Czy masz poczucie bycia niezastąpionym?

Cztery filary życia, o które musisz zadbać, aby być szczęśliwym człowiekiem

Skąd bierze się nasza bezradność?

Spotykam się z ludźmi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Mówią, że przechodzą kryzys – kryzys w związku, w pracy, z dziećmi, itp. Niejednokrotnie uważają, że jest tak beznadziejnie, że tracą nadzieję na lepsze życie, na jakiekolwiek zmiany i mądre rozwiązania. Słyszę ogromną bezradność.

Kiedy zaczynamy rozmawiać, okazuje się, że ta niemoc jest związana z brakiem wsparcia oraz nieposiadaniem innych, równie istotnych elementów składowych naszego życia. Można powiedzieć, że często stawiamy wszystko na jedną kartę np. bezgranicznie poświęcamy się pracy i nie mamy już czasu na rodzinę albo poświęcamy się bliskim zapominając o realizacji własnych potrzeb. To trochę jak gra w ruletkę – ryzykowne.

W pracy, kiedy nie mamy jak odreagować emocji, z czasem dochodzi do wypalenia zawodowego. W domu, kiedy tylko skupiamy się na spełnianiu oczekiwań innych, zaczynamy czuć się niepotrzebni, gdy nasi najbliżsi mają swoje zainteresowania nie związane z nami.

W życiu ważna jest harmonia

To bardzo ważne, aby w życiu dążyć do równowagi, czyli do rozwoju osobistego w paru ważnych obszarach. Każdy z nas powinien sam przeprowadzić taki rachunek sumienia oraz zdecydować gdzie ma braki, które ogniwo warto zbudować od nowa.

Warto zadać sobie parę pytań dotyczących naszego zaangażowania w poszczególnych dziedzinach. Oto cztery filary życia, o które powinniśy zadbać w zbliżonym stopniu, abyśmy czuli się spełnieni:

1. Rodzina, przyjaciele

Jak wyglądają nasze relacje z najbliższymi? Czy możemy na nich polegać? Jeśli nie, czy można to zmienić? Jakich mamy znajomych, przyjaciół? Jak dbamy o kontakt z nimi?

2. Zdrowie

Jak dbamy o zdrowie? Jak często się badamy? Jak się odżywiamy? Czy uprawiamy jakieś sporty?

3. Pasje/Duchowość/Rozwój osobisty

Co ostatnio zrobiliśmy dla siebie? Co nas motywuje do działania? Jak się relaksujemy?

4. Życie zawodowe/Finanse

Jak wygląda nasza sytuacja materialna? Czy mamy pracę? Czy lubimy swoją pracę? Co zrobić, żeby sprawiała nam przyjemność? Czy mamy oszczędności? Jak wyobrażamy sobie swoją sytuację finansową w dojrzałym wieku?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *