Konflikty w związku Sensity.pl

Konflikty w związku? Najgorsze, to się wyłączyć.

Konflikty w związku są nieuniknione. W psychologii funkcjonuje słynne stwierdzenie dr Johna Gottmana, że istnieje “Czterech Jeźdźców Apokalipsy”, którzy są w stanie rozbić każde małżeństwo. Są to: krytykowanie, pogarda, obrona (postawa obronna) i wycofanie.

To ważne, aby unikać zachowań, które stanowią zagrożenie dla związku:

  1. Krytykowanie – stwierdzenia takie jak: “ty nigdy/ ty zawsze…” zwykle pociągają za sobą nieprzyjemne konsekwencje, a druga osoba przyjmuje postawę obronną.
  2. Pogarda – sarkazm oraz upokarzanie partnera skutkują zranieniem drugiej osoby.
  3. Obrona/postawa obronna – postrzeganie siebie jako ofiary sprawia, że bronimy się, podważamy argumenty rozmówcy i próbujemy je przeważyć swoimi.
  4. Wycofanie – zamykanie się w sobie, wycofanie się z rozmowy, często wpędza drugą osobę w złość i frustrację.

Zdaniem terapeutów, bardziej istotny jest sposób, w jaki sposób pary się sprzeczają, niż to, że w ogóle dochodzi do kłótni. Jessica Grogan, psycholog z Uniwersytetu Teksańskiego, napisała, że najbardziej niebezpieczne dla związku jest wycofanie. Jeśli jedna strona nie jest zaangażowana, to konflikt wygląda następująco: Małżonek powiedział coś, co mnie zraniło, więc nie odzywam się do niego przez następny dzień. Albo tydzień.

Oczywiście, zrobienie sobie przerwy, aby opadło napięcie, aby przemyśleć argumenty partnera, aby nabrać dystansu do sprawy, jest słuszne i korzystne dla związku. Natomiast dłuższe okresy wycofania, a zwłaszcza celowe unikanie drugiej osoby w następstwie konfliktu, poważnie grożą rozpadowi małżeństwa.

Doświadczeni terapeuci małżeńscy zgodnie twierdzą, że kiedy pary zgłaszające się na wspólną terapię, przyznają, że się kłócą, to oznacza, że nadal im na sobie zależy. Jest to także sygnał, że partnerzy mają nad czym pracować. Warto podkreślić, że w terapii małżeńskiej praca nad poprawą komunikacji przyczynia się do wyciągania związku z kryzysu oraz do budowania dobrych relacji między partnerami.

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułu: Jessica Grogan,Why the Way You Fight Can Threaten Your Relationship, psychologytoday.com

Masz podobny kłopot? Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *