Recepta na udany związek
Udany związek, czyli jaki?
Czy istnieje w związku wieczne szczęście? Czy w słowach „i że Cię nie opuszczę, aż do śmierci” jest obietnica szczęścia? Pytania można by mnożyć. Ważne, abyśmy zdali sobie sprawę z faktu iż, praca nad związkiem, budowanie go, jest procesem. Można stwierdzić, że ten proces nigdy się nie kończy, jeśli ktoś chce posiadać szczęście w związku.
Partnerzy powinni dostrzegać dobre strony związku
Istotnym elementem jest, aby uzmysłowić sobie, że w stosunku do partnera pojawiają się i dobre, i złe emocje. Ważne są chęć oraz umiejętność dostrzegania dobrych stron, aby na nich budować poczucie szczęścia we dwoje. Im lepiej potrafimy rozumieć, cenić siebie wzajemnie, tym większą mamy szansę na szczęście. Pocieszający jest fakt, że rozumienia partnera, cenienia go, możemy się nauczyć na takiej samej zasadzie jak dzieci uczymy emocji. W każdym związku jest przestrzeń wspólna oraz indywidualna, jej rozmiary oraz jakość zależą od obydwojga partnerów. Współpraca pozwala na dookreślenie, co jest istotne w naszej wspólnej relacji.
To ważne, aby interesować się życiem naszego partnera
Budowaniu dobrej relacji sprzyja interesowanie się życiem partnera, począwszy od smutków i trosk, poprzez pracę zawodową, hobby, a kończąc na tym, co daje mu poczucie osobistego szczęścia. Trudno sobie wyobrazić, że nie znając drugiego człowieka stworzymy z nim więź. Należy również pamiętać o tym, że potrzeby, zainteresowania podlegają ewolucji. Wydaje się konieczne znalezienie codziennej przestrzeni do wymiany myśli, poglądów, uczuć, ponieważ one ulegają zmianie i tylko codzienny kontakt może spowodować, że świat partnera nie będzie dla nas obcy. Natomiast partner będzie znał nasz świat tylko wtedy, gdy będziemy skłonni się nim dzielić.
W budowaniu szczęśliwej relacji istotna jest właściwa komunikacja
W budowaniu szczęścia ważne są: zauważanie wzajemnych zalet, docenianie codzienności, wzajemny zachwyt dla siebie i wyrażanie podziwu. Ważna jest forma komunikacji – bez oskarżania i pogardy, ale również bez czytania w myślach. O problemach w komunikacji napisaliśmy w artykule On nic nie rozumie, ona przesadza = problemy w komunikacji. Otwarta komunikacja werbalna, komunikacja wprost pozwalają na komunikowanie o naszych własnych potrzebach, emocjach oraz trudnościach.
Nie ma związku, w którym nie istniałyby konflikty
W każdym związku występują sytuacje problemowe. Nie ma związku, w którym konflikt by nie istniał. Ważny jest sposób radzenia sobie z konfliktem, sposób rozwiązywania go. Problemy częściej znajdują swoje rozwiązanie, gdy czujemy się akceptowani, lubiani. Natomiast, gdy czujemy się krytykowani, to zazwyczaj wycofujemy się i zamykamy się w sobie. To utrudnia, a nawet uniemożliwia porozumienie. Czasem partner atakiem odpowiada na atak. Dochodzi do konfrontacji, toczy się walka, a z biegiem czasu nie wiadomo już jaka była praprzyczyna. W efekcie oboje przeżywamy poczucie krzywdy, niesprawiedliwości, niezrozumienia.
W wielu przypadkach poznanie emocji drugiej strony, przyjrzenie się im, zrozumienie ich, bywa kluczem do efektywnego radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w związku. Istotne, aby każda para wypracowała swój własny model rozwiązywania sytuacji konfliktowych, radzenia sobie ze złością, ponieważ partnerzy znają siebie najlepiej, wiedzą, co dla nich jest realne oraz akceptowalne.
Chciałbyś się dowiedzieć jakie są najczęściej popełniane błędy w komunikacji między małżonkami? Zachęcamy do lektury naszych artykułów.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!