Jak nieleczona depresja zmienia człowieka?
Depresja jest chorobą, która zagraża życiu. Jest chorobą, która sama nie minie. Im szybciej zostanie rozpoznana i rozpocznie się leczenie, tym większa jest szansa na złagodzenie objawów i poradzenie sobie z depresją. Artykuł ten będzie o tym, co się dzieje kiedy leczenie nie jest podejmowane, jakie może nieść za sobą skutki. Zapraszam do lektury.
Depresja – jak wpływa na organizm?
Depresja polega na zaburzeniach nastroju, które możemy zauważyć poprzez utrzymujący się smutek, obniżony nastrój, utratę przyjemności, ale także nadmierną drażliwość, silną złość. Jeżeli zmiana nastroju występuje dłużej niż dwa tygodnie, można podejrzewać pojawienie się depresji.
Depresja wpływa na wiele obszarów funkcjonowania organizmu. Te, które wymieniane są najczęściej przez pacjentów dotyczą:
- problemów ze snem (zarówno z zasypianiem, jak i częstym wybudzaniem, spłyceniem snu który jest czuwaniem i nie regeneruje);
- zaburzeń apetytu (niechęć do jedzenia lub odwrotnie, nagłe napady głodu np. w godzinach nocnych);
- zaburzenia popędu seksualnego (z utratą popędu i przyjemności seksualnej);
- utrata sprawności intelektualnej (problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci);
- poczucie stałego zmęczenia, spadku energii;
- utrata zainteresowań i przyjemności z codziennych czynności;
- pesymistyczne myślenie, pesymistyczne spojrzenie na przyszłość;
- negatywne myśli o sobie (poczucie beznadziejności, utrata wiary w siebie i poczucia własnej wartości).
Jakie są skutki nieleczonej depresji?
Jeżeli weźmiemy pod uwagę, jakie są objawy depresji (wymienione w akapicie wyżej) i dodamy, że depresja sama nie mija, to większość z tych objawów przy nieleczonej depresji niestety zwiększa swoje nasilenie z upływem miesięcy i lat, z czasem prowadząc do pojawienia się innych zaburzeń czy chorób.
Skutki nieleczonej depresji obejmują szeroko zasięgiem różne obszary życia człowieka, wśród których zwrócę uwagę na:
- powtarzające się, nawracające (częściej i silniej) epizody stanów depresyjnych;
- rozwój zaburzeń lękowych (często w postaci zaburzeń lęku uogólnionego);
- utrwalone zaburzenia seksualne (niezdolność osiągania erekcji, przeżywania orgazmu);
- obniżenie odporności, częste infekcje;
- choroby i zaburzenia somatyczne – nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, zawał serca, udary, utrzymujące się bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, bóle brzucha;
- obniżone efekty w przebiegu leczenia chorób nowotworowych;
- postępujące wycofywanie się z życia społecznego, alienacja;
- próby samobójcze.
Najbardziej niebezpiecznym ze skutków nieleczonej depresji są próby samobójcze. Co roku w Polsce odbiera sobie życie około 5 tysięcy osób (z czego ponad 4 tysiące stanowią mężczyźni). Natomiast te dane mogą być znacznie wyższe ze względu na niejednoznaczne opisy przyczyn zgonów w danych policyjnych.
Jak sobie poradzić z depresją?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile może trwać nieleczona depresja. Dlatego depresję warto leczyć. Współczesne metody farmakologiczne oraz psychoterapeutyczne pozwalają zwalczać chorobę ze skutecznością nawet 70%.
Przede wszystkim ważne jest, aby sięgnąć po pomoc. Pierwszym krokiem może być rozmowa z bliskimi, przyjaciółmi, czy wizyta u lekarza (internisty, psychiatry).
Lekarz w trakcie rozmowy zadecyduje, czy jest potrzeba wdrożenia leczenia farmakologicznego. Leki antydepresyjne nie są lekami uzależniającymi, stosuje się je okresowo, dawka leku dobierana jest indywidualnie do pacjenta.
Równolegle do leczenia farmakologicznego powinna mieć miejsce psychoterapia. Istnieje kilka rodzajów psychoterapii, między innymi psychoterapia poznawczo-behawioralna pomaga skutecznie poradzić sobie z depresją. Na naszym blogu powstał oddzielnym wpis o tym, jak wygląda i na czym polega terapia poznawczo-behawioralna.
Psychoterapia pomaga zmniejszyć objawy depresyjne, częstotliwość nawrotów choroby, przyjrzeć się i zrozumieć, co może podtrzymywać objawy choroby.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!