Depresja nawracająca – przyczyny, objawy, leczenie
Jednym z rodzajów depresji jest depresja nawracająca. Ważne jest, by tej choroby nie lekceważyć i podchodzić do niej bardzo świadomie. Dlatego też, Drogi Czytelniku, przygotowałem dla Ciebie ten artykuły, który mam nadzieję, przybliży Ci jak najwięcej informacji na temat depresji nawracającej, a przede wszystkim podpowie, w jaki sposób sobie pomóc lub stać się wsparciem dla bliskiej nam osoby zmagającej się z depresją.
Depresja nawracająca – co to takiego?
Depresja nawracająca ma postać powtarzających się krótkotrwałych epizodów depresyjnych, które wynoszą od 2 dni do około tygodnia (nie trwają one dłużej niż 2 tygodnie). Epizody występowania choroby zdarzają się często, nawet raz w miesiącu.
Depresja nawracająca może mieć przebieg łagodny, o średnim nasileniu oraz o przebiegu ciężkim. Choć czas trwania epizodu może wydawać się niedługi, bo trwa on parę dni, nie należy go jednak bagatelizować. Osoby cierpiące na ten rodzaj depresji doświadczają zazwyczaj silnych emocji i są narażone na myśli samobójcze. Warto więc otoczyć taką osobę opieką psychologiczną oraz wspierać jej wysiłki w leczeniu.
Przyczyny depresji nawracającej
Przyczyn depresji może być wiele. Depresja jest chorobą, która może wynikać z zaburzonego działania neuroprzekaźników w mózgu. Według badań, istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na depresję, gdy była nią dotknięta osoba z bliskiej rodziny. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia depresji jest również narażenie na długotrwały stres, a także przebyte doświadczenia traumatyczne.
Depresja nawracająca – objawy
Osoba, która cierpi na tę postać depresji przeżywa silny spadek emocjonalny. Nie cieszą jej rzeczy, które do tej pory sprawiały radość. Motywacja życiowa spada. Od kryzysu emocjonalnego odróżnia ją regularność (występuje średnio raz w miesiącu), obojętność, bierna postawa wobec siebie, innych i wszelkich wydarzeń. Mogą wystąpić również myśli czy próby samobójcze.
Podczas tego typu depresji mogą wystąpić również tzw. manie, czyli nagły i znaczny wzrost nastroju i energii, który może poprzedzać epizod depresyjny (nagły wzrost energii i nagły jej spadek). Występowanie mani jest obecne również w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. Ważna jest więc poprawna diagnostyka przeprowadzona przez profesjonalistę, by wdrożyć leczenie odpowiednie do formy zaburzenia.
Jak leczyć depresję nawracającą?
Po pierwsze, należy ją zauważyć i wyrazić chęć podjęcia wysiłku do zmiany jakości życia. Osoby, które zmagają się z tym rodzajem depresji mogą jakiś czas po przebytym epizodzie uznać, że „przecież już jest dobrze”, że nie potrzebują pomocy. Starają się kolejne epizody pokonywać samemu.
Warto jednak pamiętać, że doświadczeni specjaliści mogą pomóc zarówno poprzez psychoterapię, jak i dobranie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Znają działanie mechanizmów, których osoba cierpiąca na depresję nie jest świadoma. Życie nie powinno przecież polegać na tym, by „przemęczyć się” z kolejnym epizodem depresji. Możliwe jest odzyskanie poczucia stabilności i długotrwałej satysfakcji życiowej.
Jak wspierać partnera z depresją?
Wsparcie drugiej osoby jest bardzo ważne. Przede wszystkim należy samą swoją obecnością pokazywać, że zależy nam na tym, by druga osoba czuła się z nami dobrze. Pamiętajmy, że nie należy zaprzeczać emocjom drugiej osoby. Nie mówmy więc: „Nic takiego się nie stało”, „Nie masz powodów, by się tak zachowywać”, „Przesadzasz”, „Nie wymyślaj”. Takie komunikaty sprawiają, że osoba dotknięta chorobą czuje się lekceważona i niezrozumiana. Truizmy typu: „Wszystko się ułoży”, „Jakoś to będzie”, choć w założeniu pocieszające, mogą przynieść efekt zaprzeczenia.
Jak więc wspierać osobę cierpiącą na depresję? Przede wszystkim okazywać, że akceptuje się daną osobę, że występowanie u niej depresji to nie jest jej wina. Zwykłe: „Jestem przy tobie”, zapytanie: „Czy potrzebujesz czegoś? Jeśli chcesz, możemy po prostu posiedzieć w ciszy” może okazać się bardziej trafionym pomysłem. Ważne jest również wsparcie drugiej osoby, jeśli wyraża chęć zgłoszenia się po pomoc. Osoby cierpiące na depresję mogą mieć problem z umówieniem się do specjalisty, np. zrezygnować z wizyty u psychoterapeuty przytłoczone dylematem podczas wybierania terminu wizyty. Trzeba zrozumieć i zaakceptować fakt, że niektóre czynności, które zazwyczaj nie sprawiają problemu, podczas trwania depresji wymagają więcej silnej woli i determinacji.
Starajmy się więc być odpowiednim wsparciem dla partnera, który walczy z depresją. Czytajmy o tym zaburzeniu, edukujmy się. Osoby, które są wsparciem dla chorych często zgłaszają się do psychologa czy psychoterapeuty, by porozmawiać z kimś o tym trudnym doświadczeniu. Takie osoby również powinny zaopiekować się sobą, swoimi emocjami w związku z chorobą partnera. Pomocna może okazać się również terapia par, która pomoże ustanowić ramy działania zdrowego związku o silnych fundamentach, by być sobie wsparciem – w zdrowiu i w chorobie. I aby to wspólne „na dobre i na złe” nie było jedynie wyświechtanym sloganem, a dewizą prowadzącą przez wspólne życie.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!