Poczuć się lepiej ze swoim wyglądem Sensity.pl

10 sposobów, aby poczuć się lepiej ze swoim wyglądem

Jak mamy sobie poradzić w czasach, w których media kładą tak silny nacisk na wygląd? W wielu przypadkach niezadowolenie odnoście wyglądu dominuje nad innymi aspektami naszego poczucia własnej wartości. Proces starzenia się staje się coraz trudniejszy, gdyż według powszechnej opinii z każdym rokiem nasza uroda zanika. Jak nie dać się zwariować i walczyć o swoje poczucie wartości? Poniżej przestawiamy kilka praktycznych sposobów, aby poczuć się lepiej samemu ze sobą.

1. Porzuć zdefiniowane przez media ideały piękna

Może nie uda Ci się zmienić tego, co współczesne społeczeństwo postrzega za atrakcyjne, lecz na pewno uda Ci się zmienić swoją definicję piękna! Zamiast skupiać się na rzucających się w oczy kolorowych reklamach, zwróć uwagę, jak wiele piękna można odnaleźć w prawdziwych ludziach, którzy otaczają Cię na co dzień.

2. Definiuj siebie poprzez inne aspekty niż wygląd

Skup się na tym, co w sobie lubisz. Oceniając siebie weź pod uwagę swoje umiejętności, osobowość, relacje, które tworzysz oraz perspektywy, jakie masz przed sobą… i pamiętaj, że są to rzeczy, które zawsze możesz poprawić.

3. Uśmiechaj się

To może wydawać się banalne, lecz ludzie lubią tych, którzy się uśmiechają. Za tym, żeby się więcej uśmiechać przemawiają wyniki badań. Według nich uśmiechanie się może faktycznie poprawić Twój nastrój.

4. Prowadź zdrowy tryb życia

Zamiast skupiać się na tym, że Twoja sylwetka nie jest idealna, to zwracaj więcej uwagi na to, jak funkcjonuje Twoje ciało. Ćwiczenia i zdrowa dieta przyczynią się do polepszenia Twojego samopoczucia. Pamiętaj, że zdrowy tryb życia prowadzisz dla samej/samego siebie, a nie po to, by wyglądać jak model/ka.

5. Nie panikuj, gdy uznasz, że źle wyglądasz

Lęk oraz stres, które odczuwasz, kiedy myślisz, że źle wyglądasz mają rzeczywisty wpływ na Ciebie. To bardzo prawdopodobne, że ich zewnętrze oznaki sprawią, że Twój wygląd będzie wydawał Ci się mniej atrakcyjny, niż jest faktycznie.

6. Nie kontroluj się co chwilę

Przestań co chwilę kontrolować swój wygląd – unikaj zerkania ukradkiem w lusterko lub przeglądania się w witrynie każdego sklepu, który mijasz. Zamiast tego skupiaj więcej uwagi na tym, jak się czujesz.

7. Zaryzykuj dzień bez makijażu

Spróbuj przez dzień lub dwa nie nosić makijażu. Być może okaże się, że Twoja skóra wygląda lepiej, gdy ma szansę oddychać. A może po prostu Ty poczujesz się lepiej, gdy Twoje rzęsy nie będą obciążone tuszem.

8. Wybieraj ubrania, które są wygodne

Pamiętaj, że to, co aktualnie modne, nie każdemu pasuje. Wybieraj więc ubrania, w których czujesz się swobodnie. Podobnie jak z makijażem, pozwól sobie na dzień lub kilka dni odpoczynku. Zrezygnuj z najnowszych trendów, a skup się na tym, co lubisz.

9. Poproś bliskich o opinię

Może uważasz, że masz za duży nos albo zbyt odstające uszy? Zapytaj bliskich o opinię. Pewne rzeczy, które przeszkadzają Ci w Twojej urodzie, mogą być dla innych tym, co postrzegają za najbardziej ujmujące. A może nawet popierają pomysł, że nie jest Ci potrzebny makijaż, aby dobrze wyglądać? Przekonaj się.

10. Pogódź się z tym, że się starzejesz

Nieustanne porównywanie się z celebrytami lub z ludźmi, którzy są młodsi od Ciebie, wypływa negatywnie na Twoje poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że większość z nas nie może sobie pozwolić na luksusowe zabiegi. Nie ominie nas proces starzenia się. Trzeba to zaakceptować.

Pracując z taką listą powinnaś/pownienieś dotrzeć do miejsca, w którym możesz zdefiniować siebie na nowych warunkach. Pozwól sobie poczuć się lepiej sama ze sobą.

——–

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułu: Susan Krauss Whitbourne, psychologytoday

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *