Czym jest szczerość w związku?

Czym jest szczerość w związku?

Czym jest szczerość?

Szczerość to spójność w komunikowaniu autentycznych myśli, uczuć i zachowań danej osoby. To zgodność między językiem ciała, gestami, a wypowiadanymi słowami. Można powiedzieć, że szczerość to postawa, decyzja dotycząca tego w jaki sposób traktujemy siebie i innych. Szczerość to bycie w zgodzie ze sobą. Chciałoby się powiedzieć, że szczerość i prawda to terminy bliskoznaczne, wynikające jeden z drugiego, jednak szczerość to jest to co my subiektywnie za tę prawdę uważamy. Szczerym może być człowiek dojrzały, posiadający własny system wartości, który potrafi wziąć odpowiedzialność za to co komunikuje innym.

Jak komunikować się szczerze, a zarazem tworzyć dobre relacje w związku?

Jeśli chcemy budować satysfakcjonujący związek, to szczerość między partnerami powinna być jego głównym elementem. Szczerość w związku buduje zaufanie, bliskość, daje poczucie bezpieczeństwa i w konsekwencji tego tworzy więź. Jednak szczerość to nie to samo, co „rozmawianie o wszystkim”. W szczerości nie chodzi o ilość wiedzy, faktów, ale o to, by mieć do siebie wzajemne zaufanie, na podstawie tego co myśli, mówi, czuje i jak się zachowuje partner. Czasami warto się zastanowić nad tym, po co daną rzecz chcę powiedzieć partnerowi, jaki jest tego cel?

Każdy ma prawo do intymności, do cząstki swojego świata, do którego nikogo nie dopuszcza, to może być hobby, duchowość, przestrzeń tylko dla tej osoby. Psycholog Bogdan Wojciszke w książce Psychologia miłości zilustrował związek jako dwa przecinające się okręgi. Część wspólna wynikająca z przecięcia się okręgów to „MY”. Nie ma recepty na idealne proporcje między „ja”, „ty” i „my”. To ile przestrzeni zabierze „razem”, a ile każdy z osobna zależy od indywidualnej relacji. Warto podkreślić, że przemilczenie drobnostki, która nie dotyczy partnera, jest czymś zupełnie innym niż ukrywanie ważnego problemu być może mającego wpływ na relacje.  Tajemnica jest jak mur, już sama jej obecność powoduje napięcie i oddala od siebie partnerów.

Gdzie są granice szczerości w związku?

Określając swoje granice – komunikując potrzeby, system wartości, cele – już na samym początku relacji tworzymy atmosferę wzajemnej szczerości. Wzajemna akceptacja szczerych uczuć oraz myśli, o których można rozmawiać zbliża partnerów. To gdzie szczerość jest zdrowa (gdzie jest jej granica) jest kwestią indywidualną i wynika z obopólnego zrozumienia partnerów. Problem pojawia się wtedy, kiedy szczerość w związku przybiera formę celowej złośliwości lub gdy, partner nie chce jej przyjąć, bo jest dla niego niewygodna.

Szczerość a prawdomówność w związku

Często prawdomówność jest mylona z przekonaniem, że mam prawo mówić innym co myślę, nie zważając na ich uczucia, na sposób przekazu, na intencje. Konstruktywna granica pomiędzy zdrową szczerością w związku, a bierną agresją znajduje się w obszarze, w którym nie jesteśmy w sprzeczności ze sobą, ale też nie ranimy innych osób, jest to kompromis między naszymi poglądami, a empatią. Gdy partnerzy na bieżąco ze sobą rozmawiają: znają swoje obawy, oczekiwania, dzięki temu mają odwagę przyznać się do błędu i wiedzą, jak go naprawić. Nie muszą się wtedy pilnować z tym, czy kłamią, bo szczerość jest ich naturalnym zachowaniem.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

sensity.pl logo

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *