6 oznak szczęśliwego związku Sensity.pl

6 oznak szczęśliwego związku. Sprawdź, czy spełniasz te kryteria!

Pomimo, że każda romantyczna relacja jest inna, badania naukowe udowodniły, że są pewne prawidłowości, które występują w zdrowych, stabilnych i udanych związkach. Dzięki nim możesz ocenić własną sytuację oraz zdobyć wskazówki co robić, aby związek był silniejszy i bardziej satysfakcjonujący dla obojga partnerów.

1. W dobrym związku przejmujemy zwyczaje, zainteresowania i maniery swoich partnerów.

To normalne, że u osób przebywających w związkach następuje proces integracji – nabieramy nowych nawyków, przejmujemy od partnera pewne zwroty i wyrażenia, których wcześniej nie używaliśmy, poszerzamy swoje doświadczenia. Pojawiają się także nowe zainteresowania, które możemy wspólnie dzielić.

2. Partnerzy wzajemnie się wspierają.

W szczęśliwej relacji ludzie nie rezygnują z samorozwoju i poszerzania swoich horyzontów. Z badań wynika, że jesteśmy bardziej zadowoleni ze związku, w którym druga osoba aktywnie wspiera nasze wysiłki. Pamiętaj o tym, gdy Twój partner zapisze się na przykład na kurs fotografii albo będzie chciał popracować nad kondycją i pobiec w maratonie. Na tę informację, zamiast biernej odpowiedzi “to brzmi dobrze”, zareaguj aktywnym wsparciem. Potwierdzaj swoje zaangażowanie, chwal partnera słowami “Na pewno jesteś w tym dobry”.  Aktywne wsparcie jest szczególnie ważne w długotrwałych związkach.

3. Szczęśliwe pary dzielą się swoimi emocjami.

W udanym związku partnerzy dzielą się swoimi myślami, reakcjami i uczuciami. Słuchają się wzajemnie. Ujawnianie emocji przed partnerem sprawia, że zaczynamy się czuć przy nim coraz bardziej intymnie. To bardzo ważny element zdrowej relacji.

4. Partnerzy dążą do częstego kontaktu fizycznego, nie tylko seksualnego.

Pary, które się często przytulają, całują, masują, spędzają czas tuląc się do siebie, są bardziej zadowolone ze swoich relacji. Badania wykazały, że partnerzy, dla których ważny jest czuły dotyk pozbawiony napięcia seksualnego, łatwiej radzą sobie z przechodzeniem konfliktów w związku.

5. Osoby w szczęśliwych związkach zwracają mniej uwagi na atrakcyjnych ludzi.

Tak wynika z badań przeprowadzonych w 2009 roku, które porównywały zachowania i reakcje singli oraz uczestników zaangażowanych w stałe związki na atrakcyjność innych osób. Będąc w udanej relacji stajemy się odporni na urok innych.

6. Partnerzy postrzegają związek jako miejsce pozytywnych doświadczeń.

Badania wykazały, że osoby, które postrzegają swój związek przede wszystkim jako zbiór pozytywnych doświadczeń (radość, spełnienie, poczucie przynależności) są o wiele bardziej zadowolone z życia. Lepiej radzą sobie z negatywnymi przeżyciami, zmartwieniami, czy rozdrażnieniem. Chcą uczestniczyć w relacji i nie postrzegają związku, jako czegoś, na co są “skazani”.

 

——————–

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułu: Theresa DiDonato, 6 Sure Signs of a Healthy Relationship, psychologytoday.com

 

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Pomagamy parom i rodzinom w kryzysie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *