Umiejętności interpersonalne – jak je rozwijać?

Jak otworzyć się na ludzi, aby poszerzyć grono znajomych?

Jestem mężczyzną, mam 27 lat. Ze względu na doświadczenia z dzieciństwa (odrzucenie przez rówieśników w szkole) i nie tylko, wyrosłem na osobę dosyć zamkniętą w sobie. Z ludźmi, których w miarę dobrze znam rozmawiam swobodnie, do reszty jestem zdystansowany, dosyć trudno nawiązuję nowe znajomości (zwłaszcza jeśli nie są związane z jakimś konkretnym zajęciem, np. pracą). Żeby dopuścić kogoś do siebie potrzebuję sporo czasu. Mam garstkę znajomych, nie poznaję nikogo nowego. Dużo czasu spędzam w samotności. Jak nieco bardziej otworzyć się na innych? Jakie aktywności są dobre w przełamywaniu takiego stanu, jaki występuje u mnie? Wreszcie, jak poszerzyć grono znajomych?

Przemek

Panie Przemku,

Szkoła w znaczący sposób kształtuje nasze ‎umiejętności społeczne. Właśnie tam uczymy się samodzielnych relacji z osobami spoza naszej rodziny oraz doświadczamy konsekwencji naszych sposobów kontaktowania się z innymi. Komplikacje tego okresu potrafią wyraźnie wpłynąć na nasze samopoczucie w dorosłych relacjach, szczególnie tych towarzyskich.

Reakcje, które Pan opisuje świadczą o dużej rezerwie wobec ludzi, być może przekonaniu, że bliższe kontakty niosą ze sobą częste ryzyko zranienia. Rzeczywiście zaufanie zbudowane w ciągu dłuższej znajomości zapewnia nam bezpieczeństwo, ale ograniczanie codziennych, spontanicznych i adekwatnych do sytuacji znajomości pozbawia nas części radości życia.

Celem ewentualnej terapii nie byłoby “otwieranie się” na cały świat i wszystkich bez wyjątku, a raczej praca nad umiejętnym regulowaniem relacji, wyznaczaniem właściwych jej granic oraz świadomym rozpoznaniem zarówno zagrożeń, jak i benefitów konkretnego kontaktu. ‎Relacja to dynamiczny oraz niezaplanowany proces, ale możemy skutecznie i konstruktywnie wpływać na niemal wszystkie jego etapy.

Bez wątpienia wspierające takie doświadczenia byłoby uczestnictwo w zbiorowych aktywnościach na przykład sportowych, związanych z jakimś hobby lub przedsięwzięciem.

 

Masz podobny kłopot? Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Zapraszamy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *