Szczęśliwy związek Sensity.pl

Jak stać się lepszym partnerem? 6 prostych kroków

Warto wiedzieć, że każdy związek jest dynamiczny – ulega zmianom, odzwierciedla codzienne doświadczenia obojga partnerów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy regularnie rozmawiali ze sobą, reagowali na przydarzające się nam sytuacje oraz wprowadzali zmiany, kiedy będą konieczne. Jednym z sekretów udanego związku jest to, że każdy z osobna dąży do dalszego doskonalenia się, zarówno jako człowiek, jak i jako partner.

Każdy z nas jest odpowiedzialny za kondycję swojego związku, dlatego podpowiadamy sześć prostych kroków, abyśmy mogli pozytywnie wpłynąć na naszą relację:

1. Komunikujmy się

Nie zapominajmy, że druga osoba nie zna naszych myśli. Dlatego rozmawiajmy o naszych potrzebach, pragnieniach, frustracjach. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby nie tylko krytykować, ale również doceniać partnera. Powiedzmy drugiej osobie, kiedy i za co jesteśmy jej wdzięczni. Takie zachowanie pomaga w utrzymaniu zdrowej relacji.

2. Zadbajmy o siebie

Na szczycie listy jest dobry, zdrowy sen. Zaburzenia snu wpływają na negatywnie na naszą energię, sprawność umysłową, nastrój, obniżają poziom glukozy, co niekorzystnie wpływa samokontrolę. Osoby z lepszą samokontrolą są w stanie działać w sposób konstruktywny w sytuacjach konfliktowych. Bądźmy sami dla siebie bardziej wyrozumiali, jeśli chodzi o nasze niedoskonałości. Dlaczego zyska na tym nasz związek? Gdyż według badań, takie osoby wykazują także więcej troski o partnera.

3. Podejmijmy pozytywne działania

Chociaż raz dziennie postarajmy się wywołać uśmiech na twarzy partnera, nawet drobnym gestem, który mu sprawi przyjemność. Umówmy się raz w miesiącu na wspólne wyjście na randkę. Wyrażajmy radość, kiedy spędzamy czas razem. Dzielmy się naszymi myślami, wątpliwościami, uczuciami oraz zachęcajmy partnera, aby postępował podobnie. Starajmy się, aby wspólny czas był dla nas jak najbardziej wartościowy.

Warto pamiętać, że w związku ważne są poczucie bliskości oraz czuły kontakt z partnerem. Dlatego rozmasujmy kark drugiej osobie, gdy długo pracuje przy komputerze, przytulajmy się, trzymajmy się za ręce, kładźmy się spać o tej samej porze i zasypiajmy obok siebie.

4. Rozmawiajmy o wspólnej przyszłości

Rozmowy o wspólnej przyszłości sprawią, że druga osoba będzie czuła się bardziej pewna sytuacji w związku. Wówczas mamy okazję, aby przypomnieć swojemu partnerowi jak wiele dla nas znaczy, jak ważny jest w naszym życiu.

5. Słuchajmy aktywnie

Czasami każdy z nas ma potrzebę, aby się zwierzyć, wygadać po ciężkim dniu w pracy, czy po prostu dać upust emocjom. Wówczas poświęćmy czas, aby aktywnie słuchać partnera. Co to znaczy aktywnie? Oznacza to, aby odłożyć pozostałe sprawy na bok, skupić uwagę wyłącznie na drugiej osobie, wyrażać zainteresowanie jej słowami oraz emocjami. Słuchanie wymaga energii i zaangażowania, aby zrozumieć i zapamiętać, co chciała nam przekazać oraz odpowiedzieć na ten komunikat w odpowiedni sposób.

6. Wykonujmy obowiązki domowe

Obowiązki domowe często powodują napięcie oraz sytuacje konfliktowe. Ważne, aby sprawiedliwie się nimi podzielić. To dobry pomysł, aby partnerzy zamieniali się pracami domowymi – jeśli jedna jedna osoba dzisiaj zmywa naczynia, druga odkurza, bądź robi pranie, to jutro zamieńmy się rolami. Współodpowiedzialność za domowe obowiązki, zapobiega kłótniom, umacnia związek oraz sprawia, że nasz dom staje się przyjemniejszym miejscem :)

W Nowym Roku warto zadbać o nasz związek, dlatego zachęcamy do lektury artykułu pt. 8 postanowień noworocznych ważnych dla Twojego związku.

__

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułów: Sarah Dunning, 10 Ways to Become a Better Partner, Nathan Feiles, 8 Ways to Be a Better Partner in 2014, nyclifeandrelationshipcounseling.com, Theresa DiDonato, 7 Simple Ways You Can Become a Better Partner, pschologytoday.com 

 

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pomagamy parom i rodzinom w kryzysie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *