Związek na odległość - czy ta miłość może przetrwać?

Związek na odległość – czy ta miłość może przetrwać?

Związek na odległość jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, w dużej mierze wiąże się z czynnikiem ekonomicznym, politycznym czy kulturowym. Inni świadomie wybierają taki model, chcąc uniknąć nudy oraz rutyny.

Ludzie pracują w dużych miastach od poniedziałku do piątku, aby na weekend wracać do swoich rodzin. Nie zawsze jest to możliwe, bywa że odległości są na tyle duże, że uniemożliwiają spotkania nie częściej niż raz na miesiąc albo i rzadziej. Zupełnie naturalnym wydają się pytania: Czy nasz związek przetrwa? Czy związek na odległość jest w ogóle możliwy? Czy można być ze sobą blisko, będąc setki kilometrów od siebie?

Miłość na odległość – czy ma to sens?

Związek na odległość jest skomplikowaną formą bycia ze sobą. Miłość wymaga fizycznej i emocjonalnej obecności: fizycznych czułości, gestów, rozmów. Odległość między partnerami bardzo mocno tę bezpośredniość ogranicza.

Jeżeli w małżeństwie/parze brakuje głębokiej, bliskiej więzi, a ich relacja jest naznaczona licznymi nierozwiązanymi konfliktami, to wyjazd jednego z małżonków może być swego rodzaju ucieczką, choć para może sobie tego nie uświadamiać.

Natomiast jeżeli obojgu ludziom zależy na związku, to przy obopólnych staraniach można ten dystans pokonać. Jeżeli jesteście pewni waszego związku, poświęcenie obu stron będzie miało sens. I będzie dobrym fundamentem budowania zaufania i relacji między partnerami.

Związek na odległość – przyczyny kryzysu

Związek na odległość wiąże się z całą gamą emocji: tęsknotą za partnerem i samotnością, złością, żalem, zazdrością, co może sprawić, że jeden z partnerów uwikła się w emocjonalną lub/i fizyczną relacją z inną osobą. Brak kontroli ze strony partnera również może być okazją do zdrady.

Życie w rozłące sprawia, że partnerzy nie uczestniczą w zmianach, jakie naturalnie pojawiają się w każdym z nich. To sprawia, że może pojawić się uczucie obcości w związku. Ludzie uświadamiają sobie, że tak naprawdę się nie znają i nie odnajdują się w codziennej rzeczywistości.

Z takimi trudnościami para/małżeństwo sama sobie nie poradzi. Szansą na wyjście z kryzysu jest psychoterapia dla par, gdzie z psychoterapeutą przepracowuje się przyczyny kryzysu, przygląda się zaniedbanym potrzebom partnerów i wspólnie opracowuje się plan na przyszłe życie.

Jak dbać o związek na odległość?

Według Johna Gottmana jest 7 siedem zasad udanego związku, które również odnoszą się do związków na odległość.

Interesujcie się sobą

Podstawą jest rozmowa. Bez stałej wzajemnej komunikacji nie jesteście w stanie utrzymać żadnej relacji. Rozmawiajcie o ważnych przełomowych wydarzeniach, momentach, ale również o codziennych sprawach, przemyśleniach i wątpliwościach. Zapamiętujcie co druga strona wam opowiadała. Troska o szczegół dowodzi, że życie drugiej osoby naprawdę was interesuje.

Warto podzielić się tym, co jest dla was ważne i istotne. Rozmowa o trudnych sprawach pozwala zredukować lęk i napięcie, ponadto druga strona może wam pomóc spojrzeć na problem z innej perspektywy. Przemilczanie spraw to zwiększanie dystansu, który was dzieli. Wzajemne dzielenie się sobą to komunikat – „Jesteś dla mnie ważny/ważna”, „Nie jesteś sam/sama” oraz „Jestem z Tobą”.

Dzisiejsza technologia daje wam w tym względzie bardzo wiele rozmaitych możliwości. Są telefony, komunikatory internetowe, jest Skype – korzystać można z nich w zasadzie wszędzie i o każdej porze.

Pielęgnujcie uczucie sympatii i podziwu dla partnera/partnerki

Przypominajcie sobie zalety partnera/partnerki, nawet gdy walczycie z wadami. Warto okazywać radość z powodu tego co robi partner/partnerka, okazywać podziw. Dobrą praktyką jest to, aby przynajmniej raz w tygodniu docenić partnera, np. „Jestem pod ogromnym wrażeniem…”, „Podoba mi się, gdy…”. To bardzo wzmacnia relację.

Zwróćcie się ku sobie, stwórzcie wspólny front

Jeżeli partnera traktujesz jak przyjaciela, a nie jak wroga, to chcesz z nim rozwiązywać kłótnie i nieporozumienia. Dlatego warto „dobrze” rozmawiać: podczas rozmowy patrzcie na siebie; wyrażajcie zrozumienie i akceptację dla siebie; trzymajcie swoją stronę; nie oferujcie rad nieproszeni i wyrażajcie odczucia, np. „Jest mi przykro, gdy…”, „Złości mnie to, gdy…”.

Taka postawa sprzyja rozwiązywaniu konfliktów, a tym samym budowaniu wspólnego frontu.

Ulegajcie wpływom partnera

Uczcie się ustępować i oddawać władzę w sprawach, które nie są najistotniejsze. Nawet jeżeli jedno z was ma dominującą naturę i lubi postawić na swoim, warto czasami odpuścić i podążyć za partnerem, np. kto do kogo ma przyjechać i w jakim terminie. To komunikat „Ufam Ci i wiem, że chcesz dla mnie dobrze”.

Rozwiązujcie problemy, które da się rozwiązać

Rozmawiajcie o problemach, nieporozumieniach i szukajcie rozwiązań. Czasami te rozmowy nie kończą się na jednej rozmowie, mogą trwać znacznie dłużej. W rozmowach unikaj oskarżeń i nie zrzucaj winy. Formułuj zdania zaczynając od „ja”, a nie „ty”, np. „Zależy mi na tym, abyś mnie wysłuchał” zamiast „Ty mnie w ogóle nie słuchasz”. Jeżeli czujesz, że powiesz słowo o jedno za dużo, czego mógłbyś/mogłabyś żałować, zrób sobie przerwę, np. „Muszę się uspokoić, czy możemy zdzwonić się później?”

Pokonujcie główny konflikt

Może się okazać, że byle drobna rzecz, albo gest partnera wywołuje konflikt. Warto się temu przyjrzeć, o co tak naprawdę chodzi. Co jest kluczowe w tym konflikcie? Może jakaś twoja potrzeba nie jest realizowana? Złościsz się, że za rzadko dzwoni? A może chodzi o to, że czujesz się dla niego mało ważna?

Odnajdźcie poczucie wspólnoty

Bądźcie dla siebie ważni. W związku na odległość ważne jest, aby znajdować czas na rozmowę, na gesty w postaci listów, smsów porannych lub wieczornych, które mogą stać się swojego rodzaju rytuałem. Każdy związek ma swój pakiet rytuałów i warto go pielęgnować. A kiedy to tylko możliwe, zadbajcie o to, aby fizycznie być ze sobą. Zaplanujcie wspólny spacer, kolację itd. Warto odkrywać rzeczy, które sprawiają wam przyjemność. Bądźcie kreatywni, niech kontakt na odległość nie sprowadza się do portali społecznościowych.

Szukajcie okazji, aby okazywać sobie „Jesteś dla mnie ważny/ważna”, „Zależy mi na Tobie”.

Codzienne życie nie składa się tylko z tęsknoty za ukochaną osobą. Bardzo ważne jest, aby nie zamykać się tylko na ludzi, z którymi dzielicie życie. Warto dbać o relacje z innymi ludźmi, ponieważ wzmacnia to dobrostan psychiczny. Pozytywny wpływ na związek ma udane życie towarzyskie i zawodowe każdego partnera z osobna. Dobry partner to partner, który dobrze czuje się ze sobą.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami.

Oceń ten artukuł
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *