Kod męskich uczuć Sensity.pl

Kod męskich uczuć – podpowiadamy jak go rozszyfrować

Stwierdzenie, że mężczyźni są nieczuli i niewrażliwi, nie jest prawdziwe. Należy zwrócić uwagę, że chłopcy w trakcie procesu socjalizacji są uczeni, że wyrażanie uczuć oraz przyznawanie się do słabości jest niemęskie. Dlatego zdarza się, że nawet sami mężczyźni nie są w stanie rozszyfrować kodu swoich uczuć. Z pomocą przychodzą im psychologowie, którzy podają następujące wzorce:

1. Przekształcanie jednego uczucia w drugie

Najczęściej chodzi o stereotypowo kobiece uczucia, takie jak smutek lub poczucie bezsilności, które są przekształcane w gniew lub dumę – uczucia społecznie akceptowane dla mężczyzny.

2. Wyrażanie uczuć w innym miejscu

Wielu mężczyzn wyraża emocje tylko w miejscach, gdzie czują się bezpiecznie i gdzie ekspresja uczuć jest uważana za akceptowaną. Wystarczy spojrzeć na to, jak zachowują się podczas wydarzeń sportowych. Nikogo nie zdziwi wielki entuzjazm, czy wzruszenie mężczyzn w trakcie rozgrywek mistrzostw świata w piłce nożnej.

3. Przenoszenie uczuć na dolegliwości fizyczne

Mężczyźni doświadczają przeniesienia swoich uczuć na dolegliwości takie jak bóle głowy, bóle pleców. Mogą cierpieć na bóle głowy jedynie w weekendy lub chorować tylko podczas wakacji. Dlaczego? Ponieważ tak długo, jak pracują, mogą odciąć się od swoich uczuć. Gdy przychodzą wolne dni, wtedy uczucia wypływają na powierzchnię i mogą wyrażać się właśnie w postaci objawów fizycznych.

4. Sytuacja podwójnego związania

To sytuacja, w której jedna osoba otrzymuje wiele różnych, często wzajemnie sprzecznych przekazów. Kobiety proszą lub wręcz nalegają, aby mężczyźni wyrażali swoje uczucia, lecz kiedy to zrobią, panie często reagują negatywnie lub nawet są tym przerażone. Zazwyczaj kobiety chcą, aby mężczyźni pokazywali tylko niektóre uczucia i tylko w dawkach, z którymi mogą sobie poradzić.

5. Uczucia, które mogą zaskoczyć

Mężczyźni nauczeni wyciszania swoich uczuć nie opracowali sposobów, aby poradzić sobie, gdy opanowują ich nagle, niespodziewane emocje. Taka sytuacja może okazać się przytłaczająca. Wielu panów doświadcza intensywnych emocji, ale brakuje im doświadczenia i wsparcia, aby zrozumieć ich sens. Na szczęście, w ciągu ostatnich lat zanotowano, że mężczyźni stają się bardziej otwarci na ideę doradztwa w związku oraz coachingu. Stają się też bardziej zaangażowani i lepiej dbają o własne zdrowie emocjonalne.

Mężczyźni często nie zdają sobie sprawy, że poradnie psychologiczne oferują także rodzaj wsparcia, który jest dostosowany właśnie do ich potrzeb.

—————————————

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułu: Barbara Markway, Relationship Problems? Unlock the Code of Men’s Feelings, psychologytoday.com

 

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pomagamy parom i rodzinom w kryzysie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *