Różnica wieku w związku - z jakimi problemami muszą mierzyć się partnerzy?

Różnica wieku w związku – z jakimi problemami muszą mierzyć się partnerzy?

Różnica wieku w związku niesie ze sobą ryzyko częstych konfliktów. W poniższym artykule, przyjrzymy się, z jakimi problemami muszą mierzyć się partnerzy, których dzieli duża różnica wieku. Czy wiek w związku nadal jest tematem tabu?

Dlaczego ludzie decydują się na związek z osobą znacznie od siebie starszą?

Dlaczego młode kobiety wiążą się ze starszymi mężczyznami?

Związek starszego mężczyzny z młodszą kobietą nie budzi już tylu kontrowersji. Inaczej jest w przypadku pary, w której kobieta jest znacznie starsza od swojego mężczyzny.

Młodym kobietom starsi mężczyźni imponują dojrzałością i doświadczeniem życiowym. Ponadto, starsi mężczyźni częściej prowadzą ustabilizowany tryb życia. Są zabezpieczeni finansowo, czego nie zawsze można oczekiwać od rówieśników młodych kobiet.

Starsi mężczyźni natomiast, mogą wybierać młodsze kandydatki na partnerki ze względu na chęć przeżycia przygody i poczucia się młodszym. Młoda i atrakcyjna partnerka to wyzwanie, ale też możliwość wzbudzenia u niej podziwu swojej mądrości i doświadczenia. Nie bez znaczenia dla mężczyzn jest też kwestia przyjemności seksualnej z młodszą od siebie kobietą.

Co skłania mężczyzn do wiązania się ze starszymi kobietami?

Młodym mężczyznom imponuje, że starsze kobiety są niezależne finansowo i wiedzą, czego chcą. Mają doświadczenie życiowe,. Często wiele już osiągnęły i nie szukają w mężczyźnie opiekuna. Zwykle prowadzą ustabilizowany tryb życia. Mają ściśle określone cele.

Co może zaoferować starszej kobiecie młodszy mężczyzna, oprócz atrakcyjności i wydolności seksualnej? Możliwość przeżycia przygody, energię, elastyczność, większe możliwości adaptacyjne. Młodzi panowie są zwykle bardziej skłonni, by zmienić pracę czy miejsce zamieszkania niż starsi panowie, którzy nie chcą rezygnować z tego, na co już zapracowali.

Jakie zagrożenia stoją przed partnerami, których dzieli znaczna różnica wieku?

Niestety, związki, w których partnerów dzieli duża różnica wieku muszą borykać się z wieloma problemami. Poniżej wymienię te najczęściej spotykane.

Krytyka ze strony otoczenia

Pary, w których różnica wieku przekracza 10, 15 czy 20 lat, budzą zazwyczaj duże zainteresowanie. Im różnica wieku jest większa, tym więcej wokół pary kontrowersji. Otoczenie wątpi w szczerość intencji, ale też w szczęśliwą przyszłość pary. Spotykają się z niemiłymi komentarzami otoczenia, które nie jest zbyt tolerancyjne dla ich dużo młodszego lub starszego partnera.

Brak akceptacji ze strony teściowej czy znajomych

Młodszej partnerce może być trudno zaskarbić sobie przychylność matki swojego starszego wybranka serca. Życie towarzyskie takiej pary nie zawsze układa się harmonijnie i trzeba nad nim trochę popracować. Jeśli jedno z nich obraca się w kręgu dwudziestolatków, a drugie czterdziestolatków i więcej – różnice priorytetów mogą być odczuwalne. Wówczas starszy partner może czuć się niekomfortowo wśród młodych znajomych i przyjaciół swojej kobiety.

Inne priorytety życiowe

Różnica wieku może determinować też inne różnice w związku – światopoglądowe, preferencji sposobu spędzania wolnego czasu, priorytetów życiowych – co wtórnie wpływa na nieporozumienia i konflikty między partnerami.

Lęk o trwałość relacji

Bardzo często pojawia się też lęk o trwałość relacji i wątpliwości, czy partner traktuje relację poważnie, czy nie jest to jego kolejna miłosna przygoda. Jeszcze innym towarzyszą obawy, co się stanie, jeśli starszy partner straci sprawność albo umrze.

Różnica wieku przyczyną wielu nieporozumień

Gdy początkowa fascynacja opadnie, może okazać się, że różnica wieku będzie przeszkodą. Partnerzy często mają już inne zainteresowania i potrzeby, różną wydolność seksualną. Może to stać się przyczyną wielu nieporozumień. 40-letnia kobieta często potrzebuje iść potańczyć, spotkać się ze znajomymi, wyjechać na wczasy do ciepłych krajów, zaszaleć. Podczas gdy jej 60- czy 70-letni partner może wybrać spokojny wieczór w domu czy pobyt w sanatorium, by podreperować zdrowie. W związkach z młodszym stażem również może dochodzić do nieporozumień. Czterdziestoletni mężczyzna dąży już do ustatkowania i założenia rodziny, gdy tymczasem jego dwudziestoletnia partnerka zaczyna właśnie szalone i imprezowe życie studenckie. Podobne trudności mogą pojawić się w sferze seksualnej. Kiedy okazuje się, że młoda kobieta ma większe potrzeby seksualne niż jej partner.

Problemy, które wymieniłam zdarzają się dość często, ale nie znaczy, że zawsze. Warto jednak mieć je na uwadze i porozmawiać o nich ze swoim partnerem. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i w spokoju pielęgnować miłość.

Wiek w związku nadal jest tematem tabu

Starsza kobieta i młodszy partner – związek który budzi największe kontrowersje

Patrząc wstecz, związki młodych kobiet z dużo starszymi mężczyznami nie są niczym nowym i dziwnym. Na przestrzeni wieków i w wielu kulturach były sposobem na dobre, „bogate” wydanie młodej dziewczyny za mąż, za mężczyznę dojrzałego i majętnego, który zapewni byt kobiecie i ich potomstwu. O ile związek starszego mężczyzny z młodą kobietą nie budzi takiego zdziwienia, w dalszym ciągu inaczej postrzegane są relacje miłosne starszych kobiet z dużo młodszymi partnerami. Takie kobiety często są posądzane o desperację, nierozumiane. Postrzegane jako niedojrzałe, niestabilne emocjonalnie. Mężczyźni natomiast – jako pragnący ich majątku.

Takie spekulacje są tym łatwiejsze, że kobiety, które decydują się na przełamanie stereotypów, są zazwyczaj niezależne, czyli mają dobrą pozycję zawodową i finansową. Młodszy mężczyzna, z racji wieku, jest na wcześniejszym etapie drogi do materialnej i zawodowej stabilizacji.

Przełamywanie tabu

Spójrzmy na historię prezydenta Francji oraz jego żony. Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę hasło Emmanuel Macron, jako pierwsze wyświetlają się artykuły dotyczące wieku Brigitte. Nie piętnujemy przecież związków, w których partnerów różni kolor skóry czy wzrost. Wiek jest tematem tabu, a my uwielbiamy krytykować i oceniać innych. Znajomi plotkują, przyjaciele odradzają. Rodzina podejrzliwie patrzy na dużo młodszego lub znacząco starszego partnera.

Czy te spekulacje są uzasadnione? Czy tylko przyzwyczajenie do ogólnie przyjętych standardów budzi niezdrową ciekawość, gdy ktoś łamie konwenanse? A może są jakieś granice różnicy wieku w związku, których nie powinno się przekraczać?

Nie jesteśmy przecież tacy sami. Stąd i wyobrażenia na temat związku i oczekiwania od partnera mamy różne.

Związek, w którym różnica wieku jest znacząca, ma pewne plusy w porównaniu ze związkiem równolatków. Jedna ze stron ma więcej doświadczenia. Zwykle też stwarza większe poczucie bezpieczeństwa. W niektórych związkach rozwój zawodowy i osobisty jest ważnym elementem relacji. Nic dziwnego, że starszy partner, który ma w tym względzie wiele do zaoferowania, zyskuje dodatkowe punkty.

Czy związek z dużą różnicą wieku ma sens?

Dlaczego chcesz stworzyć związek?

Jeśli myślisz o takiej relacji, to rozważ, jaka jest twoja prawdziwa motywacja związana z wejściem w taki związek. Czy masz pewność, że potrzeby obu stron są zgodne? Czy nie stanowi dla ciebie problemu perspektywa, że twoja starość nadejdzie wcześniej i być może twoja sprawność obniży się szybciej niż u partnerki? Jesteś przygotowany na większe prawdopodobieństwo bycia wdową lub wdowcem? Czy zaakceptujesz bogatą przeszłość starszego partnera, np. wcześniejsze małżeństwo, jego dzieci?

Starsza partnerka – nad czym warto się zastanowić w tym przypadku? Co stanowi dla ciebie główną atrakcję w związku ze starszą partnerką? Czy masz pewność, że wasze priorytety i wartości będą zgodne w dłuższym dystansie? Czy wyobrażasz sobie wasze życie w momencie, kiedy twoja partnerka wejdzie już w etap starości, a ty nadal będziesz w sile wieku?

Jak wygląda jakość relacji z młodszym partnerem? Może kochamy go tylko i wyłącznie za atrakcyjność fizyczną, młodość i witalność? Czy fascynacji seksualnej nie mylimy z miłością? Czy związek z młodszą partnerką/partnerem nie zaspokaja przypadkiem naszych potrzeb rodzicielskich, pragnień zaopiekowania się kimś?

Dojrzałość emocjonalna fundamentem związku

Z relacji wielu osób, które tworzą związek z dużo młodszym bądź starszym partnerem wynika, że trwałość relacji zależy głównie od dojrzałości emocjonalnej młodszego partnera. Znaczna część stwierdza, że sam wiek nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia, jeśli chodzi o satysfakcję w związku. Chodzi bardziej o zbieżność poglądów, celów, oczekiwań i wartości życiowych. Związki, w których partnerów dzieli duża różnica wieku są tak samo narażone na kryzysy, jak związki, w których partnerzy są rówieśnikami lub prawie rówieśnikami. Zanim jednak wejdziemy w związek ze starszym partnerem, zastanówmy się, czy będziemy go kochać, kiedy zachoruje, zestarzeje się albo straci sprawność.

Wiek nie musi być przeszkodą na drodze do szczęścia w związku. Prawdziwa miłość nie zna bowiem żadnych granic, a tych związanych z wiekiem z pewnością.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

Oceń ten artukuł
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

1 komentuj
  1. Gentiana fetaj
    Gentiana fetaj says:

    Taki jeden koszykarzyczek co się nazywał Tyler herro ma o 6 lat starszą katye elise henry, który ma z nią parę dzieci.
    Nie przejmuje się tą różnicą wieku, a ona tym bardziej to olewa.
    Zatem z mojej strony jestem w totalnym zgorszeniu dlaczego aż taka różnica między nimi…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *