Jak odpocząć, żeby wypocząć?

Jak odpocząć, żeby wypocząć?

Tempo naszego życia i szaleńczy bieg za kolejnymi sprawami często powoduje, że zapominamy o tym, by raz na jakiś czas przystanąć i po prostu odpocząć. Jeśli jednak uda się nam już wygospodarować odpowiedni moment, okazuje się, że nie do końca potrafimy skutecznie się zregenerować. Niekiedy zmęczenie zdaje się być jeszcze większe po urlopie niż przed nim. Dlatego kwestia, jak wykorzystamy wolny czas ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.

Jak jakość i częstotliwość odpoczynku wpływa na nasze życie?

Jak odpocząć, aby wypocząć? Przed poznaniem odpowiedzi na to pytanie warto przede wszystkim zrozumieć w jaki sposób jakość i częstotliwość odpoczynku wpływa na nasze życie.

Czas wolny, w którym nie skupiamy się na pracy powinien być w dużym stopniu poświęcony na regenerację, która jest elementarną częścią naszego zdrowia. Im więcej stresu w naszym życiu, tym bardziej powinniśmy go zrekompensować odpoczynkiem. Długotrwałe okresy, w których jesteśmy przytłoczeni obowiązkami i stresem, wiążą się z poważnymi skutkami takimi jak obniżone samopoczucie, wyczerpanie czy wypalenie zawodowe. Notoryczne pomijanie odpoczynku może powodować choroby natury psychicznej, takie jak np. stany lękowe czy depresja. Ten temat poruszyliśmy szerzej w innym wpisie na naszym blogu – Własna głowa mnie sabotuję. Dlaczego nie potrafię wypocząć?

Odnotowano, iż ludzie którzy przykładają należytą uwagę regularnemu wypoczynkowi są szczęśliwsi, bardziej wydajni i kreatywni. To bezpośrednio przekłada się na ich sukcesy w karierze zawodowej. Im lepiej zorganizujemy sobie czas wolny, tym większą odczujemy poprawę naszej kondycji psychofizycznej.

Jak skutecznie wypocząć?

Ustalenie planu – od czego zacząć?

Aby wreszcie skutecznie korzystać z wypoczynku, powinniśmy zacząć od wyznaczania konkretnych celów z nim związanych. Postarajmy się podejść do tego na poważnie, tak jak podchodzimy do obowiązków w pracy. Nadajmy relaksowi odpowiedni priorytet. Pozwólmy sobie na odpoczynek, a nawet chwilowe lenistwo. Możemy rozpocząć od wygospodarowania dogodnej dla nas stałej pory, zarezerwowanej tylko dla nas. Ustalenie planu i konsekwentne w nim trwanie umożliwi wypracowanie zdrowych nawyków odpoczynku.

Postawienie granic praca a życie prywatne

Kluczowym aspektem jest tzw. work-life balance, czyli wyznaczanie prawidłowych granic w relacjach praca – życie prywatne. Sprawy związane z tą pierwszą, nie powinny ingerować w nasz czas po służbowej części dnia. Dołóżmy starań, aby nie odbierać telefonów służbowych późnymi popołudniami oraz nie sprawdzać firmowej poczty w weekendy. Jest to niezwykle ważne dla naszej psychiki – stałe rozproszenie między prywatnością a aktywnością zawodową nie wpływa ani korzystnie na nas, ani nie przynosi zbyt wielkiej wartości dla naszej pracy.

Ograniczenie aktywności w mediach społecznych

Nie zapominajmy o ograniczeniu aktywności w mediach społecznościowych. Częste korzystanie z internetu czy telewizji bywa dla niektórych rozrywką bez której ciężko się obyć. Niemniej, jak już wielokrotnie udowodniono, w nadmiernej ilości mają one negatywny skutek na nasze samopoczucie. Przebodźcowanie informacjami jakie płyną do nas zewsząd poważnie obciąża psychikę.

Kontrolowanie czasu spędzonego przed ekranami to nie tylko przysługa dla naszego zdrowia psychicznego ale i fizycznego. Jeśli przykładowo spędzamy w pracy 8h przed komputerem, a kolejne godziny poświęcamy na aktywności przed smartfonem czy laptopem, dodatkowo wysilamy nasz wzrok. Co więcej, aktywność przed ekranami w późnych godzinach wieczornych zaburza rytm okołodobowy, co przekłada się na pogorszenie jakości snu. Odłóżmy więc telefon na bok i zadbajmy o higienę wieczornego i nocnego wypoczynku z dala od ekranów. Pozwoli nam to na zdecydowanie efektywniejszą regenerację.

Dopasuj wypoczynek do siebie

Innym aspektem w kwestii relaksu, jest dopasowanie jego formy do naszych upodobań. Ten dość oczywisty punkt, zdaje się jednak sprawiać wielu osobom kłopot. Często kierujemy się w wyborze czy to miejsca czy specyfiki panującą akurat modą. W następstwie okazuje się, iż w trakcie aktywności nie potrafimy się oddać w pełni relaksowi, ponieważ podążając za innymi, nie dopasowaliśmy się do naszych indywidualnych potrzeb. Przykładowo, wiedząc że odpoczywamy najlepiej wśród ciszy i spokoju, nie planujmy urlopu bardzo turystycznych i zatłoczonych miejscach, mimo że są one akurat na „topie”.

Pamiętajmy, aby nie wpaść w powszechną pułapkę, która sprawia, że wielu ludzi o dobrych intencjach wierzy, że odpoczywają, ale nigdy nie czują się zbyt dobrze wypoczęci. Czynności, które mogą wydawać się odpoczynkiem, często są od niego dalekie. Czas spędzony na kanapie przed telewizorem jest tego dobrym przykładem. Świetną alternatywą jest ruch, który (odpowiednio dobrany) skutecznie pozwala odzyskać siły po ciężkim dniu. Spacery, przyroda czy spędzanie czasu z przyjaciółmi przyniesie zdecydowanie więcej korzyści.

***

Istnieje wiele sposobów na efektywny relaks, więc jeśli do tej pory się nam to nie udawało, bądźmy otwarci na zmiany w tej sferze. Zastanówmy się nad miejscem i formą spędzenia takiego czasu. Eksperymentujmy z wprowadzaniem nowych, zdrowych nawyków. Na początku może się to wydawać trudne, ale gdy zaczniemy, poczujemy się znacznie lepiej.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami!

 

4.1/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *