Budowanie relacji z ludźmi jest dla mnie trudne. Czuję się samotna.

Czy osoba, która zdradzała, może cierpieć na brak zaufania do partnera?

Czy osoba, która zdradzała swoich poprzednich partnerów nie ma zaufania w następnych związkach? Czy zdradzenie może prowadzić do braku zaufania?

Proszę o odpowiedź, Aleksandra

Pani Aleksandro,

Osoba, która jest zazdrosna, czy ma problem z zaufaniem w związku, zazwyczaj przyczyn tych uczuć poszukuje w zachowaniu partnera. A tymczasem często źródła doświadczanych emocji leżą w nas samych.

Dlatego, jeśli sami balibyśmy się sobie zaufać, wiedząc, że mamy tendencję do zdrad, możemy generalizować i sądzić, że inni – na przykład nasz partner, mogą mieć podobne myśli o zdradach. Idąc tym tropem można powiedzieć, że brak wierności może prowadzić u tej samej osoby do podejrzliwości, czy nawet braku zaufania do partnera.

Dodatkowo, często wydaje się nam, że nasz partner jest podobny do nas (lubimy te same rzeczy, w zbliżony sposób spędzamy czas wolny, mamy wspólne zainteresowania, itp.). To również potęguje myśl o tym, że jeśli ja zdradzałam/łem, to czemu druga osoba ma tego nie robić?

Jednocześnie problem może być też w tym, że Pani przede wszystkim nie ma zaufania do siebie jako partnera. Warto zastanowić się nad tym czego oczekuje Pani od związku? Co dla Pani oznacza wierność? Dlaczego zdradzałam/łem? Jakie są moje potrzeby? Warto o tym rozmawiać lub zgłosić się po wsparcie do terapeuty par.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *