Związek z osobą poznaną online Sensity.pl

Czy jest szansa, że zbudujesz trwały związek z osobą poznaną online?

Coraz więcej sfer naszego życia przenosi się do świata wirtualnego. Oprócz zakupów w sieci, wirtualnych przelewów, pozyskiwania nieograniczonego zasobu wiedzy znajdującego się na rozmaitych serwerach, internetu coraz chętniej używamy jako sposobu na znalezienie bliskiej, intymnej relacji. W dzisiejszym świecie wydawałoby się, że jest to naturalna kolej rzeczy. Zarówno w życiu zawodowym, jak i w wolnym czasie coraz więcej czasu zajmuje nam kontakt z wirtualną rzeczywistością, tudzież kontaktowanie się twarzą w twarz zastępuje komunikowanie się z drugim człowiekiem za pomocą komputera.

Na co zwracają uwagę kobiety, a na co mężczyźni, zawierając znajomość przez internet?

Wiele z badań dostarcza bardzo ciekawych wniosków. Na przykład firma AnswerLab dokonała analizy za pomocą okulografu – przyrządu stosowanego m.in. do badania ruchu gałek ocznych podczas oglądania reklam. Okazało się, że oglądanie internetowego anonsu potwierdza stereotyp, że mężczyźni są wzrokowcami. Panowie średnio o połowę więcej czasu spędzali oglądając zdjęcia na profilach w portalu randkowym, zaś panie chętniej zajmowały się opisem potencjalnego kandydata.

Także opisy na portalach, jak wykazały badania prowadzone na Uniwersytecie Wisconsin, stanowiły odpowiedź na kierowanie się aspektami wizualnymi. Uczestnicy badania aż w 81 procentach analizowanych przypadków kłamali w opisach swojej fizyczności, przy czym o ile panowie częściej dodawali sobie wzrostu, o tyle panie chętniej ujmowały sobie wagi. Bardzo istotna dla badanych wydawała się również charakterystyka cech oraz zainteresowań.

Czy wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala nam budować trwałe i szczęśliwe więzi?

Na to pytanie próbują odpowiadać kolejne zespoły badaczy, którzy poświęcają tematyce randek internetowych coraz więcej uwagi. Badacze, w oparciu o podawane zainteresowania oraz osobowość, podejmowali próby ustalenia algorytmu pozwalającego na obliczenie na ile nasza relacja będzie trwała. Badania publikowane w 2012 roku w czasopiśmie Psychological Science in the Public Interest wskazywały, iż nie udało się stworzyć wzoru na trwałość relacji w oparciu o wyżej wymienione cechy. Na pocieszenie można dodać, że jednak niektóre źródła wskazują na nieco większą trwałość związków rozpoczynających się online. Dlaczego tak jest? Tego wciąż nie wiemy.

Czego nie doświadczymy poznając drugą osobę online?

Przyglądając się zjawisku randek internetowych niewątpliwie trzeba przyznać, że pozwalają one na poznanie wybranki bądź wybranka serca, którego bez dostępu do internetu nigdy byśmy nie spotkali. Szkoda jednak, że przebierając w ofertach portali randkowych traci się możliwość miłości od pierwszego wejrzenia – bycia oczarowanym czyimś spojrzeniem, gestem, czy unikalnym zapachem perfum. Z drugiej strony, być może będzie na to czas na pierwszym spotkaniu.

Jak poznać, że dotykają nas negatywne skutki użytkowania internetu? Zachęcamy do lektury artykułu Uzależnienie od internetu – 6 symptomów, które powinny Cię zaniepokoić.

  Autor:  Paweł Stępień

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *