ludzie silni psychicznie Sensity.pl

13 rzeczy, których NIE ROBIĄ ludzie silni psychicznie

Ludzie silni psychicznie mają zdrowe nawyki. Potrafią poradzić sobie z emocjami i zapanować nad swoim zachowaniem, dzięki czemu łatwiej im odnieść życiowy sukces. Poniżej przedstawiamy 13 wskazówek, czyli krótki zbiór zachowań, których powinieneś unikać, jeśli chcesz być człowiekiem silnym psychicznie.

1. Nie trać czasu na użalanie się nad sobą

Nie siedź bezczynnie użalając się nad swoją sytuacją życiową. Niestety wszyscy musimy pogodzić się z tym, że życie nie zawsze jest tak łatwe i sprawiedliwe, jak chcielibyśmy je widzieć. Zamiast narzekać, pamiętaj, że odpowiedzialność za Twoje szczęście leży tylko w Twoich rękach.

2. Nie pozwól innym sprawować kontroli nad Twoimi uczuciami

Nie pozwól innym przejąć władzy nad Twoimi uczuciami. Jeśli szef sprawia, że przez niego czujesz się źle, to zrób coś z tym. To właśnie Ty powinieneś kontrolować swoje uczucia i podejmować decyzje, w jaki sposób zareagujesz.

3. Nie bój się zmian

Ludzie silni psychicznie rozumieją, że zmiany są nieuniknione. Nie obawiają się. Są elastyczni, potrafią się dostosować i wierzą w swoje możliwości.

4. Nie trać energii na rzeczy, które nie zależą od Ciebie

Nie wszystko możesz kontrolować. Przestań narzekać na ruch uliczny, na korki po drodze do pracy, nie złość się na zgubiony bagaż. Zamiast tego skup się na tym, co zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

5. Nie staraj się zadowolić wszystkich

Niestety nie uda Ci się zadowolić wszystkich wokół. Nie bój się odmówić, gdy jest to konieczne. Staraj się być uprzejmy i sprawiedliwy, nawet gdy druga osoba będzie zdenerwowana Twoją decyzją.

6. Nie bój się podejmować ryzyka

Oczywiście nie podejmuj ryzyka lekkomyślnie, lecz najpierw się zastanów nad sytuacją. Zrób bilans zysków i strat. Jeśli ryzyko jest dobrze skalkulowane, to nie wahaj się podjąć działania.

7. Nie rozpamiętuj negatywnych wydarzeń

Ludzie silni psychicznie doceniają przeszłość i rzeczy, których się nauczyli. Nie przeżywają wciąż na nowo złych doświadczeń, które ich spotkały. Zamiast tego, że żyją w teraźniejszości i snują plany na przyszłość.

8. Nie popełniaj tych samych błędów

Nie powtarzaj w koło tych samych błędów. Ponoś odpowiedzialność i ucz się na swoich porażkach. Pamiętaj, że nauczy Cię to podejmowania lepszych decyzji w przyszłości.

9. Nie bądź zazdrosny o sukcesy innych

Naucz się doceniać i świętować sukcesy innych ludzi. Nie czuj się zazdrosny o to, że byli w czymś lepsi od Ciebie. Pamiętaj, że sukces przychodzi z ciężkiej pracy, więc bądź gotów do pracy na własny sukces.

10. Nie poddawaj się po pierwszym niepowodzeniu

Porażka nie jest powodem, by zrezygnować. Zamiast tego potraktuj niepowodzenie jako okazję do przemyślenia i w końcu do poprawy. Próbuj, nie poddawaj się, dopóki nie osiągniesz zamierzonego celu.

11. Nie bój się samotności

Ludzie silnie psychicznie nie boją się samotnego spędzania czasu. Nie są uzależnieni od towarzystwa innych. Nie boją się być sam na sam ze swoimi myślami oraz nie unikają ciszy.

12. Nie oczekuj, że świat jest Ci coś winny

Jeśli myślisz, że inni muszą się Tobą zajmować, że wiecznie zasługujesz na uwagę i że świat jest Ci coś winny, to niestety jesteś w błędzie. Nic w życiu nie przychodzi samo. Zamiast tego, szukaj możliwości i rozwijaj się adekwatnie od własnych zasług i osiągnięć.

13. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów

Nie ma znaczenia czy pracujesz nad poprawą zdrowia, swojej kondycji, czy rozkręcasz nowy biznes, nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Zrozum, że prawdziwa zmiana wymaga czasu.

——

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułu: 13 things mentally strong people don’t do, themindunleashed.org

 

Skutecznie pomagamy w walce z niskim poczuciem własnej wartości. Pracujemy także online.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *