Jak wyrażamy miłość Sensity.pl

Jak wyrażamy miłość? 5 najczęstszych sposobów

Dlaczego nie zawsze potrafimy zrozumieć sposób, w jaki ukochana osoba demonstruje swoje uczucia wobec nas?

Ludzie mówią różnymi “językami miłości”. Oznacza to, że pewne sposoby okazywania uczuć mają dla nich większe znaczenie niż inne. To, co postrzegamy jako gest miłości jest subiektywne – dla jednych będzie to czuły pocałunek, a dla innych prezenty lub kwiaty od ukochanego mogą znajdować się na czele listy.

Zdarza się, że dwie osoby w związku mówią odmiennymi “językami miłości”, wówczas może dochodzić do nieporozumień. Na przykład: dla Ciebie ważne są czyny, zaś dla Twojego partnera czas spędzany razem. Po ciężkim dniu będziesz chciała przygotować smaczną kolację na poprawę nastroju, ale ukochany, zamiast krzątania się w kuchni, będzie wolał usiąść wygodnie na kanapie i porozmawiać o tym, jak Wam minął dzień. Właśnie, dwie osoby będą chciały wyrazić swoje uczucia oraz zaangażowanie w związek… ale na odmienne sposoby.

Dlatego warto dowiedzieć się jaki sposób wyrażania miłości Ty i partner cenicie najbardziej. Pomoże to Wam zmienić perspektywę postrzegania zachowań drugiej połowy oraz umocni związek.

Najczęstsze sposoby wyrażania miłości*:

1. Afirmacja

Największe znaczenie dla partnera mają słowa. Możemy wyrażać miłość werbalnie – powtarzać drugiej osobie jak bardzo ją kochamy, doceniamy jej działania oraz prawić komplementy. Możemy również zostawiać liściki oraz notatki, na przykład przed śniadaniem na stole w kuchni, aby druga osoba miło zaczęła swój dzień.

2. Czas

Niektórym najbardziej zależy, aby spędzać wspólnie czas z ukochanym. Takie osoby muszą czuć, że jest to wartościowy czas, że druga strona jest zaangażowana, skupiona, słucha ich z niepodzielną uwagą. Gdy poświęcamy swój czas wyłącznie partnerowi, wtedy czuje, że jest dla nas bardzo ważny.

3. Działania

Dla niektórych miłość to przede wszystkim czyny. Nasz partner może na przykład postrzegać swoją ciężką pracę w firmie jako akt miłości dla swojej rodziny. Podobnie gotowanie, sprzątanie, a nawet drobne czynności domowe dla takich osób będą wyrazem troski o rodzinę oraz dowodem, że są gotowi zadbać o drugą osobę.

4. Czułość

Największe znaczenie ma poczucie bliskości oraz czuły kontakt z partnerem. Dla takich osób bardzo ważne są m.in. czuły dotyk, przytulanie, pocałunki, trzymanie się za ręce, bliskość fizyczna, zasypianie obok siebie.

5. Podarunki

Druga osoba może rozumieć podarunek jako znak, że o niej myślimy. Nie chodzi tutaj o kosztowne prezenty, lecz przede wszystkim o sam gest. Możemy podarować np. kwiaty zerwane na łące, jeśli wiemy, że nasza partnerka to lubi. Ważne, aby pokazać w ten sposób, że naprawdę nam zależy na ukochanej. Taka osoba na pewno bardzo doceni przemyślane, osobiste prezenty.

Czy masz problemy, aby zrozumieć potrzeby lub oczekiwania ukochanej osoby? Chciałbyś poprawić komunikację w swoim związku? Zapraszamy na konsultację z terapeutą małżeńskim w Sensity.

__

Tekst opracowała Agata Baca

*źródło: Gary Chapman, The 5 Love Languages, 2010; 5lovelanguages.com

 

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pomagamy parom i rodzinom w kryzysie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *