Czy wybór zawodu wiąże się z szansą na szczęśliwe małżeństwo

Czy wybór zawodu wiąże się z szansą na szczęśliwe małżeństwo?

Czy Twój zawód może być związany z szansą na trwałe małżeństwo?

Okazuje się, że tak. Takie wnioski wyciągnięto na podstawie analizy danych zebranych przez amerykański urząd statystyczny. Porównywano dane dotyczące wykonywanej pracy ze stanem cywilnym ludności na przestrzeni 60 lat, od 1950 do 2010 roku.

Jak zmieniały się zawody z największą liczbą małżonków na przestrzeni 60 lat?

W Stanach Zjednoczonych w latach 50. najwyższy odsetek małżeństw był wśród: inżynierów, matematyków, geologów, denstystów oraz pracowników fizycznych. Od lat 90. na szczycie listy zawodów przodujących w zwieraniu małżeństw znaleźli się lekarze: pediatrzy, dentyści, okuliści. Od 2000 do 2010 roku na pierwszym miejscu znajdowali się dentyści, którzy w ciągu 60 lat konsekwentnie utrzymywali miejsce w czołowej dziesiątce, natomiast na drugim miejscu pojawiła się kadra zarządzająca.

Z badań wynika, że na przestrzeni 60 lat w Stanach Zjednoczonych najwięcej małżeństw zawierali dentyści – 81 procent dentystów stanowiły osoby będące w związku małżeńkim. Ciekawa zmiana, która następowała od lat 90., to pięcie się w górę lekarzy i inżynierów sprzedaży oraz pojawienie się na czele statystyk kadry zarządzającej.

Branże, które najliczniej reprezentowali małożnkowie to: służba zdrowia, inżynieria, pracownicy naukowi, transport, zarządzanie i sprzedaż.

Jakie zawody były najbardziej narażone na ryzyko rozwodu?

O ile w latach 50. na czele listy rozwodników znajdowały się zawody kreatywne: artyści, aktorzy, tancerze, pisarze, projektanci, to latach 90. te profesje praktycznie zniknęły z pierwszej dziesiątki.

Barmani wiedli prym wśród rozwodników w Stanach Zjednoczonych przez pięć dekad (1970-90 na pierwszym miejscu oraz w 1960 i 2000 na drugim miejscu). W latach 1950 – 1980 wysoko w rankingu znajdowały się także takie profesje jak: pielęgniarki, terapeuci, tapeciarze, pracownicy opieki społecznej.

W 2010 roku sytuacja rozwodników wyglądała zupełnie inaczej. Na czele znaleźli się pracownicy sektora produkcji oraz operatorzy maszyn. Zawody kreatywne, takie jak: aktor, projektant, pisarz, praktycznie zniknęły z listy rozwodników. Ustąpiły miejsca branżom produkcyjnym, urzędnikom pocztowym oraz pracownikom opieki społecznej.

Branże, które najliczniej reprezentowali rozwodnicy na przestrzeni 60 lat to: branża kreatywna, opieka społeczna, usułgi, produkcja, administracja.

A co z osobami, które nie były w związku, ani nie stanęły na ślubnym kobiercu? Jeśli chodzi o singli, to od 1990 roku były to najczęściej osoby pracujące w sektorze usług ochronnych oraz… kinooperatorzy.

__

Tekst opracowała Agata Baca

*na podstawie artykułów: Dorothy Gambrell, Don’t Take These Jobs If You Want to Get Married, bloomberg.com, 07.01.2015, Lois M. Collins, People with this profession are most likely to be married, national.deseretnews.com, 13.01.2015

Oceń ten artukuł
Logo Sensity.pl

Sensity.pl to poradnia psychologiczna, której misją jest pomoc rodzinom w pokonywaniu kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z parami i małżeństwami, które znajdują się w sytuacji około rozwodowej. Sensity.pl nie mediuje rozwodów, zawsze walczymy o uratowanie związku i rodziny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *