Agorafobia – przyczyny, objawy i leczenie

Boję się jeździć komunikacją miejską, przebywać w centrach handlowych i miejscach, z których trudno się wydostać.

Od kilku lat przytrafiają mi się dziwne sytuacje z większym i mniejszym nasileniem. Przebywając poza domem często odczuwam lęk przed różnymi rzeczami. Boję się jeździć komunikacją miejską. Zawsze panicznie szukam miejsca do siedzenia, bo boję się, że zemdleję lub zrobi mi się słabo, a autobus będzie stał w korku i nie zdążę wysiąść w odpowiednim momencie. Nie jestem wstanie wsiąść do autobusu pełnego ludzi. To staje się silniejsze ode mnie. Często wiele przystanków pokonuje pieszo, gdyż strach przed omdleniem lub zwymiotowaniem okazuje się silniejszy. Podobna sytuacja ma miejsce w centrach handlowych lub w miejscach, z których ciężko się wydostać lub gdzie wyjście znajduje się daleko. Co mi dolega? Jak sobie z tym radzić? Jak wyzbyć się na stałe tego uczucia? Dawniej mogłam bez przeszkód przebywać po kilkanaście godzin po za domem. Teraz każde wyjście jest dla mnie ogromnym poświęceniem.

Megi

Szanowna Pani,

w przezwyciężeniu trudności związanych z poruszaniem się komunikacją miejską oraz korzystaniem z miejsc publicznych skutecznie pomaga psychoterapia. Zachęcam Panią do zapoznania się z artykułami specjalistów z zespołu Sensity.pl, które opisują objawy oraz sposoby leczenia problemów, z którymi prawdopodobnie Pani się boryka. Poniżej znajdują się linki do wspomnianych artykułów:

Napady paniki w miejscach publicznych 
Agorafobia- objawy i leczenie

Zwrócenie się po pomoc psychoterapeutyczną daje ogromne możliwości na zmianę sytuacji. Pozwala poznać problem oraz działające mechanizmy, które podtrzymują, a w konsekwencji nasilają unikanie miejsc wiążących się z zagrożeniem. Świadomość tego, co i dlaczego dzieje się z naszym ciałem, w dalszym etapie pracy, umożliwia wprowadzenie nowego sposobu reagowania w trudnych sytuacjach. Dzięki temu powoli przejmie Pani kontrolę nad atakami lęku, a funkcjonowanie w świecie publicznym przestanie być dla Pani ograniczeniem.

 

Skutecznie pomagamy osobom cierpiącym na zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *