Komunikacja w związku Sensity.pl

Czy bliskie osoby mogą chodzić do tego samego psychoterapeuty?

Witam, mam pewien problem, który mnie nurtuje. Uczęszczam od ponad roku na terapię indywidualną. Ostatnio mój dobry znajomy poprosił o kontakt do mojego terapeuty.

Mój kolega zapisał się na terapię do mojego terapeuty

Z kolegą znamy się bardzo dobrze, widujemy się prawie codziennie i jestem przekonany, że na jego konsultacji czy terapii zostanie poruszony mój temat. Czuję się w tej sytuacji mało komfortowo. Z tego, co mi wiadomo zapisał się na pierwszą wizytę w przyszłym tygodniu. Czy taka sytuacja jest zdrowa? Czy nie zaszkodzi mojej terapii?

Jak powinien w tej sytuacji zachować się psychoterapeuta?

Jak powinien zachować się w tej sytuacji psychoterapeuta? Podjąć się pracy z taką osobą czy raczej powinien skierować do innego specjalisty? Czy terapeuta w związku z informacjami od kolegi na mój temat może mieć w stosunku do mnie przeciwprzeniesienie?

Z ciekawości zapytam jeszcze o to, czy tak samo odnosi się to do rodziny, tzn. czy jest przeszkodą żeby np. dwóch braci z odmiennymi problemami chodziło do tego samego terapeuty na terapię indywidualną? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź psychologa

Panie Marcinie,

terapia indywidualna z założenia jest procesem opartym na relacji, odczuciach i perspektywie klienta. Prowadzący sesję przyjmuje ten punkt widzenia i według niego buduje relację terapeutyczną. Nie robi tego oczywiście bezkrytycznie – właśnie w trakcie sesji, poprzez dialog, przekonania i nawyki klienta poddane zostają refleksji. Prowadzi to do zrozumienia siebie i wspiera poszukiwania nowych form „bycia” – perspektywa klienta jest tu kluczowa również dlatego, aby za te zmiany brał on pełną odpowiedzialność.

Z tych powodów nie jest wskazane, aby ten sam terapeuta prowadził sesje osób, które wiąże jakakolwiek znacząca relacja: rodzinna, emocjonalna, ale także np. służbowa. Poza wspomnianym w pytaniu ryzykiem przeciwprzeniesienia (nieświadomego rzutowania na klienta wyobrażeń terapeuty), taka sytuacja może stać się przeszkodą w określeniu i zrozumieniu indywidualnych reakcji klienta. Terapia nie służy przyznawaniu racji, ani ocenianiu, który z bliskich sobie klientów „zachował się lepiej”, a do tego mogłoby dojść podczas poznawania tej samej historii w dwóch przekazach.

W sytuacji, kiedy praca z bliskimi sobie osobami jest wskazana, psychoterapia wypracowała inne rozwiązania – terapie par i rodzin, uzgodniona współpraca terapeutów itp.

Podsumowując – w sytuacji, w której zorientowałbym się, że mój klient zajmuje znaczące miejsce w życiu osoby, która chce rozpocząć u mnie terapię, poinformowałbym go, że z powodów zawodowych (bez jakichkolwiek szczegółów, na ujawnianie których nie pozwala mi tajemnica zawodowa) nie mogę prowadzić jego terapii. Zaproponowałbym oczywiście innego terapeutę, dbając, aby decyzja i motywacja tej osoby nie zostały osłabione.

5/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *