Problemy w komunikacji Sensity.pl

Problemy w komunikacji? 7 pytań, które pomogą Wam się porozumieć i lepiej poznać.

Jednym z najczęstszych błędów, który popełniamy będąc w związku, jest zadawanie zbyt małej ilości właściwych pytań. Jeśli przyznasz, że nie zawsze potrafisz zrozumieć czego wymaga od Ciebie druga osoba, to najwyższa pora się przekonać.

Oto 7 pytań, które przyczynią się do poprawy komunikacji między Tobą, a partnerem/partnerką:

1. Jak mogę Ci pomóc?

Jeśli masz wolną chwilę, to zaoferuj pomoc parterowi w jego obowiązkach. Wspólnie szybkiej skończycie – przecież dwie pary rąk, to nie jedna. Po pierwsze Twoja pomoc będzie postrzegana jako gest miłości, a po drugie wspólne aktywności zbliżają ludzi.

2. W jaki sposób mogę Ci pokazać, że Cię kocham?

Pamiętaj, że czyny mówią więcej niż słowa. Może Twój ukochany potrzebuje czułego pocałunku? A może Twoja żona potrzebuje pomocy w ogrodzie? Jakakolwiek będzie jego prośba, gdy ją wykonasz Twój partner poczuje się doceniony i kochany.

3. Czy istnieje jedna, mała rzecz, którą chciałbyś/chciałabyś, żebym w sobie zmienił/a?

To może przyczynić się do poważnej rozmowy, dlatego ważne, aby w pytaniu podkreślić, że chodzi nam o jedną, niewielką rzecz. Czasami nieświadomie zachowujemy się w sposób, który drażni lub wprawia w zakłopotanie drugą osobę. Jednak nie są to zachowania na tyle uciążliwe, aby nam o tym powiedziała. Zadając takie pytanie, możesz sprawić, że z tej drobnej rzeczy w przyszłości nie stworzy się znaczący problem.

4. Co mogę zrobić, aby czuł/a się bardziej kochany/a?

Nie ma chyba bardziej ujmującego pytania, które możesz zadać drugiej osobie. Nawet, jeśli tworzycie wspaniały związek, to Twój partner z pewnością może zaproponować rozwiązania, które sprawią, że jego uczucie będzie jeszcze silniejsze.

5. Co takiego w naszym wspólnym życiu sprawia, że jesteś szczęśliwy/a?

To pytanie sprawi, że Twoja druga połowa zacznie myśleć o wszystkim, co lubi oraz co ceni w waszym związku. Mówienie o wspólnych pozytywnych przeżyciach zbliża do siebie partnerów.

6. Czy jest jakieś szczególnie miejsce, gdzie chciałbyś/chciałabyś pójść?

Zacznijcie od jakiegoś miłego miejsca w pobliżu. Daj szansę parterowi, żeby dokonał wyboru. Na pewno doceni ten gest. Możecie wspólnie zaplanować także większą podróż. To dobry pomysł, byście oboje mieli coś, na co z upragnieniem będziecie czekać.

7. Czy jest coś, co chciałbyś/chciałabyś ze mną zrobić, czego nie robiliśmy wcześniej?

Nowe sytuacje mogą okazać się dla was ekscytujące. Poeksperymentujcie z różnymi pomysłami, dopóki nie znajdziecie czegoś odpowiedniego dla siebie. Warto próbować nowych rzeczy ze swoim partnerem, gdyż wspólne aktywności bardzo zbliżają.

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułu: Barton Goldsmith, psychologytoday.com

 

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pomagamy parom i rodzinom w kryzysie!

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *