Czym charakteryzuje się osobowość zależna

Czym charakteryzuje się osobowość zależna?

Czym charakteryzuje się osobowość zależna?

Ludzie z osobowością zależną przejawiają specyficzny model zachowań związany przede wszystkim z wchodzeniem w relacje interpersonalne. Cechy charakterystyczne to:

  • silna potrzeba oddania się pod czyjąś opiekę;
  • niechęć do przebywania samemu, której towarzyszy napięcie oraz zagubienie, co w konsekwencji prowadzi do uzależnienia od drugiej osoby – od jej obecności, porad, decyzji;
  • ciągła potrzeba bycia w kontakcie z kimś, kto może pomóc, ponieważ taka osoba czuje się bezradna, niezdolna do samodzielnego i dojrzałego życia;
  • uległość, podporządkowywanie się wymaganiom innych, niezauważanie własnych potrzeb;
  • niemożność podjęcia decyzji, co wiąże się z przerzucaniem odpowiedzialności za swoje życie na rodziców, małżonka, partnera, który często postanawia w kwestiach takich jak: gdzie będą mieszkać, pracować, z kim się przyjaźnić, a nawet jak spędzać czas;
  • lęk przed opuszczeniem i samotnością, dlatego te osoby pośpiesznie szukają nowego związku, gdy aktualny się rozpada;
  • dużym problemem jest wyrażanie negatywnych emocji takich jak: złość, gniew, niezadowolenie.

Jakie są przyczyny rozwoju osobowości zależnej?

Przyczyny rozwoju osobowości zależnej mogą być związane z czynnikami biologicznymi takimi jak temperament, jak również z doświadczonymi w dzieciństwie lub w młodości przeżyciami (np. metodami wychowania – nadopiekuńczy bądź apodyktyczni rodzice), które nauczyły dziecko zależności od innych, kosztem własnej autonomii.

Przykład funkcjonowania osoby z osobowością zależną:

Kobieta w wieku 40 lat – nie pracuje, zajmuje się wychowywaniem dzieci i domem, jest żoną kierownika firmy handlowej. Opowiada, że odkąd pamięta nie lubiła przebywać sama, zawsze miała dużo koleżanek, które pomagały jej podejmować różne proste decyzje np. zakup nowej bluzki oraz bardziej odpowiedzialne np. rozstanie z chłopakiem. Często z nimi rozmawiała przez telefon, pisała smsy, ponieważ lubiła im się zwierzać.

Po ślubie mąż przejął rolę doradcy życiowego (co zrobić na obiad, gdzie wyjechać na wakacje itp.). Problemy zaczęły się pojawiać, kiedy mąż zaczął rozwiajć swoją karierę zawodową. Rzadziej pojawiał się w domu. Pani zaczęła czuć silny niepokój, kiedy przebywała sama i nie mogła kontaktować się z mężem. Z czasem pojawiła się depresja. Spokój odczuwała tylko wtedy, kiedy mąż był blisko niej.

Psychoterapia

Powodem szukania wsparcia terapeutycznego są zazwyczaj objawy lęku lub depresji związane ze stratą osoby wspierającej lub trudności związane z zależnościową relacją. Psychoterapia dostosowana jest do indywidualnych potrzeb jednostki, jednakże przede wszystkim koncentruje się na wzmocnieniu samooceny oraz wiary we własne możliwości, prowadzi do zwiększenia niezależności takiej osoby.

 

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skutecznie pomagamy osobom cierpiącym z powodu zaburzeń osobowości.

4/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *