Cztery filary życia, o które musisz zadbać, aby być szczęśliwym człowiekiem
Skąd bierze się nasza bezradność?
Spotykam się z ludźmi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Mówią, że przechodzą kryzys – kryzys w związku, w pracy, z dziećmi, itp. Niejednokrotnie uważają, że jest tak beznadziejnie, że tracą nadzieję na lepsze życie, na jakiekolwiek zmiany i mądre rozwiązania. Słyszę ogromną bezradność.
Kiedy zaczynamy rozmawiać, okazuje się, że ta niemoc jest związana z brakiem wsparcia oraz nieposiadaniem innych, równie istotnych elementów składowych naszego życia. Można powiedzieć, że często stawiamy wszystko na jedną kartę np. bezgranicznie poświęcamy się pracy i nie mamy już czasu na rodzinę albo poświęcamy się bliskim zapominając o realizacji własnych potrzeb. To trochę jak gra w ruletkę – ryzykowne.
W pracy, kiedy nie mamy jak odreagować emocji, z czasem dochodzi do wypalenia zawodowego. W domu, kiedy tylko skupiamy się na spełnianiu oczekiwań innych, zaczynamy czuć się niepotrzebni, gdy nasi najbliżsi mają swoje zainteresowania nie związane z nami.
W życiu ważna jest harmonia
To bardzo ważne, aby w życiu dążyć do równowagi, czyli do rozwoju osobistego w paru ważnych obszarach. Każdy z nas powinien sam przeprowadzić taki rachunek sumienia oraz zdecydować gdzie ma braki, które ogniwo warto zbudować od nowa.
Warto zadać sobie parę pytań dotyczących naszego zaangażowania w poszczególnych dziedzinach. Oto cztery filary życia, o które powinniśy zadbać w zbliżonym stopniu, abyśmy czuli się spełnieni:
1. Rodzina, przyjaciele
Jak wyglądają nasze relacje z najbliższymi? Czy możemy na nich polegać? Jeśli nie, czy można to zmienić? Jakich mamy znajomych, przyjaciół? Jak dbamy o kontakt z nimi?
2. Zdrowie
Jak dbamy o zdrowie? Jak często się badamy? Jak się odżywiamy? Czy uprawiamy jakieś sporty?
3. Pasje/Duchowość/Rozwój osobisty
Co ostatnio zrobiliśmy dla siebie? Co nas motywuje do działania? Jak się relaksujemy?
4. Życie zawodowe/Finanse
Jak wygląda nasza sytuacja materialna? Czy mamy pracę? Czy lubimy swoją pracę? Co zrobić, żeby sprawiała nam przyjemność? Czy mamy oszczędności? Jak wyobrażamy sobie swoją sytuację finansową w dojrzałym wieku?
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!