20 sygnałów, że w Twoim związku dzieje się źle

20 sygnałów ostrzegawczych, że w Twoim związku dzieje się źle

Nie żyjemy ze sobą, lecz obok siebie

Mnóstwo par i małżeństw żyje obok siebie, nie znając się, nie rozumiejąc, nie rozmawiając ze sobą. Często nie dostrzegają wielu sygnałów ostrzegawczych, które świadczą o tym, że coś złego dzieje się w ich związku. Małżonkowie nie rozmawiają szczerze ze sobą, nie mówią o swoich potrzebach, ani o wzajemnych oczekiwaniach.

Zdrada ma zwykle bardzo konkretną przyczynę

Zdarza się, że dopiero w momencie, kiedy dochodzi do zdrady, otwierasz w oczy i czujesz jakby ktoś wylał Ci na głowę wiadro zimnej wody. Zdrady nie zdarzają się przypadkiem. Zwykle mają bardzo konkretną przyczynę, która często rozwija się latami. Prawdziwym problemem jest to, co doprowadziło do zdrady.

Dopiero wtedy zaczynasz szczerze rozmawiać ze swoim małżonkiem, mówić o swoich problemach i potrzebach. Nagle zaczynasz się zastanawiać, jak wiele było niepokojących sygnałów. Nawet, gdy coś biło na alarm, Ty nic z tym nie zrobiłeś/aś. A przecież takiej sytuacji można było uniknąć.

Dlatego, jeśli dostrzegasz w Twojej relacji podobnieństwo z którąkolwiek z poniższych sytuacji się, to nie czekaj. To właśnie jest najwyższa pora, aby skupić uwagę na tym, co ważne i zadbać o swoje małżeństwo. Warto zwrócić się do terapeuty małżeńskiego Sensity, który pomoże Wam wrócić na właściwą drogę.

Znaki ostrzegawcze, że w Twoim związku dzieje się źle:

 1. Nie zwracacie się do siebie nawzajem po wsparcie emocjonalne, lecz szukacie go w pierwszej kolejności u innych.
 2. Nie macie poczucia stabilności oraz bezpieczeństwa w związku, na przykład: jesteście po wielokrotnych rozstaniach i powrotach.
 3. Nie rozmawiacie o ważnych tematach dotyczących Waszej relacji i jej przyszłości i/lub nie zgadzacie się w kwestii ważnych decyzji i wartości życiowych takich jak decyzja, aby mieć dziecko.
 4. Winisz małżonka, że Twoje życie nie jest tak satysfakcjonujące, jak jakbyś chciałbyś, żeby było albo to Twój partner ma do Ciebie podobne pretensje.
 5. W Waszej relacji brakuje codziennej bliskości, ciepła, uśmiechu, dotyku, pocałunków.
 6. Nie czujesz, że Twój małżonek ma pozytywny wpływ na Ciebie. Nie rozwijacie się, nie uczycie się od siebie wzajemnie. Natomiast przejmujecie od siebie negatywne nawyki i zachowania.
 7. Okłamujecie się lub jesteście nieuczciwi wobec siebie.
 8. Doprowadzacie do zachowań, których później się wstydzicie m.in. kłócicie się przy rodzinie, krzyczycie na siebie w miejscach publicznych.
 9. Twój małżonek nie szanuje kiedy mówisz “nie” i lekceważy Twoje emocje. Przykładowa sytuacja może wyglądać następująco: boisz się szybkości, prosisz, żeby partner zwolnił, gdy jedziecie z dużą prędkością, lecz on ignoruje Twoje słowa.
 10. Nie możesz polegać na swoim małżonku, nie jesteś pewien jak zareaguje, gdy będziesz potrzebowała wsparcia. Nie wiesz czy zachowa się z szacunkiem wobec Ciebie i chęcią pomocy, gdy będzie Ci to naprawdę im potrzebne.
 11. Twój partner nie jest zainteresowany Twoimi sukcesami, umniejsza Twoje osiągnięcia lub po prostu lekceważy Twoje zainteresowania oraz projekty. Nie docenia rzeczy, które są ważne dla Ciebie.
 12. Twój partner jest bardzo krytyczny wobec Ciebie lub stosuje przemoc psychiczną. Sprawia, że czujesz się smutny, niedoceniony lub bezsilny. Masz poczucie, że nie jesteś “wystarczająco dobry”.
 13. Twój partner umniejsza Twoje opinie, wyśmiewa je lub sprawia, że czujesz się niekompetentny.
 14. Masz poczucie bycia uwięzionym w związku.
 15. W czasie konfliktów nie zgadzacie się nigdy na kompromis. Nie potraficie się porozumieć.
 16. Zwykle kiedy się kłócicie, po prostu obwiniacie siebie nawzajem. Często używacie zwrotów: “Bo Ty nigdy…”, “Bo Ty zawsze…”.
 17. Jedna ze stron jest nieodpowiedzialna finansowo, przez co Wasze życie wymyka się spod kontroli, na przykład: wydajecie znacznie więcej niż zarabiacie, nie kontrolujecie rachunków, opłat, swojej wspólnej karty kredytowej. Pieniądze są często głównym źródłem konfliktu między Wami.
 18. Skarżycie się na siebie przed przyjaciółmi lub rodziną, zamiast porozmawiać ze sobą otwarcie i szczerze.
 19. Martwisz się, że kiedy Twój partner staje się zły, że będzie agresywny i może się skrzywdzić.
 20. Ty lub małżonek zdradzacie.

Nadal zastanawiasz się czy umówić wizytę u terapeuty par? Zachęcamy do zapoznania się z często zadawanymi pytaniami na temat terapii małeżńkiej.

__

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułów: Signs of an Unhealthy Relationship, bentley.edu, Barrie Davenport, 22 Signs of an Unhealthy Relationship, liveboldandbloom.com, Alice Boyes, 51 Signs of an Unhealthy Relationship, psychologytoday.com,  Nathan Feiles, 10 Signs You May Be in an Unhealthy Relationship, blogs.psychcentral.com

 

Masz podobny kłopot? Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *