Jestem bardzo nerwowa, wszystko mnie drażni Sensity.pl

Jestem bardzo nerwowa, wszystko mnie drażni. Jak sobie z tym poradzić?

Dzień Dobry. Mam coraz poważniejszy problem sama ze sobą. W maju bieżącego roku pisałam matury, jestem przekonana, że poszły mi dobrze. Lecz od tamtego czasu nie można ze mną wytrzymać. Stałam się bardzo nerwowa i nie potrafię sobie z tym poradzić. Nigdy nie byłam oazą spokoju, ale teraz drażni mnie nawet to, gdy muszę powtórzyć to, co powiedziałam, bo ktoś nie dosłyszał. Potrafię bez powodu rozpłakać się albo podnieść głos. Bardzo mnie to wszystko męczy. Z nerwów również miewam wymioty. Jak sobie z tym poradzić? Jestem bardzo młoda, chce cieszyć się życiem, a teraz bardzo trudno mi jest się uśmiechnąć. Wszystkie problemy narastają w mojej głowie…

Proszę o pomoc, Aleksandra

Dzień dobry,

objawy, o których Pani napisała w liście, to objawy stresu. Trudno jest wnioskować z czego dokładnie wynikają – co poza samym egzaminem dzieje się w Pani życiu, jakie ma Pani plany i oczekiwania odnośnie przyszłości, w jaki sposób Pani otoczenie wpływa na emocje, których Pani doświadcza.

Niewątpliwie czas, w którym się Pani obecnie znajduje jest czasem trudnym. Ma Pani przed sobą poważne decyzje, zmiany w życiu związane chociażby z wyborem studiów, pracy, miejsca zamieszkania, bardziej samodzielnym życiem. Sama matura to niejako początek tych zmian. Stres jest naturalnym zjawiskiem w tym momencie.

Zmęczenie i wyczerpanie, o którym Pani wspomina mogą być wynikiem wytężonej pracy w okresie przed maturą, wygórowanymi oczekiwaniami, jakie być może sobie Pani postawiła. Warto to zweryfikować. Być może otoczenie albo Pani sama stawia się pod silną presją, przez co żyje Pani w dużym napięciu. Fakt, że jeszcze musi czekać Pani na wyniki sprawia, że wszystko się przeciąga i dodatkowo trudno się zrelaksować.

Z pewnością już otrzymała Pani wyniki matury, to jest dobry moment, by wreszcie odpocząć. Warto zorganizować sobie czas wakacji tak, aby móc się zrelaksować, odprężyć i zdystansować. Proszę dać sobie chwilę zanim Pani zacznie angażować się w kolejne obowiązki, spędzić trochę czasu z bliskimi osobami, z przyjaciółmi.

Dobrze byłoby gdyby spróbowała Pani wyjechać gdzieś, gdzie można być bliżej natury i zadbała o aktywność fizyczną. Jeśli stan o, który Pani opisła będzie się utrzymywał, to koniecznie proszę zgłosić się do psychologa lub terapeuty. Wspólnie będziecie mogli “przyjrzeć się” temu, co się dzieję i znaleźć sposoby na poradzenie sobie z trudnościami.

 

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

1 komentuj
  1. gramma
    gramma says:

    Też tak miałam, bo w pracy nagromadziło się dużo stresów. Ale zaczęłam brać extraspazminę z melisą i kozłkiem i naprawdę czuję, że dobrze działa na moje nerwy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *