Jak stać się lepszym partnerem Sensity.pl

Czy jedna osoba w związku może kochać bardziej?

Dzień dobry, zwracam się z nurtującym pytaniem. Czy może tak być, że jedna osoba w związku kocha bardziej niż ta druga?

Joasia

Dzień dobry,

Z pytania trudno wnioskować w jakim związku Pani jest i co takiego powoduje, że nurtuje Panią pytanie „kto kocha bardziej”. Warto byłoby dokładniej się temu przyjrzeć. Być może z jakiegoś powodu nie czuje się Pani wystarczającą kochana albo to Pani zastanawia się nad  swoimi uczuciami w stosunku do partnera.

Związek jest „tworem żywym”, ma swoją dynamikę i przechodzi przez kilka faz: zakochanie, romantyczne początki, związek kompletny, związek przyjacielski, a czasem związek pusty – co prowadzi do jego rozpadu. Trudno jest zdefiniować samą miłość. Posługując się znaną w psychologii trójczynnikową teorią miłości Sternberga, można założyć, że miłość to stan złożony z trzech czynników: intymności, namiętności, zaangażowania w związek. Te czynniki rozkładają się różnie w zależności od fazy rozwoju związku. Jednak na każdym etapie ważne jest, aby obie strony wkładały możliwie dużo by związek mógł być satysfakcjonujący i długotrwały. Jeśli jest Pani w związku dłużej, szczególnie ważne jest zaangażowanie – jest ono podstawą trwałości związku.

Każdy związek ma swoją własną specyfikę, nie ma ogólnie przyjętych „norm” jak powinno być. Ważne jest raczej jak każdy z partnerów czuje się w związku, czy jest zadowolony, czy czuje spełnienie i satysfakcję w byciu razem, nawet jeśli zdarzają się konflikty.

Jeśli jedna strona zaczyna czuć pewnego rodzaju brak równowagi, frustrację, że związek opiera się jedynie na jej zaangażowaniu albo nie czuje się wystarczającą doceniana i zaczynają pojawiać się konflikty, to warto o tym rozmawiać lub zgłosić się po wsparcie do terapeuty par. Warto o to zadbać zwłaszcza gdy zdecydowaliśmy się na stworzenie rodziny. Polecam też Pani publikację „Psychologia miłości” Bogdana Wojciszke.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *