Zdrada emocjonalna w pracy – kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli?
Zdrada, w zależności od obszaru którego dotyczy ma kilka definicji. Ja poruszę w artykule kwestię zdrady w kontekście psychologicznym, którą definiujemy jako świadomy, wolny wybór danej osoby, który polega na niewierności wobec samego siebie, najbliższych czy też społeczeństwa.
W gabinecie terapeutycznym spotykam się z utożsamianiem zdrady ze zdradą seksualną, natomiast dużo trudniej jest rozpoznać wystąpienie zdrady emocjonalnej.
Poniżej przybliżę problem związany ze zdradą emocjonalną w pracy – po czym ją rozpoznać? Jakie sygnały świadczą o pojawieniu się zdrady emocjonalnej w miejscu pracy? Jak temu zapobiec? Zapraszam do artykułu.
Czym jest zdrada emocjonalna?
Zdrada emocjonalna jest platonicznym lub też przyjacielskim uczuciem żywionym do drugiej osoby, która może (ale nie musi) eskalować do pojawienia się relacji romantycznej lub/i seksualnej. Ważnym aspektem jest fakt, że ten proces dzieje się równolegle do niezakończonego związku, w którym przebywa osoba zdradzająca.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz też w artykule: Zdrada emocjonalna męża lub żony – czym jest i jak znów zaufać?
Sygnały zdrady emocjonalnej w pracy
W pracy dorośli ludzie spędzają znaczną część swojego życia, jak podają badania – ilość godzin poświęcanych na życie zawodowe wzrasta.
Zdradzie emocjonalnej towarzyszy poczucie wyjątkowego porozumienia, więzi z osobą z którą nie jest się w aktualnym związku. Ta więź nie musi się tworzyć wyłącznie poprzez bliski kontakt fizyczny (np. w biurze), ale może opierać się na kontakcie poprzez media społecznościowe, telefony, smsy, emaile.
Na co warto zwrócić uwagę jeżeli chodzi o pojawienie się symptomów zdrady emocjonalnej w pracy? Poniżej przedstawię kilka sygnałów:
- Częstotliwość kontaktów – coraz częstsze spotkania z osobą trzecią zaczynają być elementem stałym, wyczekiwanym. Zdarza się, że osoby bliskie z otoczenia zgłaszają swoje zdziwienie czy zaniepokojenie ilością spotkań np. dodatkowych spotkań po godzinach pracy, coraz częstsze „nagłe spotkania”.
- Wzrastające natężenie kontaktów telefonicznych i/lub internetowych – przejawia się między innymi w ciągłym oczekiwaniu na telefon od konkretnej osoby z pracy, inicjowanie nagłych problemów do omówienia, oczekiwanie na telefon czy wiadomość od koleżanki/kolegi z pracy.
- Skupienie myśli – chodzi tu o przewagę myśli w ciągu dnia dotyczących tej konkretnej osoby z pracy, zastanawianie się, co ta osoba robi w danym momencie.
- Pojawienie się tajemnic i kłamstw – ukrywanie treści pisanych, usuwanie ilości połączeń z daną osobą z pracy, ukrywanie grafiku, obawa przed dostępem partnera/ki do telefonu czy laptopa.
- Dzielenie różnych stanów emocjonalnych (tych przyjemnych i nieprzyjemnych) z osobą trzecią – jest to sygnał świadczący o zaangażowaniu emocjonalnym w znajomość z osobą z pracy, dzielenie się swoimi sekretami, tajemnicami, ważnymi wydarzeniami z życia.
Jak zapobiec wystąpieniu zdrady emocjonalnej w pracy?
Mogłoby się wydawać, że to zdrada fizyczna wyłącznie rani partnera/partnerkę. Niestety zdrada emocjonalna jest równie (a może nawet bardziej) boląca i wpływająca na związek. W przypadku zdrady emocjonalnej buduje się nowa relacja o silnych fundamentach – zaangażowanie, dzielenie się wspólnie emocjami, poczucie oparcia i współdzielenia problemów życiowych.
Myślę, że warto przejrzeć listę sygnałów powyżej świadczących o pojawieniu się zdrady emocjonalnej i zadać sobie pytanie, czy któryś z nich a może nawet więcej niż jeden dotyczy mnie?
Warto również przyjrzeć się, w jakiej aktualnie kondycji jest związek w którym aktualnie jesteśmy. Być może przeżywamy jakiś kryzys i nie widzimy, że relacja z kolegą/koleżanką z pracy zaczyna zastępować nam związek.
Jeżeli jest taka możliwość, polecam w pierwszej kolejności podjąć samodzielną próbę rozmowy z partnerem/ką o tym, jak się czujemy w związku i co obserwujemy ze swojej perspektywy. Jeżeli z jakiś powodów może być trudna taka rozmowa, zachęcam do spotkania z terapeutą w ramach terapii pary.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!