czy_gry_umyslowe_moga_opoznic_alzheimera_sensity

Czy gry umysłowe mogą opóźnić chorobę Alzheimera?

Badania, które zostały przedstawione na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Kopenhadze, wykazały, że działania stymulujące umysł mogą pomóc w zachowaniu wrażliwych struktur mózgu oraz funkcji poznawczych. Aktywności, takie jak: gra w karty, szachy, warcaby, rozwiązywanie łamigłówek i krzyżówek, mogą opóźnić pojawianie się choroby Alzheimera.

Ludzie grający w gry stymulujące umysł, częściej osiągają lepsze rezultaty w nauce, mają lepszą pamięć oraz lepszą zdolność przetwarzania informacji.

Naukowcy z Instytutu Alzheimera oraz Centrum Badawczego Alzheimera w Wisconsin przeprowadzili badania na grupie 329 osób o średniej wieku 60 lat. Uczestnicy, którzy zostali wybrani do badań ze względu na tło genetyczne, należeli do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Przeprowadzono szereg testów m.in. skany mózgu i ocenę funkcji poznawczych. Uczestnicy byli pytani jak często brali udział w aktywnościach takich jak: czytanie książek, chodzenie do muzeum, granie w karty czy rozwiązywanie krzyżówek.

Wyniki badań wykazały, że ludzie, którzy zgłosili, że grają w karty, szachy, warcaby, rozwiązują krzyżówki i inne łamigłówki, mają większą objętość mózgu w kilku regionach, które są związane z chorobą Alzheimera. Osiągają także wyższe wyniki w testach funkcji poznawczych. Stwierdzono, że udział w grach umysłowych może pomóc niektórym osobom w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

Dr Laura Phipps w komentarzu do badań, stwierdziła, że takie badania obserwacyjne nie są w stanie dokładnie określić przyczyn i skutków choroby, lecz przyczyniają się do identyfikacji czynników, które mogą wpływać na ryzyko utraty pamięci oraz demencji.

Należy pamiętać, że uczestnicy nie byli osobami z demencją. Zatem nie można udowodnić, żeby gry umysłowie jej zapobiegały. Natomiast można stwierdzić, że u osób zachowujących zdrowy styl życia gry umysłowe mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

 

——————-
Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie: Playing games or doing puzzles may help stave off Alzheimer’s, theguardian.com

Oceń ten artukuł
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *