Ostatnie wpisy na blogu
Rodzaje zdrady

Co to jest zdrada? Definicja i rodzaje zdrady

Najczęściej mówiąc o zdradzie mamy na myśli zdradę fizyczną. Jednak zdrada może dotyczyć również innych obszarów: np. sfery emocji oraz fantazji i wyobrażeń. Wiele osób dopuszczających się zdrady w ogóle nie ma świadomości, że przekroczyli granicę lojalności. Jakie zachowanie można nazwać zdradą, a jakie nią nie jest? Granica jest bardzo cienka, ale jednoznaczna. W tym artykule zdefiniujemy i uporządkujemy wiedzę na temat rodzajów zdrady. Zapraszamy do lektury.

Co to jest zdrada? Trzy podstawowe definicje

Pomimo, że zdradę rozumiemy najczęściej jako zdradę fizyczną, tj. intymną, to tak na prawdę możemy rozróżnić trzy rodzaje zdrady:

 1. Zdrada fizyczna – oznacza intymny kontakt fizyczny z inną osoba poza związkiem lub małżeństwem. Ten rodzaj zdrady przez mężczyzn postrzegany jest jako najbardziej niebezpieczny i wiąże się z lękiem przed niepewnością co do potomstwa.
 2. Zdrada emocjonalna – jest dzieleniem intymności z osobą trzecią poza kontaktami fizycznymi. Badania wskazują, że kobiety uznają za najbardziej obciążającą dla relacji właśnie zdradę emocjonalną. Traktują ją jako zapowiedź rozpadu związku. Fantazjowanie o innej osobie, rozmyślanie o niej, angażowanie się w jej sprawy powoduje osłabienie więzi w stałym związku. Dla mężczyzn zdrada emocjonalna jest mniej bolesna, i postrzegana jako mniej zagrażająca, niż zdrada fizyczna. Szczegółowo temat zdrady emocjonalnej omówiliśmy w artykule: Zdrada emocjonalna-czym jest i jakie są jej oznaki?
 3. Cyberzdrada – jest czymś pomiędzy zdradą emocjonalną, a zdradą fizyczną. Zawiera w swojej definicji szerokie spektrum działania, od aktywności na chatach, na portalach np. randkowych, aż do masturbacji przed kamerą po dwóch stronach ekranu. O zdradzie przez internet opisaliśmy szeroko w artykule: Zdrada przez internet.

Rodzaje zdrady i okoliczności ich występowania

Skoro już wiemy, że zdrada ma różne, także mniej oczywiste oblicza, spróbujmy pójść o krok dalej i przyjrzeć się w jakich okolicznościach może pojawić się zdrada i jakie może mieć przyczyny? Poniżej przedstawiamy jeszcze bardziej szczegółowe podejście do definicji zdrady w związku:

Wakacyjny romans

– często zdarza się w trakcie wspólnych wakacji dwóch lub większej ilości małżeństw. Zdrada ma miejsce niemalże na oczach współmałżonka, ale dociera do jego świadomości dopiero po odkryciu kolejnych dowodów niewierności.

Zdrada z przyjacielem

– przyjaźń między kobietą i mężczyzną jest bardzo trudnym wyzwaniem. To jednocześnie jeden z najczęściej poruszanych problemów w trakcie terapii par w naszej poradni. Im częściej z kimś przebywamy, im więcej prywatnych informacji z tą osobą dzielimy, tym czujemy z nią większą bliskość. Trudno oprzeć się pokusie dzielenia się z przyjacielem tematami z życia prywatnego. A przecież wyłączności w tym obszarze oczekuje nasz partner. Wystarczy kłótnia w związku, żeby zwierzyć się przyjacielowi ze swojego problemu, zamiast porozmawiać o tym ze współmałżonkiem. To już oznacza przekroczenie cienkiej granicy lojalności. O kolejne kroki naprawdę nietrudno.

Zdrada pod wpływem alkoholu

lub innych środków psychoaktywnych – ten wątek nie wymaga szerszego omówienia, poza tym, że jeśli do zdrady dochodzi pod wpływem środków odurzających. Krótko mówiąc korzystamy z nich w sposób szkodliwy i powinniśmy skonsultować problem z terapeutą uzależnień.

Zdrada w odwecie

często osoby, które zostały wcześniej zdradzone przez partnera, aby poradzić sobie z bólem i poczuciem poniżenia, decydują się na zdradę, tylko po to, żeby odreagować swoją złość lub pokazać partnerowi, że powinien mieć się na baczności.

Zdrada okazjonalna

najczęściej przydarza się w pracy. Jest to ogólnie najczęściej spotykana forma zdrady. Zwykle nie jest zaplanowana, raczej jest dziełem sprzyjających okoliczności, z których korzystamy.

Zdrada romantyczna

pojawia się zwykle w tych związkach, w których brakuje emocjonalnego zaangażowania. W takich związkach małżonkowie lub partnerzy zazwyczaj wywiązują się ze swoich obowiązków wobec dzieci, spraw domowych, finansowych, ale tęsknią za przeżyciem emocjonalnych uniesień.

Zdrada kompensująca

dochodzi do niej kiedy obu stronom zależy na utrzymaniu związku, ale nie ma w nim pożądania, bliskości, miłości. Jest to sytuacja, w której małżonkowie nie chcą być postrzegani jako osoby żyjące w niesatysfakcjonujących związkach, a jednocześnie nie potrafią się pogodzić z brakiem zaspokojenia niektórych potrzeb. Decydują się na zdradę, żeby zaspokoić swoje potrzeby, bez naruszania status quo swojego małżeństwa. Jednocześnie poczucie braku satysfakcji z małżeństwa stanowi dla nich wystarczające wytłumaczenie i wycisza poczucie winy.

Zdrada z przymusu

jest to rodzaj zdrady oparty na lęku. Zdrada pojawia się w wyniku lęku przed konsekwencjami odrzucenia propozycji seksualnej. Dotyczy to głównie osób, które generalnie mają wysoki poziom lęku przed odrzuceniem i niski poziom akceptacji dla samych siebie. Typowy przykład dla mężczyzny – “kumple prowadzą bogate życie towarzyskie, w trakcie tzw. wyjść na piwo zdradzają swoje żony. Jeśli nie chcę zostać wyrzucony z ich paczki, muszę robić to samo”. Najczęstszy przykład dla kobiet “ jeśli chcę zrobić karierę, nie mogę odrzucić zalotów szefa”. Często podejmowanie kontaktów seksualnych w trójkątach czy czworokątach jest wynikiem lęku przed odrzuceniem, okazaniem się nudnym lub sztywnym.

Zdrada nie związana z drugą osobą

o zdradzie możemy mówić również w przypadku, kiedy partner angażuje swój czas i uwagę w sprawy nie związane ze współmałżonkiem, jednoczenie go zaniedbując. W ten sposób zdradzać można z komputerem (np. gry komputerowe, serwisy informacyjne), z pracą, ze sportem, każdym innym obszarem zainteresowań, który staje się priorytetem względem partnera.

Oglądanie się za innymi na ulicy

teoretycznie nic takiego, ale potrafi głęboko zranić współmałżonka – wywołać poczucie bycia gorszym, mniej atrakcyjnym, poniżonym. Oglądając się za innymi zwykle pozwalamy sobie na seksualne fantazje z udziałem tej osoby. W ten sposób także naruszamy granicę lojalności i wyłączności w stosunku do partnera.

Oglądanie pornografii

pisaliśmy o tym tutaj: Czy oglądanie pornigrafii może zaszkodzić Twojemu związkowi?

Zdrada mieszana

kilka rodzajów zdrad w tym samym czasie. Bardzo często jeden rodzaj zdrady płynnie przechodzi w drugi. Nierzadkie są również sytuacje, w których zdrada pojawia się równolegle na kilku płaszczyznach z kilkoma osobami. W tym wypadku najczęściej mamy do czynienia z uzależnieniem od seksu.

Podsumowując

Nasz komplety przewodnik po zdradzie w związku

Ten artykuł jest częścią cyklu publikacji na temat zdrady w małżeństwie lub związku. Z satysfakcją musimy stwierdzić, że jest on najobszerniejszym zbiorem informacji dotyczących zdrady w Polsce. Dlatego z pewnością zainteresują Cię także:

 1. Wszystko, co musisz wiedzieć o zdradzie w związku – kompletny przewodnik
 2. Jak żyć po zdradzie męża lub żony i budować lepszy związek?
 3. Jakie są konsekwencje i skutki zdrady małżeńskiej?
 4. Przyczyny zdrady wśród mężczyzn i kobiet – różnice
 5. Jak wybaczyć zdradę? Czy to możliwe?
 6. Jak rozpoznać zdradę? 10 sygnałów.
 7. Czy warto walczyć o żonę, która zdradziła?
 8. Zdrada przez internet, sms, czat, komunikator – pierwsza tak obszerna publikacja w Polsce!
 9. Wszystko o zdradzie emocjonalnej
 10. Zdrada to tylko seks? Sprawdź jakie są rodzaje zdrady
 11. Zdrada w delegacji

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy, udostępnij go. Chętnie poznamy też Twoją opinię – możesz podzielić się nią w komentarzach poniżej.

4.7/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button