Styl partnerski w komunikacji małżeńskiej

Jak wskrzesić iskrę w związku? 10 sprawdzonych sposobów

Długi związek wcale nie musi być skazany na nudę. Oto kilka prostych pomysłów, które przyczynią się do poprawy jakości oraz rozbudzą uczucia w Twoim małżeństwie.

1. Zadbaj o waszą przyjaźń

Przyjaźń jest niezbędnym składnikiem romantycznej miłości. Wprowadź do Waszego harmonogramu zajęć te aktywności, które lubicie robić razem, mogą to być na przykład wieczory filmowe, gra w tenisa. Nie unikaj też spontaniczności! Na poprawę humoru świetnie może zadziałać np. niespodziewana walka na poduszki.

2. Wspominaj przeszłość

Nie wszystko sprowadza się do “życia chwilą”. Usiądź ze swoim parterem, wspólnie poświęćcie czas na wspominanie. Przeżyjcie na nowo dawne chwile. Bardzo prawdopodobne, że to, co Was kiedyś przyciągnęło do siebie, to wspólne zainteresowania. Warto, abyście w trakcie wspominania zapisali te zainteresowania. Na przykład jeśli oboje lubiliście sztukę, to teraz idźcie razem na dobrą wystawę.

3. Zadbaj o jakość intymnych zbliżeń

Warto pamiętać o kilku rzeczach, aby obie strony były zadowolone z życia seksualnego. Dla kobiet bliskość fizyczna jest związana z bliskością emocjonalną, dlatego trzymaj żonę za rękę, słuchaj co mówi i wyrażaj miłość nie tylko fizycznie. Jeśli chodzi o mężczyznę, to rada dla żony – przejmij czasem inicjatywę i pokaż mu, że go pragniesz. Aby uatrakcyjnić swoje życie miłosne uczcie się od siebie i próbujcie razem nowych rzeczy, bądźcie kreatywni.

4. Przytulaj się

Przytulaj swojego współmałżonka jak najczęściej! Okazywanie uczuć jest kluczem do udanego związku.

5. Wzmocnij swoje małżeństwo

 • Jeśli chcesz, aby Wasze małżeństwo było szczęśliwe, to najpierw musisz wziąć odpowiedzialność za własne szczęście. Nie możesz liczyć na partnera, że to on Cię uszczęśliwi. To Twoje zadanie.
 • Przestań próbować wygrać każdą kłótnię. Zamiast tego naucz się słuchać swojego partera.
 • Rozmawiaj o problemach. Dobra komunikacja jest kluczowym aspektem utrzymania bliskości w małżeństwie.
 • Zbuduj zaufanie. Zawsze rób to, co powiedziałeś, że zrobisz np. jeśli obiecałeś, że wrócisz do domu na obiad, tak właśnie powinieneś postąpić. Na zaufanie drugiej osoby składają się wszystkie Twoje małe i większe obietnice.

6. Popracuj nad jakością wspólnie spędzanego czasu

Przemyśl ile czasu poświęcasz tylko dla Was. Pamiętaj, że przede wszystkim liczy się jakość tego czasu, a nie ilość godzin. Zastanów się jak sprawić, aby był on wartościowy dla obojga. Wyłącz telewizor, kiedy rozmawiasz z mężem, by poczuł, że poświęcasz ten czas tylko dla niego. Zarezerwuj stolik w ulubionej restauracji żony, aby poczuła się wyjątkowo i spędźcie miło ten wieczór.

7. Zaakceptuj różnice, jakie są między wami

Pamiętaj, że małżeństwo tworzą dwie unikalne osoby. Można znaleźć siłę w różnicach, jakie są między wami. Na przykład, jeśli Ty jesteś zorientowana na szczegóły, a Twój mąż to marzyciel, to zostaw mu wymyślanie gdzie pojedziecie na wakacje, a Ty zadbaj o szczegóły Waszej wyprawy.

8. Ćwicz sztukę kompromisu

Kompromis jest istotną częścią każdego udanego związku. Każdy z Was powinien słuchać z empatią drugiej osoby. Dobra komunikacja polega na znalezieniu zadowalających kompromisów dla obydwu stron.

9. Dowiedz się jaki sposób wyrażania miłości Twój małżonek ceni najbardziej

To, co postrzegamy jako gest miłości jest subiektywne – dla jednych może to być czuły uścisk, pocałunek, a dla innych prezent, czy kwiaty od ukochanej osoby. O ile dla mężczyzny kwiaty mogą w ogóle nie być ważne, to dla jego partnerki mogą stać na czele listy! Dlatego warto dowiedzieć się, jaki sposób wyrażania miłości Twój małżonek ceni najbardziej.

 • słowa – komplementuj swojego partnera, powtarzaj, że go kochasz
 • czas – poświęć czas i skoncentruj się wyłącznie na ukochanej osobie, wyłącz telefon, zgaś telewizor
 • prezenty – wystarczą naprawdę drobne podarunki, aby pokazać że Ci naprawdę zależy
 • działania – gotowanie, pomoc przy robieniu zakupów, nawet drobne czynności, które udowodnią, że jesteś gotów dbać o drugą osobę
 • czułość – najbardziej liczą się uściski, pocałunki, trzymanie się za ręce, bliskość fizyczna

10. Ucz się od swoich dzieci

Dobre praktyki rodzicielskie mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na Wasze małżeństwo. Często jest tak, że bardzo dbasz o dobrą komunikację z Twoimi dziećmi, zwracasz uwagę na to, aby ich nie oceniać, nie obrażać, nie podnosić głosu w rozmowie. Jednak rzadziej stosujesz te zasady w budowaniu Twojej relacji małżeńskiej, nieprawdaż? Dlatego:

 • koncentruj się na potrzebach sytuacji – skup się na możliwościach rozwiązania problemu, a nie na emocjach związanych ze współmałżonkiem. Nawet jeśli problem wynika w 100% z jego winy, to niczego nie uzyskasz rozładowując na partnerze swoje negatywne emocje. Natomiast, jeśli podejdziesz konstruktywnie do rozwiązania sytuacji problemowej, możesz zyskać dużo wdzięczności i ciepła ze strony współmałżonka.
 • więcej słuchaj, a mniej mów – poobserwuj Wasze rozmowy. Czy z ręką na sercu możesz stwierdzić, że potrafisz spokojnie wysłuchać tego, co partner ma do powiedzenia, a dopiero potem wyrażasz własne zdanie? Czy może częściej jest tak, że wchodzisz partnerowi w zdanie, zanim on zdąży wytłumaczyć, co dokładnie ma na myśli?
 • przerwa –  jeśli Twoje dziecko zachowuje się nieznośnie, jak sobie z tym radzisz? Odsyłasz do pokoju, aby się uspokoiło. Zastosuj tę zasadę również do siebie. Jeśli czujesz, że w rozmowie ze współmałżonkiem górę biorą negatywne emocje, poproś o chwilę przerwy. Wyjdź na spacer, czy napij się w samotności herbaty. Umówcie się na kontynuowanie rozmowy, kiedy emocje nieco opadną i będziecie mogli spojrzeć na sytuację z poziomu faktów, a nie tylko emocji.
 • śmiej się – zauważyłeś, jak łatwo czasem pomóc dziecku poradzić sobie z problemem, jeśli podejdziesz do tego z humorem? Czy w swoim małżeństwie także o tym pamiętasz? Wiesz, że umiejętność śmiania się do siebie i z siebie jest jednym z ważniejszych wskaźników sukcesu w terapii małżeńskiej?

Powodzenia!

————-

* na podstawie: Lizy Finlay, 10 easy ways to put the spark back in your marriage, todaysparent.com

Masz podobny kłopot? Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *