Mąż nie chce mieć dziecka

Mąż nie chce mieć dziecka. Czy powinnam go zostawić?

Mam problem. Mąż nie chce mieć ze mną dziecka. Jesteśmy razem kilka lat po ślubie. Jak dotąd był to temat tabu, ponieważ mąż się denerwował jak chciałam poruszyć ten temat. Kiedy doszło do wpadki, mąż obwiniał mnie za to, wręcz dokuczał i wyraźnie dawał do zrozumienia, że nie jest zadowolony. Wymyslał tysiąc problemów z tym związanych i wyrażał niechęc. Niestety, ciążę poroniłam. Było mu niby smutno, wmawiał mi, że cieszył się na myśl o dziecku. Gdy chcę wznowić ten temat i próbować dalej, on nadal twierdzi, że nie jest gotowy. Nie wiem co robić. Czas leci, boję się, że kolejny raz się nie uda. Nie wiem czy od niego odejść i ułożyć sobie inaczej życie. Pomimo tego, że go kocham, to nie rozumiem jego zachowania. Przez to wszystko jestem bardzo nieszczęśliwa i bardzo samotna. Proszę o porade. Z góry dziękuje.

Chęć i gotowość do posiadania potomstwa to jeden z ważniejszych tematów w momencie zakładania rodziny. Gdy wiążemy się z drugą osobą dobrze jest mieć wspólną wizję dotyczącą tego, jak ma wyglądać nasza przyszłość. Z tego co Pani napisała, pozwalam sobie wnioskować, że nie było rozmowy na ten temat – czy chcą Państwo dzieci, kiedy, ile.

Mówienie o braku gotowości, wiąże się z lękiem – pytanie z lękiem przed czym? Czego mąż obawia się w związku z pojawieniem się dziecka? Tu pojawia się wiele myśli :

  • boimy się powiększenia rodziny, bo jest to ogromna zmiana, która wiąże się często ze zmianą przyzwyczajeń i nawyków, których zmieniać nie chcemy;
  • nie mamy pozytywnych wzorców rodzicielskich, więc nie wiemy jak być dobrym rodzicem;
  • obawiamy się, że pojawienie się dziecka wpłynie negatywnie na małżeństwo.

Powodów może być wiele – bardzo ważne jest, aby zrozumieć, uświadomić sobie, skąd ten brak gotowości. Złość męża, gdy zaczyna Pani ten temat, może świadczyć, że u podłoża leżą jakieś trudne emocje.

Doświadczenie nieplanowanej ciąży i poronienia – to bardzo trudne momenty zarówno dla Pani jak i dla związku. Może pojawić się poczucie winy, ale też złość i żal do męża o brak wsparcia. Poronienie jest niezwykle trudną stratą dla kobiety. Jest to czas, kiedy potrzebuje ona wsparcia, zrozumienia, czasu na przeżycie.

Myślę, że zarówno brak wspólnej wizji co do posiadania dzieci oraz ostatnie doświadczenia, wywołały kryzys zarówno u Pani jak i w Państwa związku. Proszę zastanowić się nad konsultacją z psychologiem – może to pomóc ułożyć emocje, przyjrzeć się potrzebom i na spokojnie omówić problemy jakie Państwo na ten moment przeżywacie.

Skutecznie pomagamy parom i rodzinom pokonywać kryzysy. Skontaktuj się z Nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *