6 oznak, które zwiastują rozwód Sensity.pl

6 oznak, które zwiastują rozwód

Poniższe punkty powstały w oparciu o wieloletnie badania dotyczące relacji małżeńskich, prowadzone przez dr Johna Gottmana. Mamy nadzieję, że nauka wyciągnięta z cudzych błędów ustrzeże Ciebie i Twojego małżonka przed popełnieniem tych samych pomyłek.

Oto 6 oznak, które mogą zwiastować rozwód:

 

1. Szorstki początek rozmowy

Najbardziej oczywistą oznakę, że dyskusja nie będzie udana, stanowi sam wstęp. Jeśli rozmowa zaczyna się ostro, np. od sarkazmu, oskarżeń, krytyki partnera, to mało prawdopodobne, że uda nam się dojść do pozytywnego zakończenia konfliktu. Stwierdzenia: “Bo ty nigdy…”, “bo ty zawsze…” pociągają za sobą zwykle nieprzyjemne konsekwencje, a druga osoba przyjmuje postawę obronną. Według statystyk, w 96% przypadków po trzech minutach można przewidzieć z jakim skutkiem się zakończy konwersacja.

2. Czterech Jeźdźców Apokalipsy

W artykule Konflikty w związku? Najgorsze, to się wyłączyć opisaliśmy, co rozumiemy pod hasłem “Czterej Jeźdźcy Apokalipsy”. Oni są w stanie rozbić każde małżeństwo. To zły znak, jeśli w małżeństwie występują: krytycyzm, pogarda, obrona oraz wycofanie.

3. Zalewanie negatywnymi emocjami

Występuje, gdy negatywne nastawienie partnera, np. pod postacią krytyki, czy pogardy, jest nagłe, przytłaczające i pozostawia drugą osobę w zaskoczeniu lub w szoku. Rozpad związku jest bardzo prawdopodobny, jeśli podczas sporu występują razem: ostry wstęp oraz zalewanie partnera negatywnymi emocjami spowodowane obecnością “Czterech Jeźdźców Apokalipsy”.

4. Nieudane próby naprawy sytuacji

Zdaniem dr Johna Gottmana zdarza się, że rozwód można przewidzieć, słuchając pojedynczej dyskusji dotyczącej nieporozumienia. Dlaczego? Gdyż pary mają tendencję do powtarzania wzoru przebiegu rozmowy. Istotnym elementem tego wzoru jest to, czy próby złagodzenia napięcia, naprawienia sytuacji są udane, czy nie.

Powtarzające się niepowodzenia będą więc złym znakiem dla Twojego małżeństwa.

5. Reakcje ciała

Parom znajdującym się w poważnym kryzysie towarzyszy wysoki poziom stresu. Reakcje fizyczne, które występują u spierających się małżeństw to m.in.: przyspieszone bicie serca, podwyższone ciśnienie, zwiększone wydzielanie adrenaliny. Te odczucia praktycznie uniemożliwiają prowadzenie konstruktywnej dyskusji.

6. Brak dobrych wspomnień

Jeśli małżonkowie są szczęśliwi, to chętnie wspominają przeszłość. Przypominają sobie chwile pełne pozytywnych emocji oraz ciepłych uczuć. Natomiast, gdy mówią o trudnych sytuacjach, to opisują wysiłek, jaki włożyli, aby udało im się wygrać z przeciwnościami losu. Podkreślają, że w ciężkich chwilach mogli czerpać siłę z tego, czego razem doświadczyli. Natomiast złym znakiem, gdy małżonkowie nie potrafią przywołać tych dobrych oraz ważnych chwil ze wspólnej przeszłości.

Jeśli chcesz wiedzieć czym charakteryzuje się szczęśliwy związek, zachęcamy do lektury wpisu 6 oznak szczęśliwego związku. Sprawdź, czy spełniasz te kryteria!

Tekst opracowała Agata Baca

*na postawie artykułu: Michael Fulwiler, The Gottman Relationship, 10.10.2014

Masz podobny kłopot? Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *