Jak poradzić sobie z nienawiścią Sensity.pl

Jak poradzić sobie z nienawiścią?

Jak przestać nienawidzić ludzi? Nie potrafię wybaczyć. Moje serce przepełnia nienawiść. Nie umiem, nie potrafię pozbyć się pretensji, nienawiści i żalu.

Marzena

Pani Marzeno,

na podstawie informacji, zawartych w liście trudno jednoznacznie stwierdzić skąd biorą się Pani problemy, w związku z tym trudno odpowiedzieć jak sobie z nimi radzić. Ciekawa jestem, od kiedy przeżywa Pani takie emocje? Czy tak jest od zawsze – od dzieciństwa, czy to się zmieniło pod wpływem pewnych doświadczeń życiowych? Czy problem ten dotyczy wszystkich ludzi, czy wybranej grupy?

Na przykład, jeśli emocje, które Pani przeżywa związane są z lękiem przed obcymi, niepokojem związanym z oceną, bądź krytyką ze strony innych, co w konsekwencji prowadzi do unikania kontaktów, a nawet poczucia nienawiści, to możemy mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi w postaci fobii społecznej.

Pretensje, żal, nienawiść, ogólna niechęć do ludzi, mogą być również związane z osobowością negatywistyczną (bierno-agresywną). Oznacza to, że własne napięcia, porażki przenosimy na innych, ale nie w sposób bezpośredni, tylko w formie biernej agresji tzn. poprzez lekceważenie, nieusprawiedliwione zarzuty, krytycyzm, kłótliwość, czy unikanie zobowiązań.

Pani trudności mogą też wynikać z nierozwiązanych konfliktów rozwojowych takich jak np. lęk przed dorosłością i samodzielnością, przed podejmowaniem decyzji i dążeniem do wyznaczonych celów, co powoduje frustrację i stres. Mogła też Pani doświadczyć sytuacji np. odrzucenia bądź nieakceptacji ze strony ważnych osób, co ukształtowało Pani stosunek do ludzi.

Hipotez może być bardzo wiele. Od przyczyny problemu zależy sposób radzenia sobie z nim. Dlatego zachęcam Panią do rozmowy z psychologiem, psychoterapeutą, który pomoże zdiagnozować źródło problemu oraz wskaże drogę do zmiany.

 

Skutecznie leczymy nerwicę oraz zaburzenia związane z lękiem. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *