Ostatnie wpisy na blogu
Agorafobia – przyczyny, objawy i leczenie

Agorafobia – przyczyny, objawy i leczenie oraz skuteczna terapia

Unikasz wychodzenia do miejsc, z których wydostanie się może być trudne lub ucieczka może być zawstydzająca? Boisz się, że po wyjściu z domu coś Ci się stanie i nikt nie udzieli odpowiedniej pomocy albo obawiasz się wstydu związanego z tym, że ktoś będzie musiał Ci pomóc? W miejscu, którego się obawiasz lub przed pojawieniem się w nim doświadczyłeś napadu paniki? Prawdopodobnie cierpisz z powodu agorafobii.

Nie martw się, ten problem dotyka wielu osób, ale można go skutecznie leczyć. Nasze przekonanie nie bierze się znikąd. Od kilkunastu już lat, pomagamy naszym pacjentom uporać się z problemem agorafobii dzięki psychoterapii. W tym artykule dowiesz się jakie mogą być przyczyny Twojego problemu oraz jak sobie z nim poradzić. Zatem do dzieła!

[toc]

Co to jest agorafobia?

Agorafobia to przede wszystkim lęk przed otwartą przestrzenią. Jednak agorafobia dotyczy również lęku związanego z przebywaniem w tłumie lub miejscu, z którego nie można szybko się wydostać. Agorafobia to także strach przed wejściem do sklepu, w miejsca publiczne, samotną podróżą samolotem lub innym środkiem transportu. Agorafobia zazwyczaj współwystępuje z napadami lęku panicznego, najczęściej jako ich konsekwencja.

Bardzo często pracujemy z osobami, które mają trudności z poruszaniem się komunikacją miejską lub korzystaniem z miejsc publicznych. Wprowadza to ograniczenia w ich codziennym życiu. Pacjenci przestają korzystać z autobusów, tramwajów, metra. Unikają hipermarketów ograniczając się do osiedlowych sklepików. Jednak po pewnym czasie także i te miejsca, które wcześniej zdawały się bezpieczne, przestają nimi być.

Życie tych osób jest ograniczone przez lęk, który staje się wyznacznikiem ich funkcjonowania. Stanowi to obciążenie, ponieważ osoby borykające się z agorafobią nie są w stanie załatwić podstawowych spraw. W ten sposób uruchamiają się w nich przekonania typu: jestem gorszy, słaby, zależny od pomocy innych. Nieleczony lęk powoduje spadek poczucia własnej wartości, często depresję.

Jakie są przyczyny agorafobii?

Przyczyn pojawienia się agorafobii może być wiele. Zwykle mają one związek z niewystarczająco dobrymi kompetencjami radzenia sobie z różnymi życiowymi sytuacjami i z głęboko zakorzenionym przekonaniem “nie poradzę sobie”.

Agorafobia pojawia się najczęściej u osób, które przeżyły wcześniej jakąś traumę np. utratę bliskiej osoby, lub przez dłuższy czas doświadczały ciągłego nasilonego stresu, aż w pewnym momencie organizm “odmówił posłuszeństwa” i stracił energię do dalszego radzenia sobie z trudną sytuacją.

Może też pojawić się u osób, które przez długi czas w dzieciństwie były wystawiane na czynniki stresogenne albo wychowywane przez osoby o niskich kompetencjach radzenia sobie z lękiem, realizującymi strategie unikowe.

Agorafobia może dotknąć osoby, które w dzieciństwie zostały przeciążone dźwiganiem lęków, które przerzucali na nie opiekunowie.

Nie można też pominąć czynnika genetycznej podatności na lęk.

Agorafobia nie musi wystąpić w bezpośrednim następstwie stresujących wydarzeń. Może pojawić się wiele lat później, w konsekwencji sytuacji, która obiektywnie nie wydaje się bardzo trudna, ale zadziałała jako wyzwalacz wcześniej nagromadzonego napięcia.

Typowe objawy agorafobii

Unikasz:

  • tłumu,
  • miejsc publicznych,
  • samotnych podróży,
  • przebywania z dala od domu.

W wymienionych wyżej sytuacjach odczuwasz:

  • przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie, suchość w ustach, nudności?
  • uderzenia gorąca, dreszcze, poczucie drętwienia lub swędzenia?
  • utrudnione oddychanie, dyskomfort w klatce piersiowej?
  • masz wrażenie, że coś zalega w gardle i nie możesz tego przełknąć, jakbyś się dławił?
  • zawroty głowy, utratę równowagi, masz wrażenie omdlewania
  • poczucie odrealnienia (przedmiotów, siebie samego)?
  • lęk przed utratą kontroli, zwariowaniem, śmiercią?

Leczenie czyli jak sobie poradzić z agorafobią?

Zwrócenie się po pomoc psychoterapeutyczną daje ogromne szanse na rozwiązanie problemu. Początkiem leczenia agorafobii jest nauczenie się rozpoznawania objawów wywołanych przez lęk. Pracę z pacjentami zaczynamy od przedstawienia problemu oraz aktywnych mechanizmów, które podtrzymują, a w konsekwencji nasilają unikanie miejsc wiążących się z zagrożeniem. Pozwala to zrozumieć objawy fizjologiczne pochodzące z ciała takie jak napady duszności, czy zlewne poty. Świadomość tego, co i dlaczego dzieje się z moim ciałem, w dalszym etapie pracy, umożliwia wprowadzenie nowego sposobu reagowania w trudnych sytuacjach.

Lęk nasila się tylko wtedy kiedy go nie rozumiemy. Ale lęk nie może rosnąć w nieskończoność. W pewnym momencie zaczyna opadać. Kiedy zauważymy tę prawidłowość, objawy, które wcześniej nas przerażały tracą na sile. W ten sposób zaczynamy przejmować kontrolę nad lękiem i przestajemy unikać sytuacji oraz miejsc, z którymi wcześniej wiązały się nieprzyjemne objawy, a funkcjonowanie w świecie publicznym przestaje być ograniczeniem.

Aby poradzić sobie z agorafobią wykorzystujemy metodę tzw. małych kroczków, czyli powolnego przekraczania przez pacjenta ograniczeń co do możliwości korzystania z  komunikacji miejskiej bądź miejsc publicznych. Pacjenci przekonują się, że nic złego się nie dzieje, nie ma zagrożenia. Dotychczasowy lęk staje się bezpodstawny, a jego miejsce zajmuje spokój.

Jak wygląda psychoterapia w leczeniu agorafobii

W terapii poznajemy techniki:

  • kontrolowania uczucia duszności,
  • regulowania pracy serca,
  • czy niwelowania zawrotów głowy.

Uczymy się:

  • jak rozumieć własne ciało, czyli rozróżniać objawy, z którymi należy zgłosić się do lekarza od tych wywołanych lękiem,
  • kompetencji społecznych i radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
  • stawiać czoła wyzwaniom, zamiast ich unikać.

Podsumowując

Agorafobię, jak większość zaburzeń lękowych, można skutecznie wyleczyć za pomocą psychoterapii. Efekty leczenia widać często już po kilku sesjach. W leczeniu agorafobii najważniejszą rolę odgrywa zrozumienie mechanizmu działania lęku. Później idzie już z górki. Dlatego szkoda męczyć się z przykrymi objawami agorafobii i jeszcze bardziej przykrymi ich konsekwencjami, jeśli za pomocą psychoterapii w szybkim czasie możemy się od nich uwolnić. Daj sobie szansę na normalne życie i wylecz się z lęku!

 

Skutecznie leczymy nerwicę i zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

5/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

Call Now Button