8 postanowień noworocznych ważnych dla Twojego związku Sensity.pl

8 postanowień noworocznych ważnych dla Twojego związku

W Nowym Roku zadbajmy o relację z najbliższą osobą. Gdy zgodnie ze zwyczajem, będziemy przygotowywać listę postanowień noworocznych, to nie zapomnijmy dodać tam kilku punktów dotyczących naszego związku. Zmieniając drobne rzeczy w naszym postępowaniu przekonamy się, że partner zacznie dostrzegać różnicę.

Oto 8 postanowień noworocznych, które proponujemy:

1. Odłóżmy w niepamięć kłótnie i urazy

Jeśli małżonek popełnił błąd, przeprosił za niego, ale my wciąż rozpamiętujemy tę sytuację, to najwyższa pora, aby zakończyć ten temat. Dlaczego? Ponieważ zamiast rozwiązania problemu powodujemy tylko dalsze urazy. Mimo, że to dla nas trudne, warto nauczyć się wybaczania ukochanej osobie. Nowy Rok jest dobrą okazją, aby nasz związek zrobił krok do przodu.

2. Postawmy na kompromis

Spory są naturalną częścią związku. To ważne, aby je rozwiązywać idąc na kompromis. Dajmy dobry przykład na początku roku i pozwólmy sobie na duże ustępstwo wobec drugiej osoby. Tak, aby naprawdę mogła docenić nasze poświęcenie. Partner, który zobaczy, że jesteśmy gotowi na kompromis dla dobra naszej relacji, będzie bardziej skłonny do naśladowania naszego zachowania.

3. Podzielmy się naszymi celami z partnerem

Pary, które wzajemnie się wspierają, są bardziej zadowolone ze związku. Dzielenie się celami zarówno osobistymi, jak i zawodowymi, sprawia, że partnerzy mogą sobie pomagać oraz świętować razem kolejne sukcesy. Dużo łatwiej osiągnąć cele, gdy ma się wsparcie drugiej osoby.

4. Bądźmy bardziej czuli i uważni wobec siebie

Dajmy wyraz temu, że druga osoba jest dla nas najważniejsza. Spędzajmy razem wartościowo czas. Przynajmniej raz w miesiącu umówmy się na randkę. Przynajmniej raz dziennie powiedzmy “kocham Cię”. Bądźmy bardziej czuli, trzymajmy się za ręce, całujmy, przytulajmy. Sami na tym skorzystamy, gdyż według badań przytulanie się przez zaledwie 20 sekund obniża ciśnienie oraz poziom stresu.

5. Doceniajmy pozytywne strony naszego związku

Gdy pojawiają się problemy, to łatwo jest wpaść w pułapkę negatywnego myślenia. Jednak zamiast pogrążać się w pesymistycznych myślach, warto skoncentrować się na pozytywnych stronach związku. To pomoże nam zmienić sposób reagowania na trudne sytuacje, a w konsekwencji sprawi, że kłótni będzie coraz mniej. Praktykę rozpocznijmy od tego, żeby więcej chwalić, a mniej krytykować naszego partnera.

6. Nauczymy się słuchać

Słuchanie jest umiejętnością. Słuchanie wymaga energii, aby zrozumieć i zapamiętać, co druga osoba chciała nam przekazać. Dzięki temu możemy odpowiedzieć na ten komunikat w odpowiedni i skuteczny sposób. Umiejętność słuchania można poprawić poprzez praktykę.

7. Próbujmy razem nowych rzeczy

Na początku związek jest ekscytujący. Postarajmy się, aby taki został. Wypróbujmy nasze pomysły, chodźmy w nowe miejsca, sprawdzajmy nowe smaki. Po prostu próbujmy razem nowych rzeczy. Warto wybierać aktywności, które sprawią, że będziemy się razem śmiać. Pary, które razem dobrze się bawią, mają tendencję, aby oceniać swoją relację jako bardziej satysfakcjonującą.

8. Odłóżmy telefon komórkowy, gdy rozmawiamy z parterem

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że przeszkadza nam obecność telefonu komórkowego podczas rozmowy z bliską osobą. Warto wiedzieć, że nawet jeśli ta obecność wydaje się nieszkodliwa (gdy nie sprawdzamy wiadomości, ani nie odbieramy połączeń), to już sam widok telefonu, sprawia, że czerpiemy mniejszą satysfakcję z rozmowy. Mamy poczucie, że nasz rozmówca w każdej chwili może odwrócić od nas swoją uwagę.

Pamiętajmy, że jednym z najczęstszych błędów, który popełniamy będąc w związku, jest zadawanie zbyt małej ilości właściwych pytań. Jeśli nie zawsze potrafimy zrozumieć czego wymaga druga osoba, to najwyższa pora się przekonać! Polecamy artykuł Problemy w komunikacji? 7 pytań, które pomogą Wam się porozumieć i lepiej poznać.

__

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułów: New Year’s resolutions for your relationship, coupleconnection.net,  Margarita Tartakovsky, 12 New Year’s Resolutions to Boost Your Relationship, psychcentral.com, Kory Floyd, 7 Relationship Resolutions Worth Keeping, psychologytoday.com

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *