Depresja u mężczyzn Sensity.pl

12 objawów depresji u mężczyzn

Z ostatnich danych wynika, że na całym świecie na depresję choruje ponad 350 milionów ludzi, w Polsce ponad 1,5 miliona. W Stanach Zjednoczonych co roku z powodu depresji leczy się ponad 5 milionów mężczyzn!

Depresja może objawiać się u mężczyzn w odmienny sposób niż u kobiet. Dlatego, bardzo często, ta choroba nie zostaje u mężczyzn w ogóle zdiagnozowana! Warto więc przestawić 12 najczęściej występujących objawów depresji:

1. Zmęczenie

Chorzy na depresję przechodzą szereg zmian fizycznych i emocjonalnych. Mogą odczuwać zmęczenie, spowolnienie ruchów fizycznych, mowy oraz procesów myślowych. Mężczyźni częściej niż kobiety zgłaszają zmęczenie i objawy fizyczne jako syndromy depresji.

2. Rozdrażnienie

Negatywne myśli, które non stop kłębią się w głowie, powodują rozdrażnienie. To objawy, które bardzo często towarzyszą depresji u mężczyzn.

3. Zbyt mało lub zbyt dużo snu

Typowe dla depresji są problemy ze snem, na przykład: bezsenność, budzenie się wcześnie rano lub wręcz przeciwnie – nadmiar snu. Osoby cierpiące na depresję nawet po 12 godzinach snu czują się zmęczone oraz pozbawione energii do działania.

4. Dolegliwości zdrowotne

Mężczyźni często doświadczają problemów zdrowotnych m.in. bólów głowy, brzucha, pleców, zaparć, biegunek. Niestety często nie zdają sobie sprawy, że przewlekły ból oraz zaburzenia trawienia mogą iść w parze z depresją.

5. Problemy z koncentracją

Depresja może spowalniać zdolność do przetwarzania informacji, tym samym osłabiać koncentrację na pracy lub innych zadaniach. Gdy człowiek czuje się otoczony przez negatywne myśli, wtedy bardzo trudno mu skupić się na innych sprawach.

6. Złość, wrogość

Niektórzy cierpiący na depresję stają się wrogo nastawieni do otoczenia, są agresywni. Mężczyzna, który zdaje sobie sprawę, że coś jest nie tak, poprzez wyrażanie złości, może starać się to sobie zrekompensować, tzn. stara się udowodnić sobie, że nadal jest silny.

7. Stres

Mężczyźni częściej niż kobiety zgłaszają objawy związane ze stresem. Zaś długotrwałe narażenie na stres może prowadzić do zmian zarówno w ciele, jak i w mózgu.

8. Niepokój i lęk

Badania wykazały silny związek między zaburzeniami lękowymi i depresją. Co prawda mężczyźni nie są bardziej narażeni na te zaburzenia niż kobiety, jednak okazuje się, że panom znaczniej łatwiej jest mówić o lęku niż na przykład o uczuciu smutku.

9. Uzależnienie

Uzależnienia często towarzyszą depresji. Badania wykazały, że alkoholicy prawie dwa razy częściej cierpią z powodu ciężkiej depresji, niż ludzie, który nie wykazują tego problemu. Korzystanie z narkotyków lub alkoholu często staje dla mężczyzn strategią mającą maskować nieprzyjemne uczucia.

10. Dysfunkcja seksualna

Depresja może być przyczyną utraty pożądania oraz zaburzeń erekcji. Podobne problemy mogą również przyczyniać się do pogłębienia depresji.

11. Niezdecydowanie

Depresja wpływa na osłabienie zdolności podejmowania decyzji. Nie mówimy tutaj o osobach, którym na co dzień dokonywanie wyborów przychodzi z trudnością, lecz o osobach, u których niezdolność podejmowania decyzji stanowi nowe zachowanie.

12. Myśli samobójcze

Zdecydowanie więcej kobiet, niż mężczyzn narzeka na myśli samobójcze, ale to mężczyźni ponad cztery razy częściej podejmują skuteczne próby samobójcze w wyniku depresji. Zdaniem psychologów na myśli rezygnacyjne narażeni są szczególnie starsi mężczyźni. Warto przy tym pamiętać, że depresja nie jest integralną częścią procesu starzenia się, można z nią skutecznie walczyć. A najlepiej jej zapobiegać!


Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułu: Lisa Zamosky, 12 Signs of Depression in Men, health.com

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *