Problem z wyrażaniem uczuć – czy można to zmienić?

Problem z wyrażaniem uczuć – czy można to zmienić?

Wrażliwość oraz okazywanie emocji są podstawą komunikacji oraz tworzenia więzi z drugim człowiekiem. Nie każdemu jednak wyrażanie swoich myśli i uczuć przychodzi z łatwością. Dlaczego tak się dzieje? O tym właśnie będzie poniższy artykuł.

Dlaczego okazywanie uczuć dla niektórych jest tak trudne?

Wokół tematu wyrażania swoich uczuć narosło wiele mitów.

Uczucia kojarzone są ze słabością

Po pierwsze, okazywanie uczuć kojarzy się nam często ze słabością. Jest to najbardziej powszechnie akceptowany, ale i jeden z najniebezpieczniejszych mitów na temat okazywania emocji. Oddalanie od siebie poczucia wrażliwości wynika z chęci ochrony przed otoczeniem, jest to swoista „zbroja”, którą chcemy osłonić się przed oceną innych.

Jednak odcinanie się od życia emocjonalnego może mieć daleko idące skutki – od problemów w związku, relacjach z dziećmi, po niezrozumienie siebie, cierpienie i przekonanie, że „jest z nami coś nie tak”.

Wrażliwość kojarzona jako negatywne odczucie

Po drugie, odrzucenie własnej wrażliwości wynika nierzadko ze skojarzenia jej z negatywnymi odczuciami. Osoby „emocjonalnie zablokowane” kojarzą uczucia z lękiem, smutkiem, wstydem czy rozczarowaniem. Mogą mieć na to wpływ doświadczenia z przeszłości, wspomnienia wyniesione z domu rodzinnego. Odbieranie w dzieciństwie komunikatów: „nie maż się”, „nie ma o co płakać”, „nie przeżywaj”, „znowu wymyślasz”, a także wychowanie się w rodzinie dysfunkcyjnej sprawia, że już jako dzieci odcinamy się od własnych uczuć, postrzegamy okazywanie ich jako coś niepożądanego.

W dorosłości natomiast atakuje nas presja społeczna, by dzielić się ze światem wyłącznie sukcesami. Osoba, która ma problem z wyrażaniem uczuć, nierzadko chce być „twarda”, wewnętrznie jednak nie zapewnia jej to oczekiwanego spokoju ducha.

Pozytywne aspekty okazywania emocji

Cała gama emocji, którą jesteśmy obdarzeni jako ludzie, pomaga nam przepracować negatywne sytuacje, budować więzi, a także dążyć do własnych celów. Człowiek o zdrowym poczuciu własnej wartości akceptuje fakt, że odczuwa emocje zarówno pozytywne, jak i negatywne. Potrzeba, by dzielić się swoimi uczuciami, stanowi podstawę człowieczeństwa.

Okazywanie emocji to z pewnością akt odwagi. Wyrażając swoje uczucia, nie mamy pewności, jak zostaną one odebrane. Nie mamy gwarancji powodzenia. Jednak podjęcie tego ryzyka i narażenie się na zranienie otwiera nam drogę do pełnego odczuwania miłości, radości i akceptacji. Wyrażanie uczuć jest furtką do prawdziwego życia w pełni.

Jak pomóc sobie bądź osobie z problemem okazywania uczuć?

Dobra wiadomość dla osób, które mają problem z wyrażaniem uczuć jest taka, że istnieje wiele sposobów, aby stawić czoła temu zaburzeniu. Należy jednak pamiętać, że bliskiej osobie nie pomożemy bez jego własnej woli zmiany.

Pierwszym krokiem ku poprawie jest zauważenie problemu i szczera gotowość pracy nad sobą. Zawsze jest dobry moment, by zawalczyć o siebie i jakość swojego życia.

Rozpoznanie emocji i zrozumienie, co je wywołuje

Technika polegająca na uważnej obserwacji swoich uczuć (także w formie pisemnej). Polega na skupieniu się na tym, jakie emocje towarzyszyły nam danego dnia oraz uzmysłowieniu sobie ich przyczyny. Świadomość własnych emocji, bogactwa uczuć, jakie towarzyszą nam każdego dnia, pomaga w pozbyciu się bariery podczas ich okazywania.

Praktyka odczuwania radości i wdzięczności

Uzmysłowienie sobie, co sprawia nam radość w codziennym życiu, w których momentach odczuwamy przyjemność. Często w pogoni za czymś nadzwyczajnym tracimy zdolność odczuwania radości w codziennych chwilach. Świadomość codziennego, „zwykłego” życia często napawa nas lękiem. Osoby, które doświadczyły w życiu ogromnej straty najczęściej wskazują jednak, że tęsknią właśnie za tym codziennym życiem. Warto więc przyjrzeć się dokładnie temu, co wywołuje w nas dobre odczucia. Pozwolenie samemu sobie na odczuwanie radości, pielęgnuje nadzieję i wzmacnia siłę duchową.

Zerwanie z perfekcjonizmem i docenienie niedoskonałości

Zatrzymanie się nad tematem perfekcjonizmu, uzmysłowienie sobie jego autodestrukcyjności. Uzmysłowienie sobie, że perfekcjonizm to nie samodoskonalenie, a postrzeganie własnej osoby wyłącznie przez pryzmat własnych osiągnięć w świetle docenienia przez innych. Dążenie do perfekcjonizmu obniża poczucie własnej wartości i sprawia, że czujemy się „nigdy nie dość dobrzy”. Znacznie zdrowsza jest postawa docenienia niedoskonałości swojej i innych. Taka postawa sprzyja również rozwijaniu u siebie postawy empatycznej, czyli wykazującej zrozumienie dla postaw i zachowań innej osoby.

Stopniowe przełamywanie swoich barier

Wystawianie się na opinię innych – zanurzenie się w dyskomforcie własnych emocji nie jest proste, lecz niezbędne, by móc pozbyć się problemu z wyrażaniem uczuć. Wyrażanie emocji to sztuka balansu pomiędzy zamknięciem się w sobie a życiem bez ustanowionych granic dla innych.

Sztuka polega więc na tym, by wyznaczyć granice swojego komfortu z miejsca akceptacji siebie i swoich uczuć. Praca nad wystawianiem się na opinię innych może być niekomfortowa, ale jednocześnie przynosi wiele satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym.

Pomoc psychologiczna

Skorzystanie z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty pomoże ukierunkować pracę nad problemem okazywania emocji. Psycholog po przeprowadzonym wywiadzie dostosuje sposoby przezwyciężania blokady emocjonalnej indywidualnie dla każdego pacjenta. Praca z psychologiem jest ukierunkowana na problem konkretnej osoby oraz dopasowana do jej obecnych potrzeb i możliwości.

Pamiętajmy, że odcinając się od swoich uczuć, dystansujemy się od tego, co nadaje naszemu życiu radość i głębszy sens. Warto otworzyć się na nieznane i dać sobie szansę na prawdziwe życiowe spełnienie.

Potrzebujesz skonsultować się z psychoterapeutą? Sprawdź najbliższe wolne terminy.

 

4.6/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *