Już nie będzie tak jak dawniej. Czy akceptujemy zmiany w związku?
W ciągu całego życia człowiek się zmienia, przechodzi przez różne etapy, podobnie jest z każdą relacją, z rodzeństwem, przyjaciółmi, partnerami, itd.
Zmiany w związku
Zmiany w życiu dokonują się ciągle, są stałym elementem życia. Co to jest zmiana? Jest wiele znaczeń tego słowa. Jednak w kontekście człowieka zmiana oznacza, że ktoś staje się inny lub coś staje się inne niż dotychczas (Słownik Języka Polskiego).
Związek dwojga ludzi to system. Zmiana jednego elementu (np. zmiana partnera) powoduje zmianę w całym systemie (zmiana w związku). Z czasem każdy związek się zmienia. Część zmian w związku jest związana z fazami, przez które przechodzi miłość. Część zmian jest wywołana przez różne okoliczności zewnętrzne: zmiana pracy, urodzenie się dziecka, śmierć kogoś bliskiego, zdrada, wypadek, itd.
Czy każda zmiana w związku to zmiana na gorsze?
Zmiana może być przejawem rozwoju (zmiana na lepsze) lub regresu (zmiana na gorsze) w obrębie zadań i celów życiowych. J. Formański (2000) pisał, że zmiana może dotyczyć struktury życia, gdy jeden z partnerów rezygnuje z uprawiania różnych „gier” w obrębie rodziny, np. przestaje obwiniać partnera za wszystkie niepowodzenia rodzinne. Taka zmiana oznacza zmianę na lepsze i jest przejawem rozwoju.
Fazy zmiany w związku
Kiedy dwoje ludzi spotyka się ze zmianą, mogą przechodzić przez różne fazy.
Zaprzeczenie
Na tym etapie ludzie najczęściej zaprzeczają temu, że coś się zmieniło. Udają, że ich to nie dotyczy i że wszystko jest w porządku.
Opór
Na tym etapie zmianę traktuje się jako zagrożenie, ponieważ oznacza coś nowego, nieznanego. Nawet jeżeli zmiana jest ekscytująca, pojawia się poczucie niepewności. To co nowe wzbudza lęk, bo jest nieznane – „lepsze znane piekło niż nieznany raj”. Pojawia się bardzo dużo silnych, nieprzyjemnych emocji. Dążąc do tego, aby „było jak kiedyś”, partner może zacząć zachowywać się tak, aby utrudnić przeprowadzenie zmiany. Działając przeciw zmianie, przeciw oczekiwaniom partnera, jakość komunikacji znacząco się pogarsza.
Eksperymentowanie
To etap akceptacji zmiany w związku. Zmiana zaczyna jawić się jako szansa, co może uruchomić nowe pokłady energii do wypróbowywania nowych rozwiązań.
Zaangażowanie
To etap stabilizacji. Pojawia się myśl, że zmiana jest dobra i warto działać na rzecz związku jak najbardziej efektywnie.
Jak sprawić, aby zmiany w związku stanowiły dla nas tylko krok naprzód?
Część zmian pojawia się nagle, ale większość zmian w związku pojawia się stopniowo, jak choćby oddalenie się od siebie. Warto wówczas zacząć ze sobą rozmawiać, przyjrzeć się sobie razem:
- Jak to się stało, że się oddaliliśmy od siebie?
- Kiedy przestaliśmy ze sobą rozmawiać?
- Kiedy przestaliśmy być dla siebie mili?
- Dlaczego przestaliśmy się dotykać?
Warto rozmawiać ze sobą o tym co się dzieje w związku, o swoich obawach, odczuciach i przemyśleniach związanych ze zmianą. Rozmowa pozwala dowiedzieć się czego dotyczy zmiana, dlaczego się pojawiła i co oznacza dla danej osoby. Rozmowa pozwala zrozumieć przyczyny i potrzebę zmiany oraz zobaczyć na co ma się wpływ, a następnie zacząć działać w tych obszarach.
Rozmowy o zauważonych zmianach pozwalają na nowo ustalić, jakim związkiem dwoje ludzi chce być:
- Co chcemy zmienić?
- Jakie nowe elementy chcemy wprowadzić?
- Jak na nowo ustalić granice w związku?
Jeżeli pojawia się trudność w rozmowie, pojawia się jakiś impas czy poczucie bezradności, wówczas warto wybrać się na konsultację do specjalisty.
W wywiadzie z Esther Perel, przeprowadzonym przez Agnieszkę Jucewicz, psychoterapeutka powiedziała, że dobry związek jest jak silne ciało. Elastyczny, adaptacyjny. Jest w nim miejsce dla każdego. Można w nim oddychać.
Zmiana może być jak otwarcie okna i wpuszczenie świeżego powietrza.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!