Depresja po zdradzie małżonka/partnera. Jak sobie z nią radzić?
Doświadczenie zdrady w ogromnym stopniu odbija piętno na psychice osoby zdradzonej. Niezależnie od tego, jak silni jesteśmy psychicznie, zdrada przywołuje szereg bardzo trudnych emocji jak smutek, rozpacz i ból. Jest to pewnego rodzaju trauma, która potrafi znacząco wpłynąć na nasze życie. Osoby zdradzone czują się ogromnie skrzywdzone i nieszczęśliwe. Poddają pod wątpliwość powierzone partnerom zaufanie, często w pierwszej kolejności obwiniając siebie samych. Czasami pojawia się zaprzeczenie czy nawet wyparcie faktów, gdyż sytuacja jest aż tak dużym szokiem.
W zależności od poziomu zaangażowania w relację, doświadczenie zdrady to ogromna próba dla związku, ze względu na powagę i konsekwencje. Niewierność tak bardzo potrafi zmienić otaczającą rzeczywistość, iż nierzadko reakcją na nią bywa depresja, o czym szerzej opisze w dalszej części tekstu.
Depresja po zdradzie – objawy
Obniżenie samopoczucia osoby zdradzonej to naturalna reakcja na naruszenie zaufania i stabilności relacji. W efekcie tracimy wiarę w autentyczność wielu aspektów wspólnego życia, a my sami przez pewien czas funkcjonujemy w głębokim smutku czy poczuciu oszukania. O depresji możemy mówić wówczas, gdy objawy nie słabną po dłuższym okresie, lub wręcz się nasilają. Jeśli odczuwamy utrzymującą się obojętność lub stany lękowe, brak poczucia sensu w życiu czy ogólną chęć wycofania się z dawnego trybu funkcjonowania, może to sygnalizować początek depresji. Już wtedy warto zwrócić się do specjalisty po odpowiednią diagnozę, by na czas otrzymać niezbędną pomoc.
Zdrada i zdrada emocjonalna
Niewierność może przybierać różne formy, w każdym związku może być definiowana w trochę inny sposób, a jej definicja może być różna w różnych związkach. Niemniej występują ogólnie przyjęte dwa rodzaje zdrady.
Poza podstawową definicją opierającą się na zdradzie w sferze fizyczności, mówimy również o formie zdrady emocjonalnej. Polega ona na stworzeniu z inną osobą niż partner, więzi intymnej, choć nie opartej na bliskości fizycznej. Możemy zaliczać do niej relacje, które angażują osoby nie tworzące związku, ale emocjonalnie zaangażowane na poziomie występującym w związku. Ważnym elementem jest fakt, iż partner utrzymujący bliskie kontakty z inną osobą, robi to w ukryciu czy wbrew naszej woli. Dopuszczenie się takiej zdrady przez kochającą osobę, bywa równie raniące i krzywdzące, co zdrada fizyczna.
Istotną kwestią, o której warto pamiętać, jest fakt iż nie każda bliska relacja naszego partnera może oznaczać od razu zdradę. Niekiedy bywa tak, iż niewiernością emocjonalną uznawana zostaje każda znajomość przyjacielska. Granica uznania zdrady jest cienka i zależy od wspólnego ustalania zasad naszej intymności związkowej. Jest to niezwykle istotne, aby obie strony były świadome, gdzie przebiega zdrowa granica przyjaźni, a gdzie krzyżuje się ona z naszymi oczekiwaniami w tej sferze. Pod tym kątem, najważniejszą rzeczą wydaje się być zwykła szczerość i rozmowa.
Jak wyleczyć się z depresji po zdradzie?
Depresję, która pojawiła się po zdradzie najlepiej leczyć na drodze psychoterapii. Bywa, iż jest to droga złożona i wymagająca sporo pracy, niemniej konieczna do odzyskania dawnego samopoczucia i pełni zdrowia oraz zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Osoba odczuwająca, iż z biegiem czasu jej stan psychiczny nie poprawia się czy nawet pogarsza, powinna skorzystać z pomocy psychologicznej. Jest to pierwszy krok, w radzeniu sobie z tak ciężkim stanem.
Terapia w leczeniu depresji
Psychoterapia jest podstawową formą leczenia depresji. Przy pierwszych sygnałach, podejrzenia tej choroby, powinniśmy zwrócić się do psychologa bądź psychiatry. Na podstawie dogłębnej rozmowy i wywiadu, lekarz będzie w stanie dopasować odpowiedni typ leczenia. W cięższych przypadkach depresji, może być zalecona terapia farmakologiczna. Wykwalifikowany psychiatra pomoże dopasować leki odpowiednio do potrzeb pacjenta.
Warto pamiętać, iż nieleczona depresja najczęściej zwiększa swój destrukcyjny wpływ na całe życie chorego. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować pierwszych objawów i działać zapobiegająco.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!