Kobieta sukcesu w związku - z jakimi problemami się mierzy?

Kobieta sukcesu w związku – z jakimi problemami się mierzy?

W dzisiejszym świecie kobiety są świetnie wykształcone, znają języki, są kreatywne, z coraz większą otwartością eksplorują świat biznesu. Podejmują ambitne i nowe zawodowe wyzwania. Wiele z nich może o sobie mówić: kobieta sukcesu. Wysokie stanowiska, świetne zarobki, prestiż, pozycja społeczna na wysokim poziomie. To efekt wiedzy, zaangażowania, wytrwałości, sumienności, pracowitości, itd.

Jednak obok korzyści i profitów za włożoną pracę, przychodzi kobiecie sukcesu zapłacić wysoką cenę. Sukces wymaga oddania, zaangażowania, czasu, ciężkiej pracy oraz wyborów, które często przynoszą straty. Coraz częściej dzieje się tak, że te piękne, utalentowane, odnoszące sukces kobiety mają problemy w relacjach, nie mogą utrzymać stałego związku.

Z czym borykają się kobiety biznesu w związku?

Samotność w związku

Najczęściej kobieta sukcesu zmaga się z samotnością w życiu prywatnym. Wszystko co robi, czym się zajmuje, co pochłania jej myśli i działania dotyczy głównie sfery zawodowej.

Praca zajmuje większość czasu. Podróże po całym świecie. Dostępność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodni przez cały rok. Niewiele czasu pozostaje na dom, rodzinę, utrzymanie kontaktów towarzyskich, czas odpoczynku czy innych aktywności, które mogłyby być źródłem przyjemności.

Nie ma czasu na spotkanie z przyjaciółkami, wyjścia na spacer czy na randkę z mężem. W swojej pracy terapeutycznej spotykam kobiety, które ubolewają nad tym, że nie mają czasu wydać zarobionych pieniędzy, bo centra handlowe nie pracują 24 godziny na dobę….

Kobiety, które osiągnęły satysfakcję zawodową, sukces zawodowy często prezentują się jako silne, odważne, twarde, pewne siebie i zdecydowane. Jednak często w zaciszu domowym, nie mówiąc głośno, mierzą się ze swoimi słabościami, lękami czy obawami.

Obszar zawodowy często bywa jedynym, w którym kobieta sukcesu czuje, że wszystko jest pod jej kontrolą. Wówczas ma wpływ na wszystko co dzieje się w pracy, jest skuteczna.

Tym obszarem, który często staje się problematyczny czy trudny to obszar prywatny, życie osobiste. Czasami sukces zawodowy jest lekiem na wszystkie inne deficyty i niespełnienia.

Stres, przemęczenie

Często kobieta sukcesu zmaga się z permanentnym stresem i zmęczeniem zarówno fizycznym oraz emocjonalnym.

Praca, która z jednej strony daje sukces, z drugiej zaś często jest obciążająca, wymaga zaangażowania i oddania. W związku z tym, potrzebne są umiejętności regulowania napięcia, stresu, emocji, które są trudne i obciążają. Kobiety czują się obciążone zarówno pracą, jak i obowiązkami domowymi, brakiem czasu, itd. Stres, zmęczenie odbija się negatywnie na związku, który staje się coraz bardziej zaniedbany.

Czas pracy, jak źródło konfliktu

Sporo konfliktów pojawia się o czas spędzony wspólnie a czas dedykowany pracy. Praca często jest źródłem konfliktów i nieporozumień między partnerami. Najczęściej zarzuty dotyczą ilości spędzanego czasu w pracy, czy oddawaniu się działaniom dedykowanym pracy.

Warto zadbać o jasne i czytelne zasady, ramy pracy oraz ilość pracy w czasie wolnym. Ważne aby określić czas i miejsce pracy. Warto pamiętać także o tym, aby czas wolny był przeznaczony na czynności nie związane z pracą – odpoczynek, przyjemności, hobby, czas wolny z partnerem. Poczucie ważności i akceptacja w związku są ważne. Jeśli ta potrzeba nie będzie zrealizowana choćby przez jedną ze stron, wówczas pojawia się rozczarowanie w związku.

Rywalizacja, zazdrość

Sukces zawodowy bywa obiektem rywalizacji między partnerami, co w rezultacie może prowadzić do konfliktu.

Profity płynące z sukcesu zawodowego (np. wysokie zarobki, możliwość bywania w ciekawych miejscach na świecie) są często powodem do zazdrości. W przypadku osób z zaniżonym poczuciem własnej wartości, bywa to źródłem przekonania, że jest się gorszym, nic nie znaczącym, nieważnym.

Mężczyźni czują się zbędni

Partnerzy często zarzucają kobietom sukcesu, że są skupione jedynie na sobie, na swojej pracy, swoich sukcesach. Przez co mężczyźni czują się niepotrzebni, nieatrakcyjni, zbędni, itd.

Niezależność i samodzielność kobiety daje mężczyźnie poczucie, że nie potrafi być dla niej pomocny, nie potrafi być wsparciem. Skupienie na pracy bywa tak absorbujące, że brakuje czasu na wspólne plany, cele czy zobowiązania. To z kolei osłabia lub wręcz uniemożliwia budowanie więzi w relacji. Brak przestrzeni wspólnej i dbałości o wspólne aktywności, oddala od siebie partnerów.

Bywa również tak, że źródłem problemów jest wycofanie i bierność partnera w różnych obszarach życia. Mężczyzna pozostawia partnerce podejmowanie decyzji, dbanie o wspólną przestrzeń czy branie odpowiedzialność za różne decyzje. Dzieje się tak, ponieważ mężczyzna ma poczucie, że „ona zdecydowanie zrobi wszystko lepiej”. Taką postawę może wzmacniać nadkontrola i nadodpowiedzialność ze strony partnerki, która w życiu osobistym próbuje zarządzać tak jak w firmie.

Brak otwartej komunikacji w związku (m.in.w nawiązaniu do powyższych problemów) przynosi brak zrozumienia, brak akceptacji. W rezultacie pojawia się brak wzajemnej troski, ochłodzenie relacji czy rozluźnienie więzi.

Otwarta rozmowa lekiem na problemy w związku

Warto pamiętać, że każda relacja wymaga ciągłego monitorowania tego, co towarzyszy partnerom. Sukces zawodowy może być powodem do zadowolenia, dumy, czy zwyczajnie lepszego życia. Jednocześnie może stać się źródłem frustracji i kryzysu w związku.

Dlatego też ważne jest, aby każda para zawsze pamiętała o tym, co jest dla nich cenne i wartościowe, co stanowi priorytet w ich wspólnym życiu. I dlatego nie można zapomnieć o tym, jak bardzo ważna jest otwarta i regularna rozmowa o trudnościach i problemach, zarówno życiowych jak i zawodowych.

Unikanie, wycofanie czy ucieczka nie stanowią rozwiązania. Ważne aby w relacji partnerzy potrafili otwarcie mówić, a przy tym słuchać się wzajemnie. I nie zapominali o w miarę równomierne zaspokojenie potrzeb każdej ze stron.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *