Toksyczny partner - jak go rozpoznać?

Toksyczny partner – jak go rozpoznać?

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, w których działamy bardziej indywidualnie i codziennie wybieramy z kim chcemy utrzymać relację, z kim nawiązać nową, a czyje towarzystwo przyprawia nas wciąż o negatywne emocje. Kilka wieków temu większość ludzi na całym świecie żyło w tej samej wiejskiej społeczności. Nie było zbyt dużego wyboru z kim dana osoba będzie mieszkać, pracować, kto zostanie partnerem na całe życie. Wszyscy znali się nawzajem, a rodziny i przyjaciele mieli mnóstwo informacji i rad na temat tego, z kim powinno się spotkać a kogo należy unikać.

Przez ten okres nasza mobilność zmieniła się drastycznie. Często nasi przyjaciele czy nawet członkowie rodziny mieszkają w innym kraju niż my. Firmy oferują nam pracę poza granicami naszego kraju. Podróżujemy na inne kontynenty, poznając zupełnie inne kultury od naszej. Ludzie większość uwagi poświęcają swojej karierze, gdzie w tej samej firmie pracują z osobami z innych państw. Spotykamy setki osób – czasami nawet w ciągu jednego dnia. Większość z tych osób nie zna naszej historii, niektórzy nawet tworzą zupełnie inne, fałszywe obrazy siebie.

Większość z nas była w toksycznym związku. Wszyscy kiedyś byliśmy w towarzystwie osób, które nie działały na rzecz większego dobra nikogo innego oprócz siebie. Toksyczność występuje w różnych formach, jako: przemoc słowna czy fizyczna, kłamstwa, plotki i wszelkie wewnętrzne zawirowania wynikające z niezdrowego związku. Niezależnie od tego, czy chodzi o relację z członkiem rodziny, partnerem lub przyjacielem, czy też ze współpracownikiem lub szefem, toksyczne relacje mogą nas mocno poranić. Jak również pozostawić długotrwały wpływ na nasze późniejsze trudności w zaangażowaniu się w inne relacje.

Czy masz do czynienia z toksycznym partnerem?

Aby się o tym przekonać, spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Czy ciągle musisz go pocieszać i rozwiązać jego problemy?
  2. Czujesz, że czasami unikasz jego towarzystwa?
  3. Czy spędzanie z nim czasu skutkuje u ciebie poczuciem wyczerpania?
  4. Czujesz, że jego bliskość wywołuje uczucie złości, smutku lub przygnębienia?
  5. Czy jego wpływ sprawia, że zaczynasz źle traktować innych ludzi, np. plotkować na ich temat?
  6. Czujesz, że wiecznie musisz mu czymś zaimponować?
  7. Czy on ewidentnie ignoruje twoje potrzeby i nie słyszy twojego „nie”?

Kilka cech toksycznych partnerów

  • Toksyczny partner manipuluje

Jego głównym celem jest zachęcanie ludzi do robienia rzeczy, które są zgodne z jego myślą. Uważa, że cały świat kręci się wokół niego. Korzysta z innych ludzi, aby osiągnąć cel, który jest jego celem. Zapomnij o tym, czego chcesz. Nie chodzi o równość w związku, tylko o zaspokojenie jego potrzeb. Taki człowiek, często nie jest spójny w tym co mówi, robi czy czuje. Dostosowuje swoją perspektywę do nowych, zamierzonych celów. Dokładnie wie jak być miłym, by osiągnąć to czego pragnie.

  • Toksyczny partner osądza i krytykuje

Nieważne co robisz, bo ciągle robisz wszystko nie tak. Problem nigdy go nie dotyczy, to zawsze ktoś inny jest winny. Może nawet w tym dopuszczać się kłamstwa, żeby tylko siebie obronić. Toksyczni partnerzy nie przepraszają. Nie widzą żadnego powodu ku temu, bo nie biorą odpowiedzialności za to, co czują czy robią. Ponieważ to zawsze ktoś inny jest winny. W najlepszym wypadku oni są w roli „ofiary”.

  • Toksyczni ludzie zazdroszczą innym sukcesów

Zazdrośni ludzie są niesamowicie toksyczni, ponieważ mają tyle wewnętrznej nienawiści do siebie, że nie mogą się cieszyć z cudzych sukcesów. Zazwyczaj zazdrość również pojawia się jako osąd, krytyka lub plotka. Według nich wszyscy ludzie są źli lub nieuczciwi. Jeśli ktoś zacznie zazdrośnie plotkować o innych osobach, uważa, że to może być toksyczny człowiek, który równie dobrze za chwilę może takie plotki roznosić o tobie, za twoimi plecami.

  • Toksyczny partner kocha tylko siebie

Znasz kogoś, kto ciągle ci przeszkadza, wtrąca swoje zdanie do tego co ty mówisz? Albo zupełnie może nie dopuszcza cię do słowa? Toksyczni, narcystyczni ludzie uwielbiają mówić o sobie lub nawet po prostu słyszeć swój głos, kiedy się wypowiadają. Nie zadają ci żadnych pytań. Nie czekają na twoje odpowiedzi i nie ciekawi ich twoje zdanie. W związku, tacy mężczyźni będą całkowicie skoncentrowani na sobie. Nigdy nie będą uważni na twoje potrzeby.

  • Toksyczny partner lubi mieć kontrolę

Kontroluje wszystko i wszystkich wokół siebie. Taka osoba chce mieć wpływ na to, co robisz, co mówisz, a nawet na to, co myślisz. Za wszelką cenę będzie przekonywał cię do swojego zdania. Będzie starał się wpłynąć na twój punkt widzenia, a przez to i na zachowanie czy decyzję. W związku, taki partner oczekuje jednomyślności. Będzie tak długo cię przekonywał o jedynym i słusznym swoim zdaniu aż ulegniesz. Nie ma tam miejsca na ciebie, twoje zdanie i twoje potrzeby. Czasami kończy się to nawet odcięciem od najbliższych ludzi, którzy nie pasowali twojemu partnerowi. Powoli uzależnia cię od siebie.

  • Toksyczny partner nie jest troskliwy, wspierający ani nie interesuje się tym, co jest dla ciebie ważne

Toksyczni partnerzy koncentrują całą uwagę na sobie, często sprawiają, że chcesz im pomóc w ich trudnościach. Oczekują ciągłego współczucia i przerzucają na ciebie odpowiedzialność za ich los. Jednak ich problemy nigdy nie zostają rozwiązane, ponieważ gdy raz uda im się wciągnąć ciebie do pomocy przy jednym kryzysie, nieuchronnie nadchodzi kolejny problem.

To, czego naprawdę chcą, to ciągłego współczucia i wsparcia. Tworzą jeden dramat po drugim. Bardzo dużo narzekają i przenoszą swoje negatywne emocje na ciebie. Zawsze mają coś negatywnego do powiedzenia. Inaczej nazywamy ich wampirami emocjonalnymi. Powoli wysysają pozytywną energię z ciebie. Jednocześnie nie ma w tej relacji przestrzeni dla ciebie i twoich spraw.

Czy przychodzi ci na myśl konkretna osoba, kiedy czytasz powyższe opisy?

Zasługujesz na wspaniałego, wspierającego i kochającego partnera w swoim życiu. Jeśli czujesz, że relacje, które Ci towarzyszą są dla ciebie szkodliwe, zacznij stawiać granice i wprost mówić o tym, co cię boli, drażni, złości. Jeśli tego nie zrobisz, druga osoba może nie mieć świadomości, że sprawia ci przykrość i sama z siebie nie zweryfikuje swojego zachowania.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się z Nami!

2/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *