Jak pielęgnować związek? 

Jak pielęgnować związek? 

Wszystko, czego doświadczamy w życiu, czym jesteśmy obdarowywani, wymaga naszego zaangażowania i dbałości. Rzadko co jest nam dane, raz na zawsze i nie wymaga naszego udziału czy troski. Zupełnie tak samo dzieje się w relacji. Dobra relacja wymaga wzajemnej dbałości, troski, opieki i pielęgnacji.

Dlaczego pielęgnowanie związku jest tak ważne? Od czego zacząć? Na te pytania postaram się odpowiedź w tym artykule. Jednak chciałabym abyś Drogi Czytelniku podzielił się w komentarzu swoimi sposobami na pielęgnowanie związku – może stanie się to inspiracją dla innych osób :)

Dlaczego pielęgnowanie związku jest tak ważne?

Każdy związek miłosny rozwija się i zmienia przechodząc fazy od intymności, namiętności, poprzez zaangażowanie, związek kompletny oraz związek przyjacielski.

Pielęgnowanie związku ma uchronić przed kolejną, ostatnią fazą związku miłosnego, która jest związana z przykrymi uczuciami, głównie stratą i bólem tzw. związek pusty i jego rozpad.

Podjęcie właściwych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga rozpoznania potrzeb związku oraz każdej z osób tworzących związek. Potrzeby zmieniają się tak samo, jak zmienia się człowiek w ciągu całego swojego życia przechodząc różne fazy rozwojowe. Inaczej postrzegamy swoje potrzeby w wieku 20 lat, a inaczej w wieku 30, a jeszcze inaczej w wieku 50 lat :) Ma to związek z rolami życiowymi i zadaniami rozwojowymi do rozwiązania.

Monitorowanie własnych potrzeb, uczuć oraz tego, w jaki sposób są zaspokajane jest niezbędne, aby czuć się dobrze z samym sobą czy w kontakcie z innymi ludźmi.

To co pozwoli nam wzmacniać więzi i pogłębiać bliskość w relacji to wzajemna dbałość o relację, w której jesteśmy.

Co wzmacnia i pielęgnuje związek?

Rozmowa

To od czego zaczyna się większość relacji i jest niezbędna do utrzymania dobrej formy związku to rozmowa. Jeśli jest życzliwa, wspierająca to gwarantuje dobre samopoczucie rozmówców.

Każdy z nas zna takie osoby, w swoim otoczeniu, z którym szczególnie lubi rozmawiać. Jak się wtedy czujemy? Najczęściej: słuchani, ważni, często docenieni, atrakcyjni w ogóle jako człowiek. Właśnie tego potrzebujemy w relacji z bliską osobą. Rozmowa w relacji wzmacnia więzi, zbliża, buduje. Rozmowa w relacji nie dotyczy jedynie przyjemnych tematów. Ważne, aby w rozmowie było miejsce na codzienne sprawy, również te nudne, monotonne tematy dotyczące szarego dnia. Bez pretensji, krytyki, oceny.

Wspólne cele i plany

Planowanie wspólnej przyszłości powoduje, że druga osoba będzie czuła się dla nas ważna. Ważne byśmy mogli wspólnie ustalić, czego pragniemy dla siebie. Co jest ważne i co da nam szczęście oraz zadowolenie.

Planowanie, marzenia, dążenie do realizacji celów wzmacnia więzi. Wspólne przeżywanie, pokonywanie trudności, przeżywanie sukcesów będzie budować i umacniać relację.

Wspólna przestrzeń

Niezależnie jak bardzo jesteśmy zajęci, zapracowani czy jesteśmy rodzicami, czy nie, warto zadbać o wspólną przestrzeń. Choćby zaczynając od spożywania wspólnych posiłków, lub wypicia wspólnej, porannej kawy. Wspólne wyjście do lasu, na spacer. „Coś” co wspólne i dające radość będzie gwarancją dla rozwoju relacji.

Celebrowanie sukcesów, uroczystości, ważnych wydarzeń. Wspólne przeżywanie porażek i strat życiowych.

Pamiętanie o ważnych datach naszego związku ale również partnera/partnerki będzie dawać wyraz szacunku, czy ważności. Celebrowanie urodzin, rocznic dla wielu jest bardzo ważne. I gdy partner zapomina o naszych urodzinach pojawia się uczucie odtrącenia, bycia nieważną.

Wzajemne wsparcie, troska i opieka

Troska wyrażana w trudnych momentach będzie wyrazem wsparcia, chęci pomocy a jej przyjęcie pozwoli poczuć się potrzebnym drugiej osobie.

Strata w życiu człowieka zajmuje jedno z kluczowym miejsc. Ważne, by pozwolić sobie na jej przeżycie, nie unikać trudnych uczuć. Przy wsparciu bliskiej osoby staje się to do zniesienia.

Świadomość współdzielenia życia z osobą, która daje wsparcie, troskę i opiekę pozwala budować poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Bezpieczeństwo to nasza podstawowa potrzeba, bez której nic innego nie mogłoby się realizować.

Zobowiązania (zaangażowanie)

Wzajemne zobowiązania są niezbędne do budowania i rozwoju relacji. Partnerzy przejmując odpowiedzialność za wspólne decyzje czy działania dają wyraz swojemu zaangażowaniu w związek oraz wyraz swojej dojrzałości.

Wzajemna życzliwość i przyjaźń

Wartość życzliwości jest niezastąpiona. Pragniemy jej doświadczać niezależnie z kim i gdzie jesteśmy.

Bliskość fizyczna, seks

Bliskość fizyczna jest komunikatem o akceptacji, oddaniu, miłości, byciu ważnym dla drugiej osoby. Wzmacnia też poczucie bezpieczeństwa.

Gesty czułości, namiętności

Ludzie lubią delikatność i czułość, przytulenie, całus w czoło czy pogłaskanie po głowie. Dotyk wyraża akceptację i bliskość.

Wspieranie partnera w rozwoju indywidualnym

Rozwój osobisty pozwala wzmacniać poczucie swoich własnych kompetencji. Rozwijanie pasji, hobby, talentów daje satysfakcję i bywa energią napędową do wspólnego życia. Partner, który towarzyszy nam, pozwala poczuć się m.in. wyjątkowym i atrakcyjnym.

Rozwiązywanie konfliktów i nazywanie trudnych rzeczy

Rozpoznawanie tematów problematycznych, konfrontowanie się z nimi daje szansę rozpoznać, co jest ważne dla nas i dla naszego partnera. Pozwala rozpoznać emocje. Zarządzać nimi w konstruktywny sposób. Pozwala szukać rozwiązań i sposobów poradzenia sobie z kłopotem. To wzmacnia nasze indywidualne kompetencje oraz poczucie wpływu i sprawstwa.

Wolność wyrażania potrzeb i uczuć każdej ze stron

Stworzenie w relacji atmosfery bezpieczeństwa, która zapewnia każdej ze stron swobodne i wolne wyrażanie potrzeb i uczuć, jest pracą dla każdej ze stron. Jednak stworzenie takiej atmosfery pozwala każdemu z partnerów czuć się w sposób ważny i traktowany w sposób uczciwy i sprawiedliwy.

***

Pielęgnowanie relacji wymaga naszego trudu, zaangażowania, czasu i energii. Nie jest możliwe przy unikaniu, czy rezygnacji. Budowanie dobrej, satysfakcjonującej relacji wymaga znajomości swoich własnych potrzeb.

Czy zatem strategie radzenia sobie, którymi się posługujemy są tymi, które mogą budować relację z drugim człowiekiem?

Zdarza się, że zanim zbudujemy głęboką relację z innym człowiekiem opartą na bliskości, musimy rozpoznać czy relacja z samym sobą jest tą, która daje nam poczucie ogólnej satysfakcji i radości życiowej.

 Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzys. Skontaktuj się z Nami!

 

 

5/5
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *