jego słuchanie otacza nas ciszą, w której
w końcu zaczynamy słyszeć kim mamy być…
– LAO TSY
Praca terapeutyczna
Według tego podejścia potencjał zmian jest w kliencie, dlatego bardzo ważne jest jak on postrzega i ocenia swoje problemy oraz jakie widzi możliwości w ich rozwiązaniu. Terapeuta zwraca szczególną uwagę na kontakt z klientem, stwarzając odpowiednie warunki, w których klient czuje się na tyle bezpiecznie – w pełni zaakceptowany, że przestaje kierować się opinią publiczną, a zaczyna odblokowywać osobiste pragnienia.
W konsekwencji klient buduje pewność siebie. Terapeuta motywuje go do rozwoju osobistego, poprzez wspieranie w pozytywnej zmianie zachowań. Pomaga mu również znaleźć odpowiedzi, znajdujące się w nim samym, na nurtujące go pytania.
Jakie są cele terapii?
Terapeuci humanistyczni uważają, że przyczyną problemów są niezaspokojone w procesie dojrzewania podstawowe potrzeby człowieka takie jak: miłość, akceptacja, czy przynależność. Niespełnione potrzeby uniemożliwiają samorozwój. Często prowadzą do powstawania lęku będącego wynikiem podporządkowywania się oczekiwaniom innych.
Celem pracy terapeutycznej jest towarzyszenie klientowi w poznawaniu oraz rozumieniu siebie (swoich zachowań, emocji) – czyli odkrywaniu prawdziwych potrzeb, co prowadzi do życia w zgodzie z własnymi wartościami i przekonaniami.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!