Czym jest miłość romantyczna i przyjacielska?
Miłość – co to znaczy?
Przede wszystkim miłość to uczucie, które jest przeżywane w stosunku do drugiej osoby na rozmaite sposoby. Powiązana jest z różnymi doznaniami emocjonalnymi, fizycznymi, poznawczymi i prowadzi do rozmaitych zachowań. Jest wiele sposobów mówienia o, rozumienia i przeżywania miłości. Dzisiaj opowiem między innymi o miłości romantycznej i przyjacielskiej oraz o wzorcach miłości Jezusa, Tristana i Don Juana.
Czym jest miłość romantyczna i przyjacielska?
O istnieniu miłości romantycznej i przyjacielskiej mówią filozofowie oraz psychologowie, a każdy z nas słyszał o nich albo ich doświadczał osobiście. Miłość namiętna/erotyczna/romantyczna może być związana z intensywnym, także fizjologicznym pragnieniem bycia i zespolenia się z drugą osobą. Miłość przyjacielska jest uczuciem, które powstaje między ludźmi, których życia są ze sobą bardzo związane. Jest w niej dużo zrozumienia, współpracy, wspólnych zainteresowań, wsparcia oraz empatii.
Czy miłość romantyczna i przyjacielska się wzajemnie wykluczają?
Kiedyś myślano, iż miłość romantyczna i przyjacielska mogą wykluczać się nawzajem w ten sposób, że jeśli miłość jest miłością romantyczną, to nie może być przyjacielską, a jeśli jest przyjacielska, to nie może być romantyczna Nic bardziej mylnego. Dzisiaj w rozważaniach filozoficzno-psychologicznych uważa się, że obie te formy miłości mogą się wzajemnie uzupełniać i są niezbędne dla rozwoju intymności w związku dwojga ludzi.
Każdy człowiek, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, czy poziomu inteligencji jest potencjalnie zdolny do przeżywania obu tych typów miłości. Rozróżnienie na miłość romantyczną i przyjacielską jest ograniczone kulturowo, ponieważ odnosi się przede wszystkim do opisu miłości charakterystycznej dla kultur zachodnich (Stany Zjednoczone, Polska), w których rzeczywiście współistnieją ze sobą te dwa wzorce. Trudniej jest natomiast odnieść je do opisu miłości pojawiającej się na przykład w kulturach wschodu.
Podział na miłość przyjacielską i romantyczną jest też znacznie niewystarczający, by móc dobrze opisać przeżywane przez człowieka uczucie miłości oraz przywiązania w związku.
Na czym polegają wzorce miłości Jezusa, Tristana i Don Juana?
Filozofowie wyodrębniają pewne typy tak zwanych miłości idealnych, które powstawały w przeciągu historii i zapisywały się w kulturowej świadomości Zachodu. Są to wzorce oparte na postaciach Jezusa z Nazaretu, Tristana i Don Juana. Historia, literatura, kultura stają się tutaj podstawowymi źródłami terminów potrzebnych do zrozumienia miłości i jej przejawów.
Wzorzec Jezusa z Nazaretu odpowiada miłości skoncentrowanej przede wszystkim na dostarczaniu dobra i miłości osobie, która tej miłości potrzebuje. Drugi – wzorzec Tristana – jest uosobieniem namiętnej miłości do jedynej i niezastąpionej istoty, ale zrealizowanie miłości to zmaganie się z ciągłymi przeszkodami. Wzorzec Don Juana to powtarzające się w nieskończoność pragnienie ujawniające się w ciągłym dążeniu do zdobywania kolejnych i nowych obiektów dla własnej miłości.
Wzorce te podlegają rozmaitym wpływom i zmianom społeczno-kulturowym. Dla przykładu, coraz trudniej jest w dzisiejszej kulturze europejskiej znajdować realne przeszkody na wzór przeszkód Tristana. Do przeszkód takich można zaliczyć na przykład dystans fizyczny związany z miejscem zamieszkania. Miłość bezinteresowna na wzór Chrystusa może być siłą, która przeciwstawiać się będzie obecnemu zniszczeniu świata, wynikającemu na przykład z wojen. Można jedynie podejrzewać, iż postać miłości Don Juana w dzisiejszym świecie może być związana z problemem nawiązywana głębokich i długotrwałych relacji miłosnych oraz budowania trwałych związków.
Kolejne pokolenia, historia, kultura mogą powracać do tych wzorców na swój własny, niepowtarzalny sposób. Podobnie jak rozróżnienie na miłość przyjacielską i erotyczną, tak i to rozróżnienie ma tę słabość, iż jest mało uniwersalne i nie nadaje się do wytłumaczenia tego, czym jest miłość w innej niż zachodnia kulturze. Wkrótce napiszę o bardziej uniwersalnych podejściach do rozumienia przejawów miłości.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!